Ortodontiskā ārstēšana nozīmē nepareizu zobu un žokļu attiecību korekciju ar izņemamām vai fiksētām aparatūrām.

Cilvēkam dažādu iemeslu dēļ var izveidoties nepareizs sakodiens un nelīdzena zobu rinda, tā rezultātā atsevišķiem zobiem jāiztur palielināta slodze, emalja nodilst ātrāk un palielinās zobu jutīgums. Tā rezultātā iespējams ātrāk zaudēt savus zobus, tiek traucēta dikcija, var attīstīties zoba saknes un apkārtējo audu iekaisums, dažādas smaganu problēmas.

Rīgas 1.slimnīcas zobārstniecības nodaļa piedāvā ortodonta pakalpojumus.

Uzsākot ortodontisko ārstēšanu tiek izstrādāts ārstēšanas plāns, izveidota un parakstīta informētā piekrišana ārstēšanai, kurā norādīta ārstēšanas gaita, iespējamie riski un pacienta pienākumi regulācijas procesa laikā. Tiek izgatavoti kontroles veiduļi gan uzsākot, gan nobeidzot ārstēšanu.

Visa ortodontiskā ārstēšana, izņemot pirmreizējo konsultāciju, ir maksas pakalpojums.

Sakodiena regulācija parasti tiek veikta bērniem un pusaudžiem, taču arvien biežāk zobus koriģet izvēlas arī pieaugušie.

No ortodontijas viedokļa mēles, lūpu un vaigu pareizs tonuss un novietojums ir ļoti svarīgs, jo zobi atrodas zonā starp šiem struktūrām.

Miofunkcionālie traucējumi

ietekmē ne tikai zobu novietojumu, bet arī sejas un žokļu augšanu, tādejādi ietekmējot arī sejas estētiku. Līdz ar to arī ārstēšanu būtu vēlams uzsākt pēc iespējas agrīni (5-7 gadu vecumā), lai virzītu sejas un žokļu augšanu pareizā virzienā.  Ļoti svarīgi, lai vispārējās prakses zobārsts, vecāki, ģimenes ārsts un logopēds pievērstu uzmanību tam kā bērns elpo, kur runājot paliek mēle, vai mute tiek aizvērta. Ja tek konstatēti šādi traucējumi, bērns tiks nosūtīts gan pie miofunkcionālā speciālista, gan LOR speciālista, lai tie tiktu novērsti.

Vecākiem jāsaprot, ja miofunkcionālo traucējumu ārstēšana bērnam jāuzsāk pietiekami agrīni, lai to ietekme uz zobu un sejas estētiku nebūtu neatgriezeniska.