Visbiežākais insulta cēlonis ir kakla un smadzeņu asinsvadu ateroskleroze – zemā blīvuma holesterīna un trombu nogulsnes artērijās. Cilvēks šos procesus var nejust līdz mirklim, kamēr asinsvadi ir ievērojami sašaurināti un var radīt neatgriezeniskus veselības bojājumus – ķermeņa daļu paralīzi, runas, intelektuālo spēju un citus traucējumus.

Doplerogrāfija ir asinsvadu izmeklēšana ar ultraskaņu.

Ar radioloģiskajiem izmeklējumiem iespējams diagnosticēt gan asinsvadu paplašinājumus (aneirismas) un sašaurinājumus (stenozes), gan iedzimtas kaites (malformācijas).  Pilnvērtīgai galvas smadzeņu asinsrites novērtēšanai nepieciešama gan kakla, gan galvas asinsvadu izmeklēšana.

Rīgas 1.slimnīcas Diagnostiskās radioloģijas klīnikā pieejama galvas un kakla asinsvadu duplex skenēšana ar krāsu kodētu doplerogrāfiju.

Doplerogrāfija ir neinvazīva metode, kurai praktiski nav komplikāciju. To sekmīgi var izmantot ekstrakraniālo brahiocefālo asinsvadu izmeklēšanā,  Doplerogrāfija ir vienīgā metode, ar kuras palīdzību var noteikt cirkulējošus mikroembolus intrakraniālās artērijās un ir būtiska arī aterosklerotisku pangu struktūras vērtēšanā.

Atšķirībā no parastās ultraskaņas izmeklēšanas, doplerogrāfija nosaka asinsrites ātrumu asinsvados, kas ļauj diagnosticēt izmaiņas to darbībā un sniegt pilnvērtīgu ainu par to funkcionēšanu. Izmeklējums ir pieejams kā valsts apmaksāts pakalpojums tikai atsevišķām slimību diagnozēm, un kā maksas pakalpojums. Tā ir neinvazīva metode, ar kuras palīdzību var izvērtēt asinsvadu stāvokli:

  • dažādas iedzimtas attīstības īpatnības (maza diametra asinsvadi, asinsvadu izlocījumi, cilpas, papildus asinsvadu sazarojumi),
  • dzīves laikā iegūtas asinsvadu izmaiņas (artēriju sieniņas sabiezējumu, aterosklerotiskas pangas, aterosklerotiskus asinsvadu sašaurinājumus vai asinsvada slēgumu).

Galvas un kakla asinsvadu diagnostika ieteicama pacientiem, kuriem ir:

  • galvassāpes, reiboņi un nelabums,
  • troksnis ausīs, nestabilitāte, galvassāpes pēc fiziskas slodzes,
  • asinsspiediena svārstībām, asinīs konstatēts paaugstināts holesterīns.

Izmeklējuma laikā ar ultrasonogrāfijas iekārtu iegūst asinsvadu attēlus, reģistrē asiņu plūsmas virzienu un ātrumu asinsvada lūmenā jeb diametrā. Izmeklējums rekomendējams visa organisma artēriju stāvokļa primārai izvērtēšanai.

Būtikas izmaiņas bieži atrod tieši kakla asinsvados, kuri tālāk sazarojas un apasiņo galvas smadzenes.

Kakla brahiocefālo jeb ekstrakraniālo asinsvadu dupleks skenēšanas uzdevums ir noskaidrot kakla artēriju anatomiju, konstatēt iespējamās aterosklerotiskās izmaiņas artēriju sieniņās, asins plūsmas izmaiņas.

Aterosklerotiskās izmaiņas kakla artēriju sieniņās ir prognostisks rādītājs sirds vainagartēriju aterosklerotiskām izmaiņām. Ņemot vērā vieglo piekļuvi kakla artērijām tas ir ļoti informatīvs un svarīgs izmeklējums visiem pacientiem, kuriem ir aizdomas par sirds asinsvadu aterosklerotiskām izmaiņām.

Ateroskleroze

ir saslimšana, ko raksturo artēriju sieniņu sabiezēšanās un elastības zudums. Aterosklerozei veidojoties notiek lipīdu (tauku) izgulsnēšanās artērijas iekšējā sieniņā, kā rezultātā rodas pangai (aterosklerotiski sašaurinātais rajons), kas sastāv no taukiem (galvenokārt holesterīns), gludās muskulatūras šūnām un saistaudiem. Tas ir asinsvadu sašaurināšanās iemesls, kā dēļ asins apgāde tiek traucēta.

Iepriekšminētās, dzīves laikā iegūtās, izmaiņas paaugstina insulta iespējamību, tādēļ svarīgi tās agrīni diagnosticēt un ārstēt (kardiologa, neirologa, ģimenes ārsta vai asinsvadu ķirurga uzraudzībā).

Iespējams, ka doplerogrāfijas laikā tiek atrastas izmaiņas, kuras prasa tālāku un padziļinātu izmeklēšanu pielietojot tā sauktās angiogrāfijas metodes (CTA, MRA, DSA). Šo izmeklējumu gadījumā tiek pielietota kontrastviela un rentgena starojums vai magnētiskais lauks.

Pacientu ievērībai:

  • izmeklējumu ieteicams veikt pacientiem, kuri plāno fiziskas aktivitātes, lai izslēgtu tādas problēmas galvas asinsvados, kuras var rasties, piemēram, strauji pagriežot galvu,
  • doplerogrāfiju var veikt grūtniecības laikā.

SVARĪGI: pilnvērtīgs uzturs un aktīvs dzīvesveids palīdzēs izvairīties no asinsvadu slimībām!

Cilvēkiem pēc 50 gadiem ir grūti  radikāli mainīt dzīvesveidu. Tāpēc veselīgas ēšanas pamatprincipi, aktīvs dzīvesveids jāmāca bērniem jau kopš mazotnes un jāīsteno arī katram pašam, atceroties, ka bērns ir vecāku dzīves stila spogulis.