Datortomogrāfija (DT) ir viena no vizuālās diagnostiskas metodēm, kuras pamatā ir jonizējošā starojuma spēja absorbēties audos. Datortomogrāfijas galvenais mērķis ir nodrošināt kvalitatīvus ķermeņa šķērsgriezuma attēlus.

Attēlus vēlāk analizē un iegūst mērījumus, kas palīdz izvērtēt orgānu, asinsvadu un citu struktūru anatomiskās īpašības, savstarpējās attiecības un patoloģisko procesu izplatību. Datortomogrāfiju var veikt jebkurai ķermeņa daļai.

Datortomogrāfija ir šķērsgriezuma attēls. Datortomogrāfijas attēls tiek iegūts procesā, ko sauc par rekonstrukciju, tas nozīmē – digitāli sakombinējot informāciju no daudzām projekcijām dažādos leņķos izmeklējuma zonā. Datortomogrāfijas izmeklējumā rentgena spuldze un detektors rotē ap pacientu, un tiek iegūti ļoti smalka slāņa attēli, mūsdienīgās iekārtās plānāki par 1 mm. Tajos detalizēti var redzēt iekšējos orgānus, kaulus divdimensiju attēlu veidā. Iegūtie attēli ir melnbalti, un atkarībā no tā, kā atšķiras to staru slāpējums izmeklējuma laikā, attiecīgas vietas ir gaišākas vai tumšākas, tādēļ radiologi izmeklējumu atbildēs lieto vārdu aizēnojums, kas var nozīmēt ne tikai, piemēram, iekaisumu, bet arī veidojumu.

Ar daudzslāņu datortomogrāfiju izmeklē:

  • galvas smadzenes,
  • veikt galvas smadzeņu angiogrāfiju,
  • deguna blakusdobumus,
  • acu orbītas,
  • aizauss kaulus,
  • kakla mīkstos audus (aizdeguni, balseni, siekalu dziedzeri, vairogdziedzeri, u.c.),
  • veikt kakla asinsvadu angiogrāfiju,
  • krūšu dobuma orgānus – plaušas, videni,
  • veikt koronarogrāfiju,
  • plaušu artēriju angiogrāfiju,
  • vēdera dobuma orgānus- aknas, žultspūsli, aizkuņģa dziedzeri, liesu, virsnieres, nieres, limfmezglus,
  • veikt vēdera dobuma, nieru artēriju angiogrāfiju,
  • iegurņa dobuma orgānus,
  • mugurkaulu, kaklu, krūšu, jostas, krustus un astes kaulu,
  • visa skeleta kaulus un locītavas, arī mīksto audus.

Datortomogrāfijā labāk redz kortikālo kaulu (kaula cietā daļa), tā ļauj precīzāk izvērtēt lokalizēt dažādus svešķermeņus, kaulu fragmentus, šķembas, īpaši metāla struktūras. Izmeklējumu var veikt pacientiem ar implantētām medicīniskām iekārtām, kā sirds stimulatori, dažādi magnētiski asinsvadu klipi vai nervu stimulējošām ierīcēm.

Daudzslāņu DT ir viens no galvenajiem izmeklējumiem aknu, žultsceļu un aizkuņģa dziedzera slimību diagnostikā. Pateicoties iekārtu ātrai darbībai, īsā laikā var veikt izmeklējumu dažādos laika intervālos un izvērtēt vēdera asinsvadus, kā arī aknas asinsapgādi. Izmeklējums tiek sinhronizēts ar attiecīgu kontrastvielas ievades ātrumu un daudzumu. Visbiežāk šo izmeklējumu lieto, lai izvērtētu aknas veidojumus, kuri ir konstatēti kādā no iepriekšējiem izmeklējumiem.

Daudzslāņu DT ļauj iegūt aizkuņģa dziedzera augstas kvalitātes vairāku plakņu trīsdimensiju attēlus, kam ir būtiska loma aizkuņģa dziedzera vēža diagnostikā, plānojot operatīvu terapiju.

Nereti, lai izmeklējums būtu ar diagnostisku vērtību, ir jāievada kontrastviela. Kontrastviela ir jodu saturoša viela, kura vizualizējas rentgena staros. DT izmeklējumos izmanto ūdenī šķīstošu kontrastvielu, kura ir ekstracelulāra (ārpus šūnām), to principā lieto asinsvadu izmeklējumiem, lai izvērtētu orgānu, dažādu veidojumu asinsapgādi, anatomiju. Dažkārt šo kontrastvielu var lietot tieši, t.i., perorāli, urīnizvadsistēmā, veikt fistulogrāfijas (dažādas patoloģiskas ejas, savienojumi pēc operācijām, pēc iekaisuma vai audzēja dēļ) utt.

Datortomogrāfiju var veikt jebkurai ķermeņa daļai. 

SVARĪGI:  jo jaunāka iekārta, jo mazāks ir rentgena starojums. Pašas jaunākās paaudzes DT to ir iespējams samazināt par 40–80% ar diagnostiski vērtīgiem attēliem.

Jaunākais no diviem Rīgas 1.slimnīcas datortomogrāfiem ir kompānijas General Electric modelis Discovery CT750 HD FREEdom, kurš piedāvā nozarē labāko sirds un asinsvadu telpisko attēlu izšķirtspēju.

Rīgas 1.slimnīcas jaunākās paaudzes datortomogrāfa programmatūra paplašina:

  • galvas, mugurkaula, ekstremitāšu, plaušu, vēdera dobuma, iegurņa,
  • galvas, kakla asinsvadu, koronāro artēriju izmeklējumu iespējas. 

Jaunās paaudzes daudzslāņu DT iekārtas ļauj diagnosticēt vainagartērijas (jeb koronārās artērijas) slimības neinvazīvi, izvērtējot asinsvadu aterosklerotiskās plātnītes, to kalcinozi, progresiju, stenozi. Veicot dažādas daudzplakņu rekonstrukcijas, var noteikt plātnītes, kurām draud plīšana, piemēram, ar trombiem, mazu lūmenu un remodelētu sienu, pirms izpaužas klīniskie simptomi.

SVARĪGI:

  • datortomogrāfijas izmeklējuma laikā pacients saņem jonizējošo starojumu,
  • datortomogrāfijas izmeklējumu neveic grūtniecēm,
  • asinsvadu izmeklējumos, kā arī (nepieciešamības gadījumos) dažādu orgānu pārmaiņu analīzē nepieciešama intravenoza kontrastvielas ievadīšana procedūras laikā. Ja pacientam ir bijušas alerģiskas reakcijas vai nieru funkcijas traucējumi, vēlama attiecīga informācija no ģimenes ārsta.

DT aprīkots ar programmām, kas paver iespējas izmeklējumiem:

  • ar metāla protēzēm (MARS – metāla artefaktu redukcijas programma),
  • nierakmeņu diagnostikai,
  • ar samazinātu izmeklēšanas veikšanai nepieciešamo radiācijas devu plaušu skrīninga izmeklējumiem agrīnai plaušu vēža diagnostikai – augsta riska pacientiem vai smēķētājiem LOW dose programmas ar ASiR rekonstrukcijas veidu (Advanced Statistical iterative Reconstruction).

Ierodoties uz izmeklējumu, līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments un ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījums.

STĀSTI PAR ĀRSTIEM

attēlus vērtē cilvēki, un ļoti svarīga arī ārsta radiologa klīniskā pieredze un tas, cik labi iekārta ir pieregulēta dažādu patoloģisku procesu diagnostikā. Rīgas 1.slimnīcas moderno aparatūru apkalpo pieredzējušu radiologu komanda Diagnostiskās radioloģijas klīnikas vadītāja, medicīnas zinātņu doktora Arda Platkāja vadībā. 

Vecākā radiogrāfere Rasma Afremoviča ir tā, kas komunicē ar pacientu, sirsnīgi un pacietīgi skaidro diagnostiskā procesa norisi, ievada kontrastvielu, viņas roku vadīts datortomogrāfs izveido izmeklējamā orgāna attēlus.  Pieredze diagnostikā uzkrāta, strādājot Rīgas 1.slimnīcā jau 33 gadus.

Radioloģei Ilonai Kapeikai piemīt tā visu redzošā acs, kas attēlā saskata pašas sīkākās patoloģijas. Uz viņas apraksta pamata arī tiek uzstādītas diagnozes jau 16 gadus.

Mūsu slimnīcas speciālistu profesionālajam viedoklim var droši uzticēties!

Saņemot valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, pacienta iemaksu  https://www.1slimnica.lv/lv/pacientu-ieveribai/pacienta-iemaksas apmēru nosaka 2013. gada 17. decembra Ministru kabineta noteikumi Nr.1529 “Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība”