Ķirurģija ir medicīnas nozare, kura nodarbojas ar akūtu un hronisku slimību ārstēšanu ar mehāniskas iejaukšanās (ķirurģijas) palīdzību.

Galvenie mērķi, uz kuriem virzās mūsdienu ķirurģija, ir – ārstēt ātrāk, mazāk sāpīgi, mazāk traumatiski, kosmētiski, un panākt pacienta ātrāku atgriešanos darbā un ierastajā dzīves ritmā.  

Rīgas 1.slimnīcas Ķirurģijas klīnika vispārējās ķirurģijas jomā piedāvā:

 • žultsakmeņu slimību un to sarežģījumu ārstēšanu,
 • kuņģa-zarnu trakta, aknu un aizkuņģa dziedzera saslimšanu ķirurģisku ārstēšanu,
 • proktoloģisko saslimšanu ķirurģisku ārstēšanu,
 • endokrīno ķirurģiju,
 • cirkšņu un ciskas, nabas trūces, pēcoperāciju trūces operācijas,
 • ādas, zemādas un mīksto audu labdabīgu veidojumu izņemšanu,
 • kāju vēnu operācijas, 
 • bariatrisko ķirurģiju – kuņģa apejas operācijas un kuņģa piedurknes izveidošanu,
 • balona ievietošanu kuņģī svara samazināšanai.

Ķirurģija ir vadošā ārstniecības nozare Rīgas 1. slimnīcā kopš tās pirmsākumiem. Šodien saviem pacientiem piedāvājam plašākās iespējas plānveida ārstēšanas jomā – sākot ar mūsdienīgu augstas izšķirtspējas attēlu diagnostiku un beidzot ar sarežģītu ķirurģisko ārstēšanu. Operācijas  tiek veiktas gan ar mazinvazīvām endoskopiskām un laparoskopiskām metodēm, gan izmantojot konvenciālu pieeju.

Ķirurgi aktīvi seko un ievieš pasaulē modernākās metodes, izmantojot slimnīcas operāciju blokā pieejamo jaunākās paaudzes aprīkojumu un augsti kvalificēta (asistējošo ķirurgu, anesteziologu, operāciju māsu) personāla pieejamību. 

Klīnikas ārstiem tiek nodrošinātas iespējas pielietot savas zināšanas un prasmes, strādājot tehnoloģiski modernākajā operāciju blokā Latvijā. Darbs operāciju blokā vienlaicīgi tiek organizēts 7 zālēs, blakus atrodas intensīvās terapijas nodaļa. Ēkas otrajā stāvā atrodas centrālais sterilizācijas bloks, kas savienots ar operāciju bloku ar pacēlājiem.

Stacionāra pacientu ērtībām pieejamas modernas divvietīgas un vienvietīgas palātas, katrā no nodaļām ir paaugstināta komforta palāta, kā arī speciāli aprīkota palāta pacientiem ar īpašām vajadzībām.

Rīgas 1.slimnīcas Ķirurģijas klīnikas sastāvā:

 • Otolaringoloģijas nodaļa,
 • Ķirurģijas, gastroenteroloģijas 2 nodaļas,
 • Uroloģijas, proktoloģijas nodaļa,
 • Ginekoloģijas,
 • Neiroķirurģijas, traumatoloģijas,
 • Endoskopijas nodaļa,
 • Stomu aprūpes kabinets.

Ķirurģijas klīniku vada ķirurgs Sergejs Kļimčuks, kurš veic vēdera dobuma, žultspūšļa, vairogdziedzera operācijas praktiski katru dienu. Par ķirurga darbu un dzīvi, lasiet interviju “Prožektora gaismā – ķirurgs Sergejs Kļimčuks”

DER ZINĀT, KAS IR:

Bariatriskā ķirurģija jeb kuņģa samazināšanas operācija

Latvijā ir tikai četri ķirurgi, kuri veic kuņģa samazināšanas operācijas, viens no tiem – ķirurgs Juris Žarinovs. Intervijā lasiet, kam šī operācija var palīdzēt, kādiem cilvēkiem viņš atsaka un kādas ir emocijas tiem, kuru kuņģa izmērs ir samazinājies līdz golfa bumbiņas lielumam: “Kā Rīgā veic kuņģa samazināšanas operācijas”

Endokrīnā ķirurģija

Par vairogdziedzera operācijām, lasiet ķirurga Māra Sabas interviju: “…Vēl viena bīstama pazīme – kad mainās balss, paliek aizsmakusi un tembrs arvien zemāks – tad obligāti ir jāiet pie speciālista, jāveic vairogdziedzera izmeklējumi (ultrasonoskopija utt.), un, ja ārsts nozīmēs, ir jāveic operācija – jāpiemin, ka mēs Rīgas 1.slimnīcā operējam ļoti saudzīgi, un ticiet man – nekad negriežam neko lieku.
Galvenais, ko es gribu teikt – nekad neatlieciet vizīti pie ārsta! Jo agrāk izgriezt “sliktu” audzēju, jo labāk. Ja radušās aizdomas, neatlieciet vizīti pie ārsta.”
 Lasiet pilnu publikācijas tekstu: “Prožektora gaismā: ķirurgs Māris Saba”

Unikāla vairogdziedzera operācija, kuru veic tikai Rīgas 1.slimnīcā:
Endoskopiska vairogdziedzera operācija caur padusi. Operācija, kas neatstāj rētas.

 

Latvijā tikai Rīgas 1.slimnīcā pieejama  transanālā endoskopiskā mikroķirurģijas operācija

Atbrīvoties no taisnās zarnas polipiem ar transanālās endoskopiskās mikroķirurģijas (bez iegriezumiem vēderā) palīdzību, Latvijā iespējams nesen. Operācija pieejama par valsts finansējumu 1.slimnīcā, kura iegādājusies šim ķirurģiskās manipulācijas veidam nepieciešamo aprīkojumu. “Agrāk es, tāpat kā citi ķirurgi, lielu polipu noņemšanai veicu lielu operāciju. Es zināju, ka pacientam nav vēzis, bet, lai noņemtu polipu, nācās noņemt daļu no taisnās zarnas. No otras puses, es zināju, ka, ja tas netiks darīts, pēc kāda laika audzējs izveidosies,” tā saka ķirurgs, kurš pirmais Latvijā uzsācis  transanālās endoskopiskās mikroķirurģijas operācijas – dr.Vlačeslavs Popkovs. Ar ko šī operācija atšķiras un kam tā nepieciešama, stāsta ķirurgs publikācijā “Lai polips nepārtop par zarnu vēzi – valsts apmaksāta transanāla endoskopiska operācija”

Vēnu varikozes ārstēšana

Neglīts tīklojums uz kājām nav tikai vizuālais, kosmētiskais defekts. Ja Jums ir 

 • izlocītas, tumši zilas krāsas vēnas uz kājām,
 • brūnganas pigmentācijas āda stilbu un potīšu rajonā,
 • sāpes kājās,
 • krampji kāju muskuļos,
 • izčūlojumi uz ādas,

tas sevī slēpj nopietnu saslimšanu, kas saistīta ar pastāvīgu un neatgriezenisku apakšējo ekstremitāšu vēnu paplašināšanos, vēnu sieniņu nodilšanu un mezglu veidošanos – varikozi. Atkarībā no vēnu stāvokļa ir iespējama ne tikai operācija, bet arī konservatīvā terapija. Vairāk lasiet ķirurģes Jeļenas Farberes publikāciju “Kājas tīkliņā: kā novērst varikozi”