Melanoma ir viens no agresīvākajiem ādas audzējiem. Katru gadu Latvijā atklāj ap 200 melanomas gadījumu un, diemžēl, aptuveni 70 cilvēkiem tas beidzas ar letālu iznākumu. Melanomas ārstēšanas panākums slēpjas agrīnā diagnostikā, tāpēc tuvojoties vasaras sezonai un atgādinot par saules staru ietekmi uz ādu, aicinām uz bezmaksas dzimumzīmju pārbaudi 24.aprīlī laikā no plkst. 9:00 – 13:00. Pārbaudes  notiks slimnīcas lielajā konferenču zālē, 2.korpusā Bruņinieku ielā 5. Pieraksts uz izmeklējumu, zvanot uz vienoto informācijas tālruni  +371 67366323 darba dienās: plkst: 8:00 – 18:00, sestdien no plkst. 9:30 – 15:00

Iepriekšējais pieraksts nepieciešams, jo katra pacienta izmeklēšanai plānotas 20 minūtes. Bezmaksas dzimumzīmju pārbaudi veiks ārsti rezidenti dermatologi Jelizaveta Pavlova, Viktorija Rogova un Elīna Krauce. Pārbaudes laikā ārsts lūgs pacientu izģērbties līdz apakšveļai, lai apskatītu visus ādas veidojumus ar diagnostisko iekārtu – optisko dermatoskopu, kas ļauj redzēt veidojumu 10x palielinājumā. Ja pārbaudes laikā tiks atrasti aizdomīgi veidojumi, ārsts pacientu aicinās nākt uz konsultāciju, lai veiktu padziļinātu  diagnostiku un nepieciešamo ārstēšanu.

Neparastu ādas veidojumu gadījumā ikvienā vecumā ir vēlama speciālista apskate, taču īpaša uzmanība ādas veidojumiem jāpievērš cilvēkiem, kuriem bērnībā bija ādas apdegumi, personām ar izteikti gaišu ādu, blondiem vai rudiem matiem, tāpat gadījumos, ja ir vairāk nekā 50 dzimumzīmju uz visa ķermeņa, kā arī tad, ja pirmās pakāpes radiniekam ir bijusi melanoma. Visbiežāk melanomu atklāj cilvēkiem virs 60 gadu vecuma, taču tā ir sastopama arī jaunākiem pacientiem. Bērnu vecumā tā ir ļoti reta saslimšana.

Vislielākā loma ādas audzēju profilaksē ir ikdienas paradumu maiņa – regulāra ādas krēmu uzklāšana ar SPF50+ aizsargfiltru, izvairīšanās no intensīvas saules, nosedzoša apģērba nēsāšana (cepure ar platu malu, saulesbrilles, garas piedurknes), solāriju neapmeklēšana. Vismaz reizi gadā ieteicams veikt ādas pašapskati, pievēršot uzmanību veidojuma krāsai, simetrijai, pēkšņai straujai augšanai. Aizdomīgu veidojumu gadījumos nepieciešams vērsties pie speciālista.