Urologs – eksperts urīnceļu un dzimumorgānu veselības jautājumos

Urologs ir ārsts, kurš specializējas abu dzimumu urīnceļu problēmu diagnosticēšanā un ārstēšanā. Viņš arī pēta vīriešu dzimumorgānu slimību izcelšanos un attīstību, veic diagnostiku, ārstēšanu un profilaksi. Ja jums ir problēmas ar nierēm, urīnceļiem, prostatu vai citiem dzimumorgāniem saistītiem veselības jautājumiem – ārsts urologs jums palīdzēs!

Kādi izmeklējumi tiek veikti urologa vizītē?

Rīgas 1. slimnīca piedāvā visplašākās iespējas uroloģijas nozarē, pateicoties jaunākās paaudzes aprīkojumam un augsti kvalificētiem speciālistiem. Pacientiem ir pieejami ambulatorie pakalpojumi, kas ietver mūsdienīgu, augstas izšķirtspējas attēlu diagnostiku un kvalitatīvus laboratoriskus izmeklējumus. Rīgas 1. slimnīcā iespējama arī ārstēšana sarežģītu uroloģisko slimību gadījumos. Konsultācijas laikā urologs uzdod dažādus jautājumus par veselības vēsturi un esošajiem simptomiem un informē, kādas diagnostiskās un ārstnieciskās metodes tiks pielietotas.

Urologs – ārsts, kura vizīti nevajadzētu atlikt

Urologa apmeklējums ir jāplāno regulāri – arī tad, ja jums nav acīmredzamu simptomu. Vīriešiem, kuri ir vecāki par 40 gadiem, ir īpaši svarīgi apmeklēt urologu vismaz reizi gadā, jo ir daudzas uroloģiskas slimības, kas var attīstīties bez pamanāmiem simptomiem, bet tās var izraisīt neatgriezeniskas sekas, ja netiek agrīni diagnosticētas un ārstētas.

Kādas uroloģiskās saslimšanas var ārstēt pie urologa?

  • Nierakmeņu slimība – nierēs, urīnizvadkanālā un urīnpūslī rodas nierakmeņi, kas var izraisīt sāpes un citas komplikācijas.
  • Labdabīga priekšdziedzera hiperplāzija – prostatas adenoma priekšdziedzera audu palielināšanās, kas var izraisīt urīna aiztures problēmas un citus sarežģījumus.
  • Onkoloģiskās saslimšanas – urīnpūšļa, nieru, priekšdziedzera un dzimumorgānu ļaundabīgie audzēji, kam nepieciešama agrīna diagnosticēšana un ārstēšana.
  • Nieru cistas – visbiežāk labdabīgs veidojums – norobežots, ar šķidrumu pildīts dobums nierēs, kas pasliktina orgāna darbību un veicina nieru mazspēju.
  • Fimoze – stāvoklis, kurā dzimumlocekļa galviņu nav iespējams atsegt.
  • Parafimoze – stāvoklis, kurā, atvelkot dzimulocekļa priekšādiņu, tā iesprūst un to nav iespējams pārvilkt atpakaļ.
  • Varikocēle – sēklinieku vēnu paplašināšanās.
  • Hidrocēle – šķidruma uzkrāšanās sēkliniekos.
  • Urīna nesaturēšana – patvaļīga urīna noplūde no urīnpūšļa.
  • Erekcijas traucējumi – stāvoklis, kurā vīrietim ir grūtības sasniegt vai uzturēt pietiekami stingru un ilgstošu dzimumlocekļa stāvokli, lai veiktu seksuālas aktivitātes.
  • Vīriešu neauglība – problēmas ar bioloģisko reprodukciju.
  • Iegurņa sāpju sindroms – sāpes un diskomforts iegurņa zonā.
  • Urīnceļu infekcijas – ietekmē vienu vai vairākas urīnceļu daļas, ieskaitot nieres, urīnpūsli, urīnizvadkanālu un urīnceļu sieniņas.

Mūsdienīgas tehnoloģijas precīzai prostatas izmeklēšanai

Rīgas 1. slimnīca ir Latvijā vienīgā veselības aprūpes iestāde, kur pieejama inovatīvā trīsdimensiju histoskenēšanas tehnoloģija – unikāla izmeklēšanas metode prostatas vēža aizdomu gadījumā, kā arī, ja nepieciešama slimības novērošana. Urologs ar šo aparatūru spēj precīzi noteikt audzēja atrašanās vietu agrīnā stadijā – ar ierīci iespējams palielināt biopsijas precizitāti, radot iespēju veikt tēmētu izmainīto audu paraugu paņemšanu. Pateicoties tehnoloģijai, ir iespēja ātrāk noskaidrot diagnozi un uzsākt ārstēšanu, jo samazinās nelietderīgu biopsiju skaits.

Visbiežāk sastopamās urīnceļu infekcijas

Urinācijas traucējumi ir bieža problēma, kas var ietekmēt jebkuru no mums. Biežāka vai apgrūtināta urinācija, sajūta, ka urīnpūslis pilnībā neiztukšojas, vai pat sāpīga urinācija var būt satraucoši simptomi. Šie simptomi liecina par iespējamām urīnceļu infekcijām. Kādas ir visbiežāk sastopamās urīnceļu infekcijas?

Cistīts – infekcija kairina gļotādu, kas liek urīnpūslim pastāvīgi sarauties un rada viltus vajadzību pēc urinācijas, padarot situāciju nomācošu un koncentrējot uzmanību tikai uz tualetes apmeklēšanu. Visbiežāk sastopamie simptomi ir sāpes urīnpūslī, vēdera un muguras lejasdaļā, kā arī bieža urinācija.

Pielonefrīts – parasti sākas ar pēkšņu, augstu temperatūru, drebuļiem, sāpēm muguras lejas daļā, sliktu dūšu un vemšanu. Apmēram ⅓ pacientu izjūt arī cistīta simptomus.

Urīna nesaturēšana (inkontinence) – urīna patvaļīga noplūde, kas ir objektīvi konstatējama, un ir ne vien sociāla, bet arī higiēniska problēma. Tā var būt gan pamatslimība, gan sekas kādām sitām veselības problēmām. 

Par sievietes veselības problēmu cistocēli jeb urīnpūšļa noslīdējumu piedāvājam izlasīt ārstes uroloģes, zinātniskā grāda pretendentes Vitas Melnes publikāciju “Kas būtu jāzina par cistocēli – urīnpūšļa noslīdējumu”.

“Mūsu ārstu galvenais mērķis – ļaut pacientam pēc iespējas ātrāk atgriezties ikdienas dzīvē” – lasiet par piedāvātajām ārstēšanas metodēm, par kurām stāsta viens no vadošajiem Latvijas urologiem, Rīgas 1. slimnīcas Uroloģijas nodaļas atbildīgais ārsts urologs Alvis Laukmanis. Viņam ir vairāk nekā 20 gadu ilga pieredze visa veida uroloģisko slimību ārstēšanā ar īpašu specializāciju mazinvazīvo endoskopisko operāciju veikšanā. Darbu ar holmija lāzera tehnoloģiju ārsts urologs apguvis Kembridžā.