Latvijas veselības nozares nozīmīgākais pasākums “Gada balva medicīnā” šogad notika jau 11. Reizi. Šogad “Gada balva medicīnā 2020” pasniegta 15 nominācijās, kurās uzvarētājus noteica iedzīvotāju balsojums.

Galvenajā nominācijā “Gada balva par mūža ieguldījumu medicīnā” uzvarētāju nosaka Latvijas Ārstu biedrības ekspertu vērtējums.

Ar nozīmīgāko no balvām – “Gada balva par mūža ieguldījumu medicīnā” tika godināts medicīnas zinātņu doktors, Rīgas 1.slimnīcas valdes loceklis, izcils ārsts ķirurgs Andrejs Pavārs.

A. Pavārs dzimis 1943.gada 4. oktobrī, ieguvis augstāko izglītību 1970.gadā Rīgas Medicīnas institūtā Ārstniecības fakultātē, specialitāte – ķirurgs. Darba gaitas kā ķirurgs uzsācis (1970. – 1974. g.g.) Bauskas RCS, 1974. – 1978.g.g. Rīgas 4. Sarkanā krusta slimnīcas ārsts.

1992.gadā ieguvis Medicīnas zinātņu doktora grādu – “Nepārtraukta ilgstoša interarteriāla medikamentu ievadīšana zarnu fistulu kompleksā ārstēšanā”. Būdams Veselības Aizsardzības ministrijas galvenais ķirurgs (1989. – 1993.g.g.), nodibināja Latvijas Stomas biedrību un izveidoja stomu kabinetu.

1978. –1996. g.g. LMI docētājs, katedras vadītājs 1993.-1995. g.g.

Kopš 1996.gada strādā Rīgas 1. slimnīcā, sākotnēji kā ķirurģijas bloka vadītājs. A. Pavārs 2001.gadā, asistējot Jevgēnijam Maslobojevam, pirmo reizi Baltijā stomas slimniekam ievietoja mākslīgo taisnās zarnas sfinkteri.

LU Medicīnas fakultātē kopš 1999.gada A. Pavārs docē ķirurģiju, ievēlēts par asociēto profesoru 2001. – 2010.g.g. Veica pētījumus abdominālā ķirurģijā. Docēja studiju kursus ķirurģijā, gan lekcijas, gan praktiskās nodarbības, kā arī bija valsts noslēguma komisijas priekšsēdētājs.

Studentu praktiskais darbs un apmācība notika Rīgas 1. slimnīcas Ķirurģijas klīnikā Asoc.prof. Andreja Pavāra vadībā. Klīnika ar 7 ķirurģiska profila nodaļām, nodrošināja iespēju iepazīstināt studentus un rezidentus ar visplašāko ķirurģisko un trauma spektru.

A. Pavārs kopš 2002.gada 15. augusta ir SIA “Rīgas 1. slimnīca” direktors. Ķirurģija vienmēr bijusi Rīgas 1. slimnīcas vadošā ārstniecības nozare, attīstot to, ieviestas un plaši izmantotas tiek mazinvazīvās laparaskopiskas, torakoskopiskas metodes un endoskopiskas metodes diagnostikā un ārstēšanā. 2005.gadā pirmo reizi Latvijā ieviesta vismodernākā žultsceļu diagnostikas un ārstēšanas metode – intraoperatīva holangioskopija.

Andrejs Pavārs ir viens no Latvijas Ķirurgu asociācijas dibinātājiem un tās pirmais prezidents.

“Ārstam katru dienu ir jāatbild uz jautājumu – baidīties vai nebaidīties?! Šī gada balvas par mūža ieguldījumu laureāts izcilais ķirurgs Andrejs Pavārs uz to nekļūdīgi atbild jau 50 gadus. Un vienmēr viņa atbilde ir mīlestība! Mīlestība uz savu līdzcilvēku, ar kuru tu dzīvo vienā laikā un uz vienas planētas,” balvu pasniedzot uzsvēra LĀB prezidente Ilze Aizsilniece.

Andreja Pavāra darbam ir bijusi būtiska loma Latvijas ķirurģijas izaugsmē un profesijas prestiža veicināšanā, līdz ar to arī Latvijas medicīnas attīstībai kopumā.

Priecājamies par valdes locekļa, Dr.Med. Andreja Pavāra mūža veikuma novērtējumu, lepojamies un turpinām strādāt!