Gastroenteroloģija tāpat kā citas medicīnas nozares nemitīgi attīstās. Pēdējos gados šajā sfērā tika panākti vērienīgi sasniegumi slimību skrīningā, diagnostikā un ārstēšanā. Kapsulas endoskopija (KE) ir jauns diagnostiskās endoskopijas virziens, kas pašreiz ienāk klīniskajā praksē. Kapsulas endoskopija būtiski atšķiras no konvencionālās endoskopijas metodēm ar to, ka ir pasīva, — nav vadāma. Kapsulas endoskopija ir mazinvazīva, labi panesama un aizpilda informatīvo „nišu” gadījumos, kad ar citiem izmeklējumiem nepietiek. Pateicoties kapsulas endoskopijai, pašreiz ir iespējams izvērtēt tievās zarnas gļotādu, diferencēt bārkstiņas un identificēt bojājuma veidu. Pamatbojājumu veidi var būt lēzeni (plankumi, plātnītes, angioektāzijas), protrudējoši (pacelti) un iegremdēti (aftas, erozijas, čūlas u.c.).

Vismodernākā un precīzākā diagnostikas forma grūti izmeklējamajai tievajai zarnai ir kapsulas endoskopija. Ar to iegūst visa gremošanas trakta kopējo ainu, jo pacients norij kapsulu, kas nav lielāka par parasto zāļu kapsulu, un tā no organisma izkļūst dabiskā veidā. Kamēr tā ceļo pa barības traktu, pacienta ķermenim piestiprinātie sensori ar speciāla attēla ieraksta iekārtu fiksē ārstam nepieciešamo informāciju. Pacients izmeklējumu laikā var turpināt savas ikdienas gaitas.

Izmeklējuma ar videokapsulu laikā iespējams iegūt visa gremošanas trakta kopējo ainu.

RĪGAS 1.SLIMNĪCA PIEDĀVĀ VIDEOKAPSULAS ENDOSKOPIJU

Kapsulas endoskopija (KE) ir jauns diagnostiskās endoskopijas virziens, kas pašreiz ienāk klīniskajā praksē. Tā būtiski atšķiras no konvencionālās endoskopijas metodēm ar to, ka ir pasīva, nav vadāma. Kapsulas endoskopija ir mazinvazīva, labi panesama. Pateicoties kapsulas endoskopijai, iespējams izvērtēt tievās zarnas gļotādu, diferencēt bārkstiņas un identificēt bojājuma veidu, nodrošinot precīzu un agrīnu slimību diagnostiku.

KAPSULAS ENDOSKOPIJAS INDIKĀCIJAS:

  • neskaidras etioloģijas gastrintestinālā trakta asiņošana un/vai anēmija,
  • Krona slimība tievajā zarnā,
  • celiakija,
  • Peutz-Jeghers sindroms,
  • tievo zarnu audzēji,
  • ar nesteroidālo pretiekaisuma līdzekļu lietošanu asociēti bojājumi tievajā zarnā,
  • neskaidras etioloģijas sāpes vēderā.

Videokapsula vai videokapsulas endoskops (angl. — videocapsule endoscope) ir pa pacienta kuņģzarnu traktu pasīvi ceļojoša medicīniska ierīce, kas ar regulāriem intervāliem izdara digitālos uzņēmumus un tos nosūta radiosignālu veidā ieraksta sistēmai. Kapsula parastas zāļu kapsulas lielumā ir absolūti nekaitīga un var palikt cilvēka ķermenī tik ilgi, līdz tā dabīgā ceļā tiek izvadīta laukā. Savā ceļojumā pa gremošanas traktu vienas sekundes laikā kapsula uzņem attēlus. Datu ieraksta sistēma, kas nodrošina attēlu pārraidi, ir neliela kabatas portfeļa izmērā un netraucē pacientam turpināt līdz šim ierastās dienas gaitas. Kapsulas endoskopijas nepieciešamību katram pacientam individuāli nosaka ārsts, un atsevišķos gadījumos kapsulas endoskopija ir vienīgā un neaizstājamā metode diagnozes un ārstēšanas taktikas noteikšanai.

AR KAPSULAS ENDOSKOPIJAS PALĪDZĪBU PACIENTIEM TIEK NOTEIKTAS RETAS TIEVĀS ZARNAS SLIMĪBAS UN STĀVOKĻI, KURU DIAGNOSTIKA AR CITU METODI NEBŪTU IESPĒJAMA.

Kapsulas endoskopija ir jauna metode, kas ļauj ārstam saskatīt tievās zarnas bojājumus, kuri varētu būt nesaskatāmi kolonoskopijas vai attēlveidošanas izmeklējumu laikā. Tas ir efektīvs diagnostiskais instruments, bet to nevar izmantot, ja pacientam ir zarnu nosprostojumi, sašaurinājumi vai fistulas, implantētas elektromedicīnas ierīces (piem., elektrokardiostimulatori) vai ir rīšanas traucējumi.

Kā sagatavoties kapsulas endoskopijai, var iepazīties šeit: