Algoloģija ir medicīnas nozare, kas pēta asas un hroniskas sāpes, to patofizioloģiju un sāpju mazināšanas metodes.

Sāpes nekad nav bez iemesla. Cilvēka organisms ir iekārtots ļoti gudri, slimības sākumā bojājums varbūt nemaz netiek apzināts ar sāpēm, un sāpes parādās vēlāk, pasakot – nav labi.

‘Algos’ nozīmē sāpes un algologs ir sāpju ārsts. Tas ir speciālists, kurš tiek mācīts izmantot jebkuras metodes, kas ir drošas un balstās uz zinātniskiem pierādījumiem par to efektivitāti sāpju ārstēšanā.

Dažādas medicīnas nozares cīnās ar sāpēm, jo sāpes izjūt ļoti daudz pacientu – reimatoloģiski pacienti, pacienti ar locītavu un muguras problēmām, kā arī ar dažādām nervu slimībām. Sāpju ārsts ir ārsta papildspecialitāte, to papildus apgūst ārsti neirologi un ārsti anesteziologi reanimatologi.

Algologs ir ārsts, kurš pārzina sāpju veidošanās mehānismus un sāpju ārstēšanas metodes.

Rīgas 1.slimnīcas Sāpju centrā ārsti algologi, pamatojoties uz izmeklējumiem un pacientu sūdzībām, veic sāpju ārstēšanu.

Pacientus pieņem Anestezioloģijas, intensīvās terapijas un sāpju klīnikas ārsti algologi, anesteziologi reanimatologi. Tā ir iespēja pacientam operatīvi nonākt pie speciālistiem, kuri palīdzēs atbrīvoties vai atvieglot sāpes. Sāpju centrs strādā klīnikas vadītājas, docentes Irinas Evansas vadībā.

Sāpes mūs brīdina par bojājumu vai draudošu bojājumu.

 Sāpes iedala:

  • pēc lokalizācijas un etioloģijas: galvassāpes, locītavu un muguras sāpes, sejas un žokļu sāpes, kakla, akūtu vīrusinfekciju izraisītas sāpes (muskuļu sāpes, galvassāpes), pleca, elkoņa, iegurņa, papēža, vēža sāpes u.c.,
  • pēc mehānisma: nociceptīvās, neiropātiskās un jauktās,
  • pēc norises: akūtās, subakūtās sāpes (kas ilgst 3–6 mēnešus). un hroniskās.

19% jeb katrs 5.pieaugušais Latvijā cieš no hroniskām sāpēm. Pateicoties algoloģijas panākumiem, ir atklātas jaunas metodes cīņai pret hroniskām sāpēm, kas algologam ļauj būtiski atvieglot stāvokli slimniekiem ar hroniskām sāpēm tai skaitā onkoloģiskiem slimniekiem.

Algologs konsultē Rīgas 1.slimnīcas Sāpju centrā.

Sāpju centra specializācija ir cilvēka atbrīvošana no nepatīkamām sajūtām mugurā, muskuļos un locītavās. “Piemēram, cilvēkam sāp mugura nieru apvidū. Mēs, protams, vispirms pārliecināsimies, vai tā nav nieru patoloģija – sūtīsim uz konsultāciju pie nefrologa un, ja viss būs kārtībā, tad sāpju iemesls varētu būt problēmas ar mugurkaulu – un to mēs arī sākam ārstēt. Svarīgi ir ne tikai konstatēt, kur slēpjas patoloģija, bet arī saprast, vai tā atbilst pacientu sūdzībām.

“Vēlos atzīmēt, ka, saskaņā ar statistiku, visbiežāk cilvēkiem sāp tieši mugura. Iemesli var būt dažādi un ne vienmēr tie ir ļoti nopietni – bieži vien muguras sāpes rodas slodzes vai pārpūles dēļ, ceļot smagumus, vai caurvēja dēļ, utt. Reizēm ir pietiekami ar fizioterapijas kursa iziešanu vai tabletēm. Sāpes labi ārstē blokādes – mēs ievadām pretiekaisuma medikamentus sāpju avotā. Blokāde sāpes ārstē, nevis vienkārši atvieglo,” ieklausieties doc. Evansas teiktajā, viņa ir augstas kvalifikācijas algologs, atsevišķus blokādes apguvusi ASV.

Ja trīs mēnešu laikā sāpes neārstē, tās var kļūt hroniskas. “Ja jums kaut kas sāp jau 5-10 gadus, tad nevajag sevi norakstīt, sakot, ka neviens jau jums vairs nespēs palīdzēt. Ja tās nevar izārstēt, tad atvieglot tās var noteikti, ar noteikumu, ka cilvēks vēlas ievērot stingrus ārsta norādījumus,” iesaka anestezioloģe reanimatoloģe, algoloģe, doc.Evansa.

Sāpju sensorā sistēma

Nociceptīvā sistēma mobilizē organismu aizsargreakcijai, kuras mērķis ir atbrīvoties no sāpju kairinātāja. Sāpes rada ne tikai negatīvas emocijas, bet arī maina iekšējo orgānu darbību. Cilvēkam paātrinās sirdsdarbība un elpošana, sašaurinās asinsvadi, samazinās vai apstājas urīna izdalīšanās, pastiprinās asinsreces spēja. Tām ir brīdinoša nozīme – informē par pataloģiskām izmaiņām organismā. Sāpes izraisa somatiskas, veģetatīvas un emocionālas reakcijas.
Sāpju sajūtas rašanās ir atkarīga no muguras smadzenēm. Resnās nervu šķiedras uzbudinājums kavē sāpju veidošanos, bet tievās – sekmē. Ja bojātas resnās šķiedras, tad paaugstinās jūtība pret sāpēm.
Antinociceptīvā sistēma – sāpju sajūtu samazināšanās, kuru panāk, kavējot starpneironu darbību dažādos līmeņos Endrofīniem un enkefalīniem piemīt pretsāpju iedarbība, kas paaugstina cilvēka izturību pret sāpēm. Savukārt ilgstošas sāpes izraisa depresivitāti, jo veidojas antinociceptīvo sistēmu izsīkums.

Hroniskas somatiskas slimības saistītas ar fizioloģisko stāvokli un nozīmē, ka slimības norise var izpausties periodiski saasinājumu vai pastāvīgu traucējumu veidā. Somatiskas slimības nozīmē slimības, kuru izpausmes ir ķermeniskas, bet šo slimību provocējošie vai veicinošie faktori var būt psiholoģiski.

 Somatiskās terapijas uzdevums ir aktuālo sāpju pārtraukšana vai mazināšana, izmantojot medikamentozo terapiju, terapeitiskās lokālanestēzijas, blokādes, ķirurģiskas ārstēšanas metodes.