Latvijā ir tikai daži ķirurgi, kuri veic kuņģa samazināšanas operācijas, un divi no tiem operē Rīgas 1.slimnīcā. Dr.Juris Žarinovs un dr. Vjačeslavs Popkovs. Šajā rakstā ķirurgi pastāstīja, kam šī operācija var palīdzēt, kādiem cilvēkiem viņš atsaka un kādas ir emocijas tiem, kuru kuņģa izmērs ir samazinājies līdz golfa bumbiņas lielumam.

Kādiem cilvēkiem paredzēta šī operācija?
Tiem, kuriem ir liekais svars vai aptaukošanās. Pasaules veselības organizācija šīs problēmas ir atzinusi par slimībām, nevis tikai par kosmētisku problēmu. Jo aptaukošanās izraisa diabētu, sirds slimības, arteriālo hipertensiju un virkni citu saslimšanu. Pēc PVO datiem, 2014 gadā 1 miljardam cilvēku bija liekais svars. Tas ir ļoti daudz. Tiek prognozēts, ka līdz 2025. gadam no liekā svara cietīs 50% pasaules iedzīvotāju. Kam taisām operāciju? Mēs vadāmies pēc formulas, ar kuras palīdzību izskaitļojam ķermeņa masas indeksu. Ja tas ir virs 35, tad varam runāt par operāciju. Meitenes, kuras vēlas nomest puskilogramu, uz vizīti var pat nepierakstīties un lieki netērēt laiku. Pirms operācijas jāizrunājas un jāizstāsta pacientam  par operāciju veidiem, piemērotāko operāciju konkrētam indivīdam.

Kādiem cilvēkiem paredzēta šī operācija?

Kāpēc rodas liekais svars?
Ēd vairāk, nekā enerģiju (kalorijas) patērē. Redziet, katrs cilvēks ir īpašs. Ir tie, kuri var visu mūžu ēst ko vien vēlas un cik vien vēlas, un viss tiek pārstrādāts, cilvēka svars nepieaug. Bet, ja cilvēkam ir ģenētiska predispozīcija, tad ir jāseko līdzi savam svaram, jāmaina uztura ieradumi, vairāk jākustās. Nav runas par to, ka visiem jābūt kā modelēm,  jāēd tikai salātlapas. Kuņģa samazināšanas operācija nav kosmētiska, tā palīdz atgūt veselību.

Kādi ir operācijas rezultāti?
Liekā svara samazināšanās no 60 līdz 75%. Pazūd diabēts, uzlabojas kopējā pašsajūta. Pazūd muguras sāpes, mēdz būt arī tā, ka cilvēks ir plānojis veikt endoprotezēšanu, bet pēc kuņģa samazināšanas un svara zaudēšanas tas vairs nav nepieciešams.  Ir sievietes, kuras aptaukošanās dēļ nevar palikt stāvoklī, bet pēc operācijas atjaunojas reproduktīvā funkcija un ar laiku viņas kļūt par laimīgām mammām.

Cik šī operācija izmaksā un cik ilga ir tās veikšana?
Valsts kuņģa samazināšanas operāciju neapmaksā. Vidējais operācijas ilgums – 1 stunda 45 minūtes. Tā izmaksā no 3500 līdz 4000 EUR. Manuprāt, tā ir ļoti adekvāta cena. Tikai vienreizējiem instrumentiem vien tiek iztērēti 2000 EUR, kā arī jāapmaksā  operācijas bloka darbs. Saprotu, ka ne visi cilvēki var atļauties iztērēt tādu summu, jo tas nav tik vienkārši, bet tas ir liels ieguldījuma savā veselībā. Pēc manām aplēsēm katru gadu visi četri Latvijas bariatriskie ķirurgi kopā veic ap 200 šādām operācijām. Ar katru gadu skaits pieaug, jo pieaug cilvēku informētības līmenis. Kā arī cenšamies operēt ārzemniekus, jo ārstiem ir nepieciešami pacienti, citādi zūd kvalifikācija.  Protams, es veicu virkni citu operāciju, katru dienu uz mana galda ir kāds pacients.

Vai pēc operācijas cilvēks vairs nepieņemas svarā?
Ja cilvēks dzers saldo krējumu un katru stundu apēdīs kūciņu, uzdzerot saldinātu dzērienu, tad nekāda operācija nepalīdzēs – liekais svars atriezīsies. Līdz ar operāciju jāmaina uztura ieradumi, jācenšas ēst veselīgi.

Ko pēc operācijas saka pacienti?
“Kur es biju agrāk? Kāpēc es to neizdarīju ātrāk?”

Vairāk informācijas par operācijas veikšanu un izmaksām

[ Lasīt šeit ]

Operācijas programmas koordinators: