Krākšana signalizē par iespējamu elpošanas apstāšanos miegā

Krākšana biežāk novērojama cilvēkiem, kuriem elpceļi ir sašaurināti skeleta īpatnību, piemēram, mazs apakšžoklis, liekā svara un palielinātu mandeļu dēļ. Visiem cilvēkiem naktī atslābinoties muskulatūrai, sašaurinās elpceļi. Bet anatomisko  īpatnību un muskulatūras relaksācijas dēļ elpceļi var nosprostoties pilnībā, izraisot obstruktīvo miega apnoju (OMA).

Obstruktīva miega apnoja ir elpošanas apstāšanās miegā elpceļu mehāniska nosprostojuma dēļ.

Pastāvīgs skābekļa trūkums naktī kaitē dzīvībai svarīgiem orgāniem, tādiem kā sirds un smadzenes. Tā rezultātā laika gaitā parādās slimības ar augstu mirstības risku: arteriālā hipertenzija, stenokardija, sirds aritmija nakts laikā, miokarda infarkts, insults, vielmaiņas traucējumi.

Vīriešiem miega apnoja ir 2 reizes biežāk kā sievietēm. Tipisks miega apnojas pacients ir pusmūža cilvēks ar lieko svaru. Parasti viņam  ir paaugstināts asinsspiediens, bieži vien 2. tipa cukura diabēts un miegainība dienā.

OMAs prevelence pieaug pēc 60 gadiem, bet tā var skart jebkura vecuma cilvēku, pat bērnu.

Lai objektīvi noteiktu OMA, ir nepieciešams izmeklējums – miega poligrāfija.

Rīgas 1.slimnīca piedāvā veikt miega poligrāfiju. Poligrāfs ir portatīva ierīce, kas tiek dota pacientam uz mājām, instruējot, kā tā pašam pirms gulētiešanas jāuzliek. Datu iegūšanai nepieciešams dabiskais miegs visā tā garumā, pēc iespējas tādos pašos apstākļos, kā tas notiek ikdienā. Iekārta nakts garumā reģistrē krūškurvja un vēdera elpošanas kustības, skābekļa koncentrāciju asinīs, elektrokardiogrammu, pozīciju miegā, gaisa plūsmu caur degunu.

Ar mērķi paplašināt elpceļus un nodrošināt pietiekamu skābekļa apgādi iespējama:

• pozitīvā gaisa spiediena aparāta izmantošana (Continuous Positive Airway Pressure – CPAP).
  • kape pret krākšanu,
  • ķirurģiska ārstēšana.

Rīgas 1.slimnīcā iespējams veikt instruktīvas miega apnojas diagnostiku, izmantojot miega poligrāfiju, kā arī otolaringologu konsultācijas par ķirurģiskas ārstēšanas iespējām gan bērniem, gan pieaugušajiem. Pieteikties: