Gastroskopija jeb gastrointestinālā endoskopija kā izvēles diagnostikas un/vai ārstēšanas metode ir minimāli invazīva un pacientu saudzējoša. Lai izmeklēšana būtu veiksmīga, būtiska nozīme ir ne tikai labam tehniskajam nodrošinājumam un augsti kvalificētam personālam, bet arī pacientam jābūt informētam un sagatavotam.
Gremošanas sistēmu veido orgānu komplekss, kurā notiek uzņemtās barības mehāniska un ķīmiska apstrāde (gremošana), organismam nepieciešamo vielu uzsūkšana (absorbcija) un nederīgo vielu izvadīšana no organisma. Gremošanas sistēmas orgāni atrodas galvā, kaklā, krūšu dobumā, vēdera dobumā un iegurnī cits aiz cita.

Augšējā endoskopija jeb ezofagogastroduodenoskopija (EGDS) ir barības vada, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas diagnostika un/vai terapija ar endoskopu. Citi nosaukumi un saīsinājumi: fibrogastroskopija (FGS), gastroskopija.

Augšējā endoskopija ir vienīgā metode gremošanas orgānu izmeklēšanā un ārstēšanā, ar kuras palīdzību var izmeklēt barības vadu, kuņģi un divpadsmitpirkstu zarnu un nepieciešamības gadījumā vienlaikus veikt dažādas diagnostiskas un ārstnieciskas manipulācijas orgānu iekšienē.

Augšējās endoskopijas laikā ārsts caur pacienta muti gremošanas sistēmā ievada tievu un netraumatisku optisku instrumentu un detalizēti apskata minētos orgānus no iekšpuses. Endoskopijas nepieciešamību nosaka ārsts, un to parasti veic visos gadījumos, ja ir aizdomas par nopietnu barības vada, kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas slimību. Šodien augšējā endoskopija, ja to veic pieredzējis un prasmīgs ārsts ar modernu instrumentu, ir pacientam droša un nekaitīga procedūra.Augšējā endoskopija jeb gastroskopija ir izmeklēšanas metode, kuras laikā var diagnosticēt barības vada, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas (tievās zarnas sākuma daļas) slimības, izmantojot lokanu zondi, kuras galā ir gaismas avots un videokamera.

Rīgas 1.slimnīca piedāvā gastrointestinālā trakta endoskopisko izmeklēšanu

Rīgas 1.slimnīcas Endoskopijas nodaļā izmeklējumiem un ārstēšanai iekārtotas 3 modernas izmeklējumu zāles, 2 speciāli aprīkotas telpas instrumentu dezinfekcijai, atmodinātava pacientiem pēc narkozes, ārstu kabineti, atpūtas telpas darbiniekiem.

Augšējo endoskopiju jeb gastroskopiju veic gastrointestinālās endoskopijas speciālists. Gastroskopijas laikā

 • notiek barības vada, kuņģa, divpadsmit pirkstu zarnas apskate,
 • nepieciešamības gadījumā tiek veikta morfoloģiskā materiāla paņemšana,
 • Helikobacter pilori noteikšana ar ātro ureāzes testu,
 • labdabīgu veidojumu (polipu) noņemšana, pielietojot elektroekscīziju,

Procedūrā piedalās medicīnas māsa. Ja pacients gastroskopiju vēlas veikt īslaicīgā narkozē, tā notiks anesteziologa uzraudzībā.

Gastroskopiju parasti veic pacientiem ar sūdzībām par sliktu dūšu, vemšanu, dedzināšanu aiz krūšu kaula un kuņģī, sāpēm vēderā, rīšanas traucējumiem, asiņošanu, mazasinību, novājēšanu.

Procedūras laikā tiek apskatīta barības vada, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas gļotāda, ar mērķi diagnosticēt barības vada iekaisumu, gastrītu, čūlas, barības vada un kuņģa vēzi.

Pirms procedūras

 • 8 stundas nedrīkst ēst un dzert krāsainus dzērienus (kafiju, tēju, sulas). Nelielos daudzumos var lietot negāzētu ūdeni, pārtraucot tā lietošanu 2 stundas pirms procedūras, ja to plānots veikt bez narkozes un 4 stundas, ja procedūru plānots veikt narkozē,
 • pacientam jāsniedz informācija, aizpildot veidlapu “Pacientu aptauja pirms endoskopijas un informētā piekrišana endoskopijai”, par slimībām ar kurām pacients slimo vai ir slimojis, pārciestajām operācijām, zināmām medikamentu blakusparādībām un medikamentiem, kuri tiek lietoti regulāri.

SVARĪGI: Dažus medikamentus, kuri novērš trombu veidošanos, vēlams pārtraukt lietot noteiktu laiku pirms procedūras, konsultējoties ar ārstu, kurš Jums tās ieteicis lietot!

Lai mazinātu kakla jutīgumu un vemšanas refleksu, pirms gastroskopijas pacientam veiks lokālo anestēziju, uzsmidzinot Lidokaīna šķīdumu rīkles gļotādai.

Gastroskopijas norise

 • procedūras laikā pacientam  jāguļ uz kreisā sāna,
 • lai aizsargātu endoskopu no bojājumiem, pirms procedūras pacientam starp zobiem ievietos plastmasas iemuti,
 • procedūras laikā vēlams dziļi un mierīgi elpot,
 • ārsts ievadīs zondi caur muti rīklē, pēc tam barības vadā, kuņģī un divpadsmitpirkstu zarnā,
 • procedūras laikā lai izvērtētu gļotādu tiek ievadīts gaiss, kas var radīt spiedošu sajūtu vēdera augšdaļā,
 • gastroskopija nav sāpīga, bet var izsaukt vemšanas refleksu,
 • procedūra vidēji ilgst 7 minūtes.

Gastroskopijas laikā tiek paņemts gļotādas paraugs helikobaktērijas noteikšanai un nepieciešamības gadījumos arī gļotādas paraugi histoloģiskai diagnozes precizēšanai. Procedūras laikā var tikt veiktas ārstnieciskas darbības – polipu noņemšanu, asiņošanas apturēšanu, svešķermeņu izņemšanu.

Gastroskopijas  laikā tiek veikti fotouzņēmumi, kas tiek uzglabāti endoskopisko izmeklējumu datubāzē.

Pēc procedūras

 • ja procedūra veikta narkozē, tad pacientam jāatrodas novērošanas telpā līdz brīdim, kad medicīnas personāls atļauj doties projām,
 • 12 stundu laikā pēc narkozes nedrīkst vadīt transporta līdzekli, kā arī nav ieteicams veikt darbus ar augstu uzmanības koncentrāciju, piemēram, lasīt lekcijas, kārtot eksāmenus, veikt bankas operācijas,
 • var būt īslaicīga kairinājuma sajūta kaklā, diskomforts un sāpes vēdera augšdaļā, atraugas ar gaisu, meteorisms, kas izzūd dažu stundu laikā,
 • apmēram 30 minūtes pēc procedūras var ēst un dzert ievērojot mērenību,
 • pēc ārstnieciskām darbībām, piemēram, polipu noņemšanas, jāierobežo fiziska slodze, jāēd saudzējošs uzturs, un jālieto medikamenti, kas samazina kuņģa skābes sekrēciju. Šie norādījumi tiks paskaidroti individuāli.

Pēc gastroskopijas pacients saņems īsu mutisku paskaidrojumu no ārsta, kas veicis izmeklēšanu un procedūras aprakstu ar rezultātiem, kas paredzēts iesniegšanai ģimenes ārstam vai ārstam, kas pacientu nosūtījis uz izmeklēšanu.

SVARĪGI: Ja audu paraugi tiks nosūtīti izmeklēšanai uz laboratoriju, atbildi Jūs varēsiet saņemt pēc 10 darba dienām, ierodoties endoskopijas nodaļas reģistratūrā un uzrādot personu apliecinošu dokumentu.

Iespējamās komplikācijas un riski

EGDS ir droša izmeklēšanas metode, komplikācijas novēro reti:

 • asiņošana (< 0,1 % izdarot biopsijas),
 • kuņģa barības vada un divpadsmitpirkstu zarnas plīsums (0, 1 %),
 • alerģiska reakcija no vietējās anestēzijas līdzekļa.

SVARĪGI: nekavējoties jāziņojiet ārstam, ja pēc gastroskopijas Jums sākas sāpes vēderā vai paaugstinās ķermeņa temperatūra.