Biežāk uzdotie jautājumi atbilst Rīgas 1. slimnīcas Ķirurģijas klīnikas nodaļām, kas ir:
3., 4., 7., 8., 9.,11., 12., 13. nodaļas

Iepazīsti nodaļu un savu palātu:

Māsu postenis: Atrodas uzreiz ienākot nodaļā, nedaudz paejot uz priekšu. Šeit var vērsties ar visiem jautājumiem un problēmām.

Tualetes: Atrodas nodaļās abos galos.

Duša: Atrodas nodaļas galā.

Evakuācijas izejas: Apzīmētas ar speciālām izkārtnēm virs izejām. Evakuācijas gadījumā, lūdzam ievērot personāla norādījumus.

Lūdzam ievērot:

  • Nodaļā ir jāievēro iekšējās kārtības noteikumi.
  • Klusums ir jāievēro visu diennakti.
  • Mobilos tālruņus jālieto saudzīgi, nepārkāpjot citu pacientu mieru.

Palātā pie sienas atrodas neliela balta kastīte ar pogu. Šī poga ir paredzēta, lai izsauktu māsu uz palātu.

Kā lietot pogu:

  • Nospiediet pogu un turiet to nospiestu 2-3 sekundes. Māsa saņem signālu un dosies pie Jums.
  • Ja pogu turēsiet nospiestu māsu postenis saņems signālu, ka Jums ir nepieciešama neatliekama palīdzība.

Automātiskā gulta slimnīcā ir aprīkota ar elektromotoriem, kas ļauj gultai pacelties, nolaisties,

Automātiskās gultas galvenās funkcijas ir pacelšana un nolaišana: Gultu var pacelt vai nolaist, lai pacients varētu ērti sēdēt vai gulēt. Pacelšana var būt īpaši noderīga pacientiem ar kustību traucējumiem.

Automātiskās gultas tiek izmantotas dažādiem mērķiem, tostarp:

Pacientu ērtībai: Automātiskās gultas var palīdzēt pacientiem ērtāk gulēt, sēdēt un pārvietoties.

Medicīniskā aprūpes sniegšanai: Automātiskās gultas var atvieglot medicīnisko manipulāciju veikšanu, piemēram, injekciju vai asins paraugu ņemšanu.

Rehabilitācijai: Automātiskās gultas var palīdzēt pacientiem uzlabot savu kustību spējas.

Automātiskās gultas ir drošas un efektīvas, un tās var ievērojami uzlabot pacientu aprūpi slimnīcās.

Slimnīcā ir pieejamas vienvietīgās un augsta komforta palātas, bet, lai varētu uzturēties tajā, par to ir jāvienojas pirms stāšanās nodaļā.

Samaksa un izraksts:

Pēcoperācijas izraksts tiek gatavots aptuveni 2-10 darba dienu laikā. Jūs saņemsiet īsziņu uz savu tālruni, kad izraksts būs gatavs izņemšanai.

Jūs varat saņemt izrakstu personīgi, ierodoties slimnīcas 2.korpusa reģistratūrā. Līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments.

Ja Jūs nevarat personīgi saņemt izrakstu, varat uzdot to izdarīt citai personai, kurai ir Jūsu notariāli apstiprināts pilnvarojums, vai slēdzot līgumu ierakstīt saņemēju.

Ja Jums ir kādi jautājumi par pēcoperācijas izrakstu, lūdzu, sazinieties ārstējošo ārstu.

Par nakšņošanu slimnīcā jāmaksā pēc cenrādi noradīto summu (https://www.1slimnica.lv/lv/cenradis/arstnieciskie-pakalpojumi/) par nakti. Samaksa par uzturēšanos jāveic neatkarīgi no tā, vai Jums ir valsts apmaksāta operācija vai pilnas maksas operācija, vai valsts noteikti atvieglojumi.

Apmaksas kārtība:
· Informāciju par apmaksas kārtību saņemsiet nodaļā.
· Apmaksu var veikt skaidrā naudā, ar bankas karti vai pārskaitījumu uz slimnīcas kontu.

Ja Jums ir kādi jautājumi par apmaksu, lūdzu, sazinieties ar slimnīcas nodaļas lietvedi 4, 10, 11, 12, 13. nod.- 67366422 no 08:00 līdz 15:00;
7, 8, 3. nod. – 67366438 no 08:00 līdz 15:00).

Apmaksa jāveic pēc rēķina saņemšanas.

Norēķinu kārtība:
· Pašapmaksa: Ja veicat apmaksu no saviem līdzekļiem, lūdzu, veiciet pārskaitījumu uz mūsu bankas kontu, kas norādīts rēķinā.
· Apdrošināšana: Ja apmaksu veic apdrošināšanas kompānija, lūdzu, sazinieties ar nodaļas lietvedi, lai noskaidrotu tālāko rīcības plānu.
· Garantijas vēstule: Ja Jums ir garantijas vēstule, no rēķina gala summas atvilksim garantijas vēstulē norādīto summu un sagatavosim Jums rēķinu ar atlikušo maksājuma summu.

Ja Jums ir kādi jautājumi par apmaksu, lūdzu, sazinieties ar mūsu lietvedi.

Lūdzu, pārliecinieties, ka maksājuma uzdevumā norādāt pareizo rēķina numuru vai personas kodu par kuru maksāsiet.

Mēs no rēķina gala summas atvilksim garantijas vēstulē norādīto summu un sagatavosim Jums rēķinu ar atlikušo maksājuma summu.

Piezīme:
· Lūdzu, pārliecinieties, ka tāme iesniegta apdrošināšanas kompānijai un apdrošināšanas kompānija ir sagatavojusi garantijas vēstuli

· Ja Jums ir kādi jautājumi, lūdzu, sazinieties ar mūsu lietvedi.

Diemžēl nevaram sniegt precīzu atbildi uz to, vai jūsu apdrošināšana segs visus izdevumus par operāciju, jo tas ir atkarīgs no vairākiem faktoriem:

Jūsu apdrošināšanas polises veids: Dažas polises sedz visus medicīniskos izdevumus, bet citas sedz tikai daļu no tiem. Jums jāpārbauda savas polises nosacījumi, lai uzzinātu, kas ir iekļauts un kas nav.

Operācijas veids: Dažas operācijas ir iekļautas visās apdrošināšanas polisēs, bet citas var nebūt. Jums jāpārbauda ar savu apdrošināšanas kompāniju, vai konkrētā operācija ir iekļauta jūsu polisē.

Apdrošināšanas kompānijai var iesniegt tāmi kuru sastāda vai operējošais ārsts vai ķirurģijas klīnikas lietvedis pēc ārstējošā ārsta norādījumiem.

Rēķina gala summa sastāv no šādām izmaksām:

Operācijas izmaksas: Ietilpst ķirurga darba atlīdzība, operācijas zāles izmantošanas maksa un operācijas laikā izmantoto materiālu izmaksas, anestēzijā, dienas stacionāra pakalpojumi, palikšana pa naktī.

Dienas stacionārs: Ietilpst medicīniskā personāla uzraudzība, medikamenti un procedūras, kas tiek veiktas dienas stacionārā.

Nakšņošana: Ja Jums ir nepieciešama uzturēšanās slimnīcā stacionārā, rēķinā tiks iekļauta arī nakšņošanas maksa.

Anestēzija: Ja operācijas laikā tiek pielietota anestēzija, tās izmaksas tiks iekļautas rēķinā.

Iespējamās papildus izmaksas:
Rēķinā var tikt iekļautas arī citas ar operāciju saistītas izmaksas, piemēram, laboratorijas izmeklējumu izmaksas, konsultāciju ar speciālistiem izmaksas un citas.

Piezīme:
· Rēķina gala summa var atšķirties atkarībā no operācijas veida, sarežģītības un pacienta individuālajām vajadzībām.
· Ja Jums ir kādi jautājumi par rēķinu, lūdzu, sazinieties ar savu ārstējošo ārstu vai ķirurģijas klīnikas lietvedi.

Kā notiks operācija?

Premedikācija ir medicīniska procedūra, kuras mērķis ir sagatavot pacientu priekš operācijas vai diagnostiskiem izmeklējumiem, lai samazinātu diskomfortu, mazinātu stresu, novērstu sāpes un mazinātu risku saistībā ar anestēziju un procedūru. Premedikācijas ietvaros var izrakstīt zāles vai veikt citas terapeitiskas darbības, lai sagatavotu pacientu uz operāciju vai pētījumu.

Operācijas dienā

Operācijas dienā jums būs jāierodas slimnīcā agri no rīta. Jūs tiksiet ievietots palātā, kur jums tiks veikta pēdējā apskate un sagatavošana operācijai. Uz operāciju jūs dodaties savā apģērbā, kad tiksiet ievesti operāciju blokā jums palūgs pārvilkt vienreizējo apģērbu priekš operācijas.

Pēc operācijas

Pēc operācijas jūs tiksiet pārvests uz atveseļošanās palātu.Pēc operācijas jūs varēsiet pavadīt laiku palātā, kur jūs tiksiet uzraudzīts, līdz jūs būsiet gatavs izrakstīties. Jūs varētu palikt slimnīcā dažas dienas vai nedēļas, atkarībā no operācijas veida un jūsu veselības stāvokļa.

Pēcoperācijas aprūpe

Pēc operācijas jums tiks sniegta atbilstoša pēcoperācijas aprūpe, lai nodrošinātu jūsu komfortu un drošību. Tas var ietvert sāpju mazināšanu, brūču aprūpi, šķidrumu un uztura uzraudzību, kā arī citus medicīniskos un rehabilitācijas pasākumus, kas nepieciešami jūsu atveseļošanai.

Pirms un pēcoperācijas procedūras ir ļoti svarīgi sekot ārsta un slimnīcas norādījumiem, lai nodrošinātu drošu un veiksmīgu operācijas norisi un ātru atveseļošanos.

Kad jūs aizmigsiet operācijā, process, ko sauc par anestēziju, ietver vairākus posmus, lai nodrošinātu drošu un komfortablu stāvokli operācijas laikā.

  1. Ievadīšana: Pirms operācijas anestēzijas speciālists vai anesteziologs ievietos intravenozu katetru, lai nodrošinātu zāļu ievadīšanu asinīs. Šis katetrs tiek izmantots, lai piegādātu anestēzijas līdzekļus, kas izmantoti, lai jūs aizmigtu. Spinālās anestēzijas variantā jums lūgs apsēsties un ievadīs anestēziju jostas daļā, kas noņems jūtīgumu.
  2. Iedziļināšanās: Pēc tam, kad jums ir ievietots intravenozais katetrs, jums tiks iedotas zāles, lai sāktu anestēzijas procesu. Pie spinālās un reģionālās anestēzijas var tikt veikts dūriens ar adatu(blokāde), lai nodrošinātu mazākas pēc operācijas sāpes.
  3. Anestēzijas indukcija: Kad jūs esat sagatavots, anestēzijas speciālists sāks ievadīt anestēzijas līdzekļus, kas palīdzēs jums aizmigt. Ja jums ir spinālā vai reģionālā anestēzija jūs varat palikt arī pie samaņas, kas ir pilnīgi normāli. Tas parasti tiek darīts intravenozi, un jums var tikt lūgts elpot skābekli caur sejas masku vai caur mutes un deguna kanāliem.
  4. Aizmigšana: Kad anestēzijas līdzekļi sāk darboties, jums var sākties galvas reiboņi un jūs pakāpeniski aizmigsiet. Jums varētu būt sajūta, ka jūs aizmiegat dabiski.
  5. Uzturēšana anestēzijas stāvoklī: Anestēzijas speciālists vai anesteziologs turpinās uzturēt jūs anestēzijas stāvoklī visu operācijas laiku. Tas ietver nepārtrauktu uzraudzību un kontroli par jūsu vitālajiem rādītājiem, piemēram, sirdsdarbības ātrumu, asinsspiedienu un elpošanu.

Kad operācija būs pabeigta, anestēzijas speciālists vai anesteziologs pārtrauks anestēzijas līdzekļu ievadīšanu, un jūs pakāpeniski pamodīsieties no anestēzijas. Procesa detalizācija var atšķirties atkarībā no anestēzijas veida un pacienta individuālajām vajadzībām, taču šie ir galvenie posmi, kas notiek, kad jūs aizmigsiet operācijā.

Kad jūs pamodīsieties no operācijas, tas notiks pēc tam, kad operācija būs pabeigta un anestēzijas līdzekļi tiks pārtraukti. Šeit ir vispārējs skats uz to, kas notiks, kad jūs sākat pamosties no anestēzijas:

  1. Pamošanās pakāpeniski: Pēc tam, kad operācija būs pabeigta un anestēzijas līdzekļi tiks pārtraukti, jūs sāksiet pakāpeniski pamosties no anestēzijas stāvokļa. Šis process var būt dažāds katram pacientam, bet parasti tas notiek lēni un pakāpeniski.
  2. Sajūtas atgūšana: Jūs varat sākumā justies apjukumā vai miegaini, bet pakāpeniski jūsu sajūtas un apziņa atgūsies. Pēc spinālās vai reģionālās anestēzijas ir iespējams, ka vēl pāris stundas pēc operācijas nejutīsiet rokas vai kājas, kas ir normāli pēc šīm anestēzijām.
  3. Vitālo funkciju uzraudzība: Mediķi vai ārsti turpinās uzraudzīt jūsu vitālos rādītājus, piemēram, sirdsdarbības ātrumu, asinsspiedienu un elpošanu, lai nodrošinātu, ka jūs atgūstaties normāli un stabilizējaties.
  4. Medikamenti sāpju mazināšanai: Ja nepieciešams, jums var tikt doti medikamenti sāpju mazināšanai, lai mazinātu diskomfortu pēc operācijas.
  5. Pārvietošana uz atveseļošanās zonu: Kad jūs esat pilnībā pamodies no anestēzijas un jūsu veselības stāvoklis ir stabils, jūs varētu tikt pārvietots uz palātu, kur jūs turpināsiet saņemt uzraudzību un pēcoperācijas aprūpi.

Ir svarīgi atcerēties, ka katrs pacients reaģē atšķirīgi uz anestēziju un operāciju, tāpēc jūsu pieredze var nedaudz atšķirties. Ārsti un medicīnas personāls būs klāt, lai nodrošinātu jūsu drošību un komfortu, kamēr jūs pamostieties no operācijas

Lūk, daži specifiski simptomi, ko jūs varat izjust pēc operācijas:

Reibonis: Tas var būt saistīts ar anestēziju vai asins zudumu operācijas laikā.

Neskaidrība: Tas var būt saistīts ar anestēziju vai asins zudumu.

Nogurums: Tas ir normāls pēcoperācijas simptoms.

Sāpes: Sāpes operācijas vietā ir visizplatītākais pēcoperācijas simptoms. Tās var būt vieglas vai smagas, un tās var ilgt dažas dienas vai nedēļas.

Iekaisis kakls: Tas var būt saistīts ar cauruli, kas tika ievietota jūsu kaklā, lai palīdzētu jums elpot operācijas laikā.

Vēdersāpes: Tās var būt saistītas ar operācijas izraisītām izmaiņām jūsu kuņģa-zarnu traktā.

Blakusparādības no pretsāpju līdzekļiem: Ja jums tiek lietoti pretsāpju līdzekļi, jums var būt blakusparādības, piemēram, slikta dūša, vemšana vai caureja.

Ja jums ir kādas bažas par savām sajūtām pēc operācijas, nekavējoties sazinieties ar māsu posteni.

Pašsajūta

Sāpes kaklā pēc operācijas var būt normālas atkarībā no veiktās operācijas veida un apjoma, kā arī individuālajām ķermeņa reakcijām. Ja esat nesen veicis operāciju kakla rajonā vai jebkurā citā ķermeņa daļā, ir iespējams, ka sāpes kaklā var būt saistītas ar operāciju izraisītām iekaisuma reakcijām vai citiem operācijas sekām.

Sāpes kaklā pēc operācijas var rasties ne tikai sakarā ar pašu operāciju, bet arī saistībā ar anestēziju. Anestēzija, ko izmanto operācijas laikā, var izraisīt dažādas blakusparādības un sekas, tai skaitā sāpes kaklā

Cik ātri pēc operācijas jūs varēsiet celties un staigāt, atkarīgs no vairākiem faktoriem, tostarp no veiktās operācijas veida, jūsu vispārējā veselības stāvokļa, vecuma un citiem individuālajiem apstākļiem. Parasti, mazākas iejaukšanās, piemēram, artroskopiskas vai laparoskopiskas procedūras, var prasīt mazāk laika, lai atgrieztos pie normālām ikdienas aktivitātēm, salīdzinot ar lielām atvērtām operācijām.

Tomēr ir svarīgi ievērot ārsta norādījumus un ieteikumus attiecībā uz atveseļošanās procesu.

Jautājums par to, vai varat sēsties pie stūres pēc operācijas, atkarīgs no vairākiem faktoriem, tostarp no operācijas veida, kā arī jūsu ārsta ieteikumiem un jūsu pašreizējā veselības stāvokļa.

Ja operācija bija vispārēja anestēzija un operētā zona ir kakls, pleci vai kāda cita ķermeņa daļa, kas varētu ietekmēt jūsu spēju droši vadīt automašīnu, tad ir ļoti svarīgi ievērot savu ārsta ieteikumus.

Dažos gadījumos, ārsti varētu ieteikt izvairīties no braukšanas vismaz dažas dienas vai nedēļas pēc operācijas, īpaši ja jūs joprojām lietojat pretsāpju medikamentus vai jūtaties vāji pēc operācijas.

Atveseļošanās periods pēc operācijas var būt ļoti atšķirīgs atkarībā no daudziem faktoriem, tostarp:

Operācijas veids: Dažādas operācijas prasa dažādu atveseļošanās laiku. Piemēram, minimāli invazīvām procedūrām var būt īsāks atveseļošanās periods salīdzinājumā ar lielām atvērtām operācijām.

Operējamā ķermeņa daļa: Atveseļošanās laiks var atšķirties atkarībā no tā, kura ķermeņa daļa ir bijusi ietekmēta. Piemēram, atveseļošanās no kakla operācijas var būt atšķirīga no atveseļošanās pēc kājas operācijas.

Individuālais veselības stāvoklis: Pacientu individuālā veselības stāvokļa un ķermeņa spējas atveseļoties var ietekmēt atveseļošanās laiku. Piemēram, cilvēkiem ar labāku fizisko stāvokli un labvēlīgākiem veselības rādītājiem var būt ātrāka atveseļošanās.

Komplikācijas: Ja rodas kādas komplikācijas vai neparedzēti apstākļi pēc operācijas, tas var pagarināt atveseļošanās periodu.

Brūču apkopšana pēc operācijas ir būtisks process, lai nodrošinātu pareizu brūces dzīšanu un samazinātu infekcijas risku. Šis process parasti tiek vadīts un uzraudzīts gan slimnīcā, gan pēc tam, kad pacients ir izrakstīts mājās. Šeit ir vispārējs skats uz to, kā notiek brūču apkopšana pēc operācijas:

Pirmā aprūpe slimnīcā: Pēc operācijas slimnīcā, medicīnas personāls nodrošinās pirmo brūces apkopšanu. Tas ietver brūces tīrīšanu, uzklāšanu uz tās atbilstošus pārsējus, kā arī jebkādu nepieciešamo medikamentu vai ārstēšanas ievadīšanu, piemēram, pretiekaisuma vai pretsāpju līdzekļus.

Sekojoša aprūpe: Kad pacients tiek izrakstīts no slimnīcas, viņam var tikt ieteikts turpināt brūces apkopšanu mājās. Tas var ietvert regulāru brūces tīrīšanu un atjaunošanu, pārsēju maiņu, zāļu lietošanu un citas norādes, kas dotas pacientam.

Ja pēc operācijas jums ir nelaba dūša, vemšana un galvassāpes, tas var norādīt uz vairākām iespējamām situācijām vai komplikācijām, kuras var ietekmēt dažādi faktori, tostarp:

Anestēzijas ietekme: Nelaba dūša, vemšana vai galvassāpes pēc operācijas var būt saistīta ar anestēzijas ietekmi.

Medikamentu blakusparādības: Ja jums tiek izrakstīti pretsāpju līdzekļi vai citi medikamenti pēcoperācijas sāpju mazināšanai vai citām vajadzībām, tie var izraisīt nelabu dūšu un vemšanu kā blakusparādību.

Dehidratācija: Operācija un atveseļošanās process var būt saistīts ar dehidratāciju, it īpaši, ja jums ir slikta dūša un vemšana, kas izraisa šķidruma zudumu.

Citi faktori: Citas iespējamās ietekmes pēc operācijas var ietvert gļotādas sekrēciju, aizcietējumus, miega traucējumus un citus simptomus.

Ja jums ir nelaba dūša, vemšana un galvassāpes pēc operācijas, ir svarīgi informēt par to ārstu vai medicīnas personālu. Viņi var veikt novērtējumu, lai noteiktu iemeslus šiem simptomiem un sniegtu atbilstošu ārstēšanu. Tāpat ir svarīgi nodrošināt pietiekamu šķidruma uzņemšanu un atpūtu, lai palīdzētu ķermenim atveseļoties.

Ierobežojumi pirms operācijas, it īpaši saistībā ar ēšanu un dzērienu uzņemšanu, ir saistīti ar vairākiem svarīgiem medicīniskiem apsvērumiem, kas ir vajadzīgi, lai nodrošinātu drošu un veiksmīgu operācijas norisi. Šeit ir vairāki iemesli, kāpēc jums var tikt lūgts atturēties no ēšanas un dzēšanas pirms operācijas:

Aspirācijas risks: Var pastāvēt risks, ka pārtika vai šķidrums no kuņģa var nonākt plaušās, radot aspirācijas pneimoniju. Tukšā dūša un gremošanas trakta iztukšošana pirms operācijas samazina šo risku.

Anestēzijas drošība: Pārtikas un šķidruma uzņemšana pirms operācijas var ietekmēt anestēzijas procesu un palielināt aspirācijas risku, kā arī var ietekmēt citus operācijas rezultātus un komplikācijas.

Gremošanas trakta sagatavošana: Tukšā dūša un gremošanas trakta iztukšošana pirms operācijas var palīdzēt samazināt operācijas laikā vai pēcoperācijas komplikāciju risku, piemēram, vēdera uzpūšanos vai zarnu kustības traucējumus.

Ir svarīgi sekot precīziem ārsta norādījumiem attiecībā uz diētu un dzērieniem pirms operācijas, lai nodrošinātu optimālu rezultātu un drošu atveseļošanos.

Pēc operācijas ir svarīgi nodrošināt pietiekamu šķidruma uzņemšanu, lai uzturētu hidratāciju un palīdzētu ķermenim atveseļoties. Šķidruma patēriņa daudzums pēc operācijas var atšķirties atkarībā no dažādiem faktoriem, piemēram, no operācijas veida, jūsu veselības stāvokļa, ārstēšanas plāna un individuālajām vajadzībām.

Kā pamatnostādne, ieteicams dzert vismaz 8 glāzes (aptuveni 2 litri) šķidruma dienā pēc operācijas. Tomēr ir svarīgi ņemt vērā savu individuālo situāciju. Ja jūs smagi svīstat, zaudējat šķidrumu caur brūcēm vai jūtaties īpaši slims, var būt nepieciešams lielāks šķidruma daudzums, lai kompensētu šo zudumu.

Šķidruma uzņemšana pēc operācijas var ietvert ūdeni, tēju bez kofeīna, sulu, kokosriekstu ūdeni vai ūdeni ar elektrolītiem. Svarīgi ir izvairīties no gāzētiem dzērieniem, kas var veicināt vēdera uzpūšanos un sāpes, kā arī no alkohola un kofeīna saturošiem dzērieniem, jo tie var izraisīt dehidratāciju vai negatīvi ietekmēt jūsu veselību atveseļošanās periodā.

Ja jums ir šķidruma ierobežojumi vai īpašas norādes attiecībā uz šķidruma patēriņu, svarīgi ir ievērot ārsta norādījumus. Viņš var sniegt konkrētus ieteikumus, ņemot vērā jūsu individuālo situāciju un atveseļošanās vajadzības.

Smēķēšana pēc operācijas nav ieteicama un var ietekmēt jūsu atveseļošanos daudzos veidos. Šeit ir daži iemesli, kāpēc jūs nedrīkstat smēķēt pēc operācijas:

Brūces dzīšanas traucējumi: Tabakas dūmi satur daudzas toksiskas vielas, kas var samazināt asinsriti un kavēt dzīšanu. Tas var palielināt infekcijas risku un kavēt audu atveseļošanos, īpaši saistībā ar brūcēm vai griezumiem.

Iekaisuma palielināšanās: Smēķēšana var izraisīt iekaisumu un palielināt sāpes pēc operācijas. Tas var sarežģīt atveseļošanos un radīt nepatīkamas komplikācijas.

Infekciju risks: Tabakas dūmi var kavēt imūnsistēmu un padarīt jūs uzņēmīgāku pret infekcijām. Tas var palielināt infekciju risku pēc operācijas un sarežģīt ārstēšanu.

Ārstēšanas rezultātu pasliktināšanās: Smēķēšana var negatīvi ietekmēt jūsu ķermeņa spēju atveseļoties un dziedēt. Tas var novest pie ilgstošāka atveseļošanās laika un samazināt operācijas rezultātus

Medikamenti

Tas ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, tostarp no operācijas veida, zāļu veida un jūsu vispārējā medicīniskā stāvokļa. Ja jums ir kādi jautājumi vai bažas par to, vai jūs varat lietot savas zāles pēc operācijas, vislabāk ir konsultēties ar savu ārstu vai farmaceitu.

Vispārīgi runājot, pēcoperācijas periodā ir svarīgi lietot tikai tās zāles, kuras ir ieteikušas jūsu operējošās ārstniecības personas. Tas ir tāpēc, ka operācijas laikā var rasties nevēlamas mijiedarbības starp zālēm, kas var izraisīt blakusparādības vai pasliktināt jūsu atveseļošanos.

Tomēr dažos gadījumos jūs varat turpināt lietot savas zāles pēc operācijas. Piemēram, ja jums ir hroniska slimība, piemēram, astma vai cukura diabēts, jums var būt nepieciešams turpināt lietot zāles, lai kontrolētu šo slimību. Ja jūs neesat pārliecināts, vai varat turpināt lietot savas zāles pēc operācijas, vislabāk ir konsultēties ar savu ārstu vai farmaceitu.

Tas ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, tostarp no operācijas veida, jūsu vispārējā medicīniskā stāvokļa un jūsu spējas izturēt sāpes bez miega zālēm. Ja jums ir kādi jautājumi vai bažas par to, vai varat lietot miegazāles pēc operācijas, vislabāk ir konsultēties ar savu ārstu vai farmaceitu.

Vispārīgi runājot, miegazāles pēc operācijas var būt noderīgas, ja jums ir grūtības aizmigt vai saglabāt miegu. Tomēr ir svarīgi lietot tikai tās zāles, kuras ir ieteikušas jūsu operējošās ārstniecības personas. Tas ir tāpēc, ka miegazāles var izraisīt blakusparādības, piemēram, reiboni, miegainību un galvassāpes.

Ja jums ir nepieciešamas miegazāles pēc operācijas, jūsu ārsts vai farmaceits var ieteikt īslaicīgas zāles. Šīs zāles parasti ir drošas lietošanai pēc operācijas, taču tās jālieto tikai pēc vajadzības.

Pārvietošanās un ciemiņu apmeklējumi

Tuvinieki var apmeklēt pacientus pēc operācijas. Tomēr ir svarīgi ievērot slimnīcas noteikumus, kas var ietvert šādus ierobežojumus:

  • Apmeklētāju skaits var būt ierobežots.
  • Apmeklētājiem var būt jāvalkā aizsargmaska ​​vai cits aizsardzības aprīkojums.
  • Apmeklētājiem var būt jāievēro noteiktas higiēnas prasības.
  • Gripas vai citu slimību epidēmijas dēl var būt aizliegta pacientu apmeklēšana.

Apmeklētāju stundas pēc operācijas parasti ir no rīta līdz vakaram, slimnīcas darba laika ietvaros, no 7:30 – 20:00. Tomēr ir svarīgi ievērot slimnīcas noteikumus, kas var ietvert šādus ierobežojumus:

  • Apmeklētāju skaits var būt ierobežots.
  • Apmeklētājiem var būt jāvalkā aizsargmaska ​​vai cits aizsardzības aprīkojums.
  • Gripas vai citu slimību epidēmijas dēl var būt aizliegta pacientu apmeklēšana.

Ja jūsu tuvinieki vēlas jūs apmeklēt pēc operācijas, vislabāk ir sazināties ar slimnīcu, lai uzzinātu, kādi ir noteikumi un ierobežojumi.

Tas ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, tostarp no operācijas veida, jūsu vispārējā medicīniskā stāvokļa un laikapstākļiem. Ja jums ir kādi jautājumi vai bažas par to, vai jūs varat iet laukā pēc operācijas, vislabāk ir konsultēties ar savu ārstu vai slimnīcas personālu.

Vispārīgi runājot, pēc operācijas ir svarīgi atpūsties un dot savam ķermenim laiku, lai atjaunotos. Tas nozīmē, ka ir jāizvairās no lielas fiziskās aktivitātes, piemēram, smagas slodzes vai sporta.

Ja jūsu operācija bija neliela un jūs jūtaties labi, jūs varētu būt spējīgs doties īsā pastaigā ārā. Tomēr ir svarīgi paklausīt savam ārstam un ievērot viņa norādījumus.

Ja jūsu operācija bija lielāka vai ja jums ir kādas komplikācijas, jums, iespējams, jūsu ārsts var jums ieteikt izvairīties no iziešanas ārā vismaz dažas nedēļas pēc operācijas.

Tas ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, tostarp no operācijas veida, jūsu vispārējā medicīniskā stāvokļa un jūsu spējas rūpēties par sevi mājās.

Mazas operācijas, piemēram, ķirurģiska ādas procedūra, parasti var veikt ambulatori, kas nozīmē, ka jūs varat doties mājās tajā pašā dienā.

Vidējas operācijas, piemēram, artroskopija vai vēdera operācija, parasti prasa vienu vai vairākas naktis slimnīcā. Jūs varēsiet doties mājās, kad jūsu sāpes būs kontrolētas, jūs varēsiet patstāvīgi ēst un dzert, un jums nebūs nepieciešama pastāvīga medicīniskā aprūpe.

Lielas operācijas, piemēram, sirds operācija vai vēža operācija, parasti prasa vairākas nedēļas slimnīcā. Jūs varēsiet doties mājās, kad jūsu sāpes būs kontrolētas, jūs varēsiet patstāvīgi ēst un dzert, un jums nebūs nepieciešama pastāvīga medicīniskā aprūpe.

Ja jums ir kādi jautājumi vai bažas par to, kad jūs varēsiet doties mājās pēc operācijas, vislabāk ir konsultēties ar savu ārstu.

Ēdināšana

Slimnīcā ir pieejama kafejnīca. Atrodas 9. Korpusā.

Kafejnīcas darba laiks ir no 09:00-15:00.

Rīgas 1. slimnīcā pacientiem tiek piedāvātas četras ēdienreizes dienā:
brokastis, pusdienas,  launags un vakariņas.

Brokastis tiek pasniegtas plkst. 8:00;

Pusdienas ap plkst. 12:00;

Launags ap 14:30;

Vakariņas – ap plkst. 17:30;

Ja pacientiem ir kādas īpašas diētas vajadzības, piemēram, veģetārā vai vegānā diēta, par to ir jāinformē slimnīcas personālu, kad viņi ierodas slimnīcā.

Tas ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, tostarp no operācijas veida, jūsu vispārējā medicīniskā stāvokļa un jūsu spējas rīkoties patstāvīgi.

Mazas operācijas, piemēram, ķirurģiska ādas procedūra, parasti var veikt ambulatori, kas nozīmē, ka jūs varat doties mājās tajā pašā dienā. Pēc šīm operācijām jūs parasti varat ēst un dzert normāli, tiklīdz pamodies no anestēzijas.

Vidējas operācijas, piemēram, artroskopija vai vēdera operācija, parasti prasa vienu vai vairākas naktis slimnīcā. Pēc šīm operācijām jūs parasti varat sākt ēst šķidru vai mīkstu pārtiku jau pēc pāris stundām. Jums, iespējams, būs jāsāk ar nelielām porcijām un pakāpeniski palielināt porcijas lielumu, kad jūtaties labāk.

Lielas operācijas, piemēram, sirds operācija vai vēža operācija, parasti prasa vairākas nedēļas slimnīcā. Pēc šīm operācijām jūs parasti varat sākt ēst šķidru vai mīkstu pārtiku pēc dažām dienām. Jums, iespējams, būs jāsāk ar ļoti nelielām porcijām un pakāpeniski palielināt porcijas lielumu, kad jūtaties labāk.

Ja jums ir kādi jautājumi vai bažas par to, kad jūs varēsiet ēst un dzert pēc operācijas, vislabāk ir konsultēties ar savu ārstu.

Tas ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, tostarp no operācijas veida, jūsu vispārējā medicīniskā stāvokļa un jūsu ārsta norādījumiem.

Ir svarīgi, lai ēdiens būtu veselīgs un barojošs un, lai ēdiens būtu viegli sagremojams, neradītu vēdera uzpūšanos un nekādi neietekmētu jūsu veselības stāvokli.

Ja jums ir kādi jautājumi vai bažas par to, vai jūs varat nest mājas ēdienu pēc operācijas, vislabāk ir konsultēties ar savu ārstu.

Personīgās mantas

Personīgās mantas slimnīcā parasti tiek noliktas pacienta istabā. Slimnīcas personāls var jums sniegt skapi vai plauktu, kur jūs varat uzglabāt savas mantas.

Neņemiet līdzi nekādas lietas, kas nav pirmās nepieciešamības. Jo mazāk mantas jums būs, jo vieglāk būs tās uzraudzīt.

Neatstājiet savas mantas bez uzraudzības. Ja jums jāiziet no istabas, paņemiet līdzi savas mantas vai lūdziet kādam citam tās uzraudzīt.

Izvēlieties drošu vietu, kur uzglabāt savas mantas. Ja jūsu mantas atrodas slēgtā skapī vai plauktā, pārliecinieties, ka durvis ir aizslēgtas.

Ja jums ir kādas vērtslietas, lūdzam tās atstāt mājās.

Ir vairāki iemesli, kāpēc jums jānovelk gredzeni un pulkstenis pirms operācijas:

Lai novērstu infekciju. Gredzeni un pulksteņi var uzkrāt baktērijas un vīrusus, kas var izraisīt infekciju operācijas laikā vai pēc tās.

Lai novērstu ievainojumus. Gredzeni un pulksteņi var būt bīstami, ja tie nokļūst operācijas laukā. Piemēram, gredzens var aizķerties aiz instrumentiem vai auduma un izraisīt ievainojumu.

Lai nodrošinātu precīzu mērījumu veikšanu. Dažiem operāciju instrumentiem ir nepieciešama precīza mērījuma veikšana. Gredzeni un pulksteņi var traucēt šīs mērījumu veikšanai.

Ja jūs vēlaties līdzi ņemt portatīvo datoru uz slimnīcu, ir svarīgi ievērot dažus drošības pasākumus:

Nodrošiniet, lai jūsu portatīvais dators būtu apdrošināts. Tas palīdzēs jums segt zaudējumus, ja tas tiktu sabojāts vai nozagts.

Izmantojiet portatīvo datoru tikai atbildīgi. Nelieciet to uz nestabilām virsmām, un neļaujiet bērniem vai mājdzīvniekiem ar to spēlēties.

Neaizmirstiet uzlādēt savu portatīvo datoru. Jums var būt nepieciešams to izmantot, lai sazinātos ar ģimeni un draugiem vai piekļūtu informācijai.

Simptomi

  • Sāpes. Sāpes ir dabiska reakcija uz ķermeņa bojājumiem, kas rodas operācijas laikā. Sāpes var būt dažādas intensitātes un rakstura, un tās var ilgt dažādas dienas vai pat nedēļas.
  • Operācija ir ķermenim liels stress, un tas prasa enerģiju, lai atjaunotos. Nogurums var būt dažādas intensitātes un ilgt dažādas dienas vai pat nedēļas.
  • Tūska. Tūska ir šķidruma uzkrāšanās audos. Tūska var rasties jebkurā ķermeņa daļā, kur ir bijusi operācija.
  • Brūces dzīšana. Brūces dzīšana ir dabisks process, kas var ilgt vairākas nedēļas vai pat mēnešus. Brūces dzīšanas laikā var rasties sāpes, tūska un izdalījumi.

Šeit ir daži konkrēti piemēri, kad pēc operācijas ir jākonsultējas ar ārstu:

  • Ja jums ir sāpes krūtīs vai elpas trūkums, tas var būt pazīmes sirdsdarbības problēmai.
  • Ja jums ir sāpes vēderā, tas var būt pazīmes kuņģa-zarnu trakta problēmai.
  • Ja jums ir sāpes galvā, tas var būt pazīmes infekcijai vai asiņošanai.
  • Ja jums ir tūska vai sarkanums ap operācijas brūci, tas var būt pazīmes infekcijai.
  • Sāpes, kas ir nepanesamas vai kas nepāriet pat pēc pretsāpju medikamentu lietošanas.
  • Temperatūra, kas ir augstāka par 38 grādiem pēc Celsija.
  • Rētas asiņošana vai izdalījumi no operācijas brūces.
  • Tūska vai sāpes ap operācijas brūci.
  • Drudzis, drebuļi, sāpes kaklā vai galvā.
  • Elpas trūkums, sāpes krūtīs vai ātra sirdsdarbība.
  • Paaugstināts vai pazemināts asinsspiediens.
  • Ziņkārīgas vai neparastas brūces dzīšanas pazīmes.

Ja jums ir kāda no šīm pazīmēm vai simptomiem, nekavējoties sazinieties ar savu ārstu. Tās var būt pazīmes nopietnai komplikācijai, kas prasa medicīnisku palīdzību.

Šeit ir daži konkrēti piemēri, kad pēc operācijas ir jākonsultējas ar ārstu:

  • Ja jums ir sāpes krūtīs vai elpas trūkums, tas var būt pazīmes sirdsdarbības problēmai.
  • Ja jums ir sāpes vēderā, tas var būt pazīmes kuņģa-zarnu trakta problēmai.
  • Ja jums ir sāpes galvā, tas var būt pazīmes infekcijai vai asiņošanai.
  • Ja jums ir tūska vai sarkanums ap operācijas brūci, tas var būt pazīmes infekcijai.

Ir svarīgi atcerēties, ka katra operācija ir atšķirīga, un tāpēc pēcoperācijas komplikācijas var atšķirties atkarībā no operācijas veida. Ja jums ir kādas bažas par savu veselību pēc operācijas, vienmēr vislabāk ir konsultēties ar savu ārstu.

  • Pārslogot sevi.Pēc operācijas ir svarīgi ievērot gultas režīmu, ja jums to iesaka ārsts. Pārāk agri sākta fiziska aktivitāte var izraisīt komplikācijas, piemēram, asiņošanu vai brūces atvēršanos.
  • Pacelt smagus priekšmetus.Pēc operācijas jums jāizvairās no smagas fiziskas slodzes, piemēram, smagu priekšmetu pacelšanas. Smaga fiziska slodze var izraisīt komplikācijas, piemēram, asiņošanu vai brūces atvēršanos.
  • Smēķēt.Smēķēšana var pavājināt asinsriti un apgrūtināt sāpju mazināšanas līdzekļu uzsūkšanos. Smēķēšana var arī palēnināt brūču dzīšanu.
  • Dzert alkoholu.Alkohols var pavājināt organisma aizsargspējas un paaugstināt infekcijas risku. Alkohols var arī palēnināt brūču dzīšanu.
  • Izmantot karstu ūdeni vai vannu.Karsts ūdens var izraisīt brūces iekaisumu.
  • Noņemt brūču pārsējus vai plāksterus, ja vien to nav norādījis ārsts.Brūču pārsēji vai plāksteri palīdz aizsargāt brūci no infekcijas.

Šeit ir daži papildu padomi, kas jāievēro pēc operācijas:

  • Iegūstiet pietiekami daudz atpūtas.Atpūta palīdz ķermenim sadzīt un atjaunoties.
  • Dzeriet pietiekami daudz šķidrumu.Šķidrumi palīdz izvadīt toksīnus no organisma un saglabāt normālu šķidruma līdzsvaru.
  • Ēdiet veselīgu uzturu.Veselīgs uzturs palīdz stiprināt ķermeņa aizsargspējas un atveseļoties.
  • Izvairieties no kofeīna un alkohola.Kofeīns un alkohols var izraisīt dehidratāciju un palēnināt brūču dzīšanu.
  • Ievērojiet ārsta norādījumus.Ievērojiet ārsta norādījumus par medikamentu lietošanu, fiziskām aktivitātēm un citām rūpēm pēc operācijas.

Ja jums ir kādas bažas par savu veselību pēc operācijas, vienmēr vislabāk ir konsultēties ar savu ārstu.