Datortomogrāfija (CT): vizuālās diagnostikas metode

Datortomogrāfija ir viena no svarīgākajām vizuālās diagnostikas metodēm medicīnas jomā, kuras pamatā ir jonizējošā starojuma spēja absorbēties audos. Šī diagnostika nodrošina kvalitatīvus ķermeņa šķērsgriezuma attēlus, sniedzot ārstiem nepieciešamo informāciju pacientu veselības izpētei un ārstēšanai.

Kvalitatīvi ķermeņa attēli un jaunākās tehnoloģijas veselības aprūpē.

Datortomogrāfijas attēls tiek iegūts procesā, ko sauc par rekonstrukciju, tas nozīmē – digitāli sakombinējot informāciju no daudzām projekcijām dažādos leņķos izmeklējuma zonā. Procedūras laikā rentgena spuldze un detektors rotē ap pacientu, veidojot ļoti detalizētus melnbaltus attēlus ar slāņa biezumu mazāku par 1 mm. Šie attēli parāda iekšējos orgānus un kaulus divdimensiju attēlu veidā un to kontrasts ir atkarīgs no staru slāpējuma izmeklējuma laikā. Šīs atšķirības ļauj radiologiem atpazīt aizēnojumus, kas var norādīt ne tikai uz iekaisumiem, bet arī uz veidojumiem. Iegūtie datortomogrāfijas attēli ļauj ārstiem izvērtēt orgānu, asinsvadu un citu struktūru anatomiskās īpašības, to savstarpējās attiecības un pataloģisko procesu izplatību.

Kādi izmeklējumi tiek veikti?

Datortomogrāfija ir daudzpusīga diagnostikas metode, ko var izmantot jebkurai ķermeņa daļai. Rīgas 1. slimnīcā ir pieejami:

 • Galvas smadzeņu izmeklējumi
 • Angiogrāfija, lai izvērtētu galvas asinsvadus
 • Deguna blakusdobumu izmeklējumi
 • Acu orbītu izmeklējumi
 • Aizauss kaulu izmeklējumi
 • Kakla mīksto audu izmeklējumi, ietverot balseni, vairogdziedzeri, un citus
 • Kakla asinsvadu angiogrāfija
 • Plaušu un videnes izmeklējumi
 • Koronarogrāfija un plaušu artēriju angiogrāfija
 • Aknu, žultspūšļa, aizkuņģa dziedzera, liesas, virsnieru, nieru un limfmezglu izmeklējumi
 • Vēdera dobuma un nieru artēriju angiogrāfija
 • Iegurņa dobuma orgānu izmeklējumi
 • Mugurkaula, kakla, krūšu, jostas, krustu un astes kaulu izmeklējumi
 • Visa skeleta kaulu un locītavu izmeklējumi, ietverot mīkstos audus

Datortomogrāfija un kaulu izmeklējumi

Datortomogrāfija ir īpaši noderīga kaulu izmeklējumiem, jo tā precīzi attēlo kortikālo kaulu (kaula cieto daļu) un ļauj precīzi izvērtēt dažādus svešķermeņus, kaulu fragmentus un šķembas. Izmeklējumu var veikt pacientiem ar implantētām medicīniskām iekārtām, piemēram, sirds stimulatoriem, magnētiskiem asinsvadu klipiem vai nervu stimulējošām ierīcēm.

Daudzslāņu datortomogrāfija un orgānu slimību diagnostika

Daudzslāņu datortomogrāfija ir būtisks izmeklējums aknu, žultsceļu un aizkuņģa dziedzera slimību diagnostikā. Šīs iekārtas ātrums ļauj veikt izmeklējumu īsā laikā dažādos laika intervālos un izvērtēt vēdera asinsvadus un aknas asinsapgādi. Izmeklējuma precizitāte tiek paaugstināta, izmantojot kontrastvielu, kas ievadīta pacientam. Visbiežāk šo izmeklējumu lieto, lai izvērtētu aknas veidojumus, kas ir konstatēti kādā no iepriekšējiem izmeklējumiem.

Daudzslāņu datortomogrāfija ļauj iegūt arī aizkuņģa dziedzera augstas kvalitātes vairāku plakņu trīsdimensiju attēlus, kam ir būtiska loma aizkuņģa dziedzera vēža diagnostikā, plānojot operatīvu terapiju.

Kontrastvielas izmantošana datortomogrāfijā

Bieži vien datortomogrāfijas izmeklējumi prasa kontrastvielas ievadīšanu pacientam. Šī viela, kas satur jodu, palīdz uzlabot attēlu kontrastu rentgena staros. Ūdenī šķīstošas kontrastvielas parasti izmanto asinsvadu izmeklējumos, lai izvērtētu orgānu asinsapgādi un anatomiju. Ja pacientam ir bijušas alerģiskas reakcijas no kontrastvielas vai zināmi nieru funkcijas traucējumi, ģimenes ārstam vēlams sniegt attiecīgo informāciju.

Jaunākās tehnoloģijas samazina starojuma risku izmeklējuma laikā

Svarīgi ir atzīmēt, ka datortomogrāfijas izmeklējuma laikā pacients tiek pakļauts jonizējošam starojumam. Jaunākās paaudzes datortomogrāfijas iekārtas ir izstrādātas, lai minimizētu starojuma devu, saglabājot diagnostiski vērtīgus attēlus. Šīs iekārtas var samazināt starojumu pat par 40-80%, nodrošinot drošu un efektīvu izmeklējumu. Neskatoties uz to, izmeklējumu neveic pacientēm, kurām ir iestājusies grūtniecība. 

Labākie sirds un asinsvadu telpiskie attēli

Jaunākais no diviem Rīgas 1.slimnīcas datortomogrāfiem ir kompānijas General Electric modelis Discovery CT750 HD FREEdom, kurš piedāvā nozarē labāko sirds un asinsvadu telpisko attēlu izšķirtspēju. Šī iekārta paplašina iespējas iegūt kvalitatīvus galvas, mugurkaula, ekstremitāšu, plaušu, vēdera dobuma, iegurņa, kakla asinsvadu un koronāro artēriju izmeklējumus.

Tiek pavērtas arī iespējas izmeklējumiem, pateicoties modernām programmām:

 • ar metāla protēzēm (MARS – metāla artefaktu redukcijas programma)
 • nierakmeņu diagnostikai
 • plaušu skrīninga izmeklējumi agrīnai plaušu vēža diagnostikai – augsta riska pacientiem vai smēķētājiem ar zemu radiācijas devu. Izmanto LOW dose programmu ar ASiR rekonstrukciju (Advanced Statistical iterative Reconstruction).

Augsti kvalificēti speciālisti ar plašu ieredzi

Rīgas 1. slimnīcā strādā pieredzējušu radiologu komanda Diagnostiskās radioloģijas klīnikas vadītāja, medicīnas zinātņu doktora Arda Platkāja vadībā.

Rasma Afremoviča ir mūsu vecākā radiogrāfe. Viņas pieredze diagnostikā uzskrāta, strādājot Rīgas 1. slimnīcā 33 gadus. Viņa ikdienā komunicē ar pacientiem, sirsnīgi un pacietīgi skaidro diagnostiskā procesa norisi, ievada kontrastvielu un ar datortomogrāfu izveido izmeklējamā orgāna vai ķermeņa daļas attēlus.

Radioloģijas klīnikā pieejamie Datortomogrāfijas iekārtas:

GE Revolution EVO Gen 3

64 detektori, kas var ģenerēt 128 šķēles vienā rotācijā.

 • Uzlabota attēlveidošanas kvalitāte
 • Ātrāks skenēšanas laiks
 • Samazināta starojuma deva
 • Uzlabota pacientu pieejamība

Maksimālais pacienta svars: 227 kg

Iekārtas attēli automātiski pievienoti datamed.lv

 

GE Discovery CT750 HD

64 detektori, kas var ģenerēt 64 šķēles vienā rotācijā.

 • Ātrs skenēšanas laiks
 • Samazināta starojuma deva
 • Uzlabota pacientu pieejamība

Maksimālais pacienta svars: 227 kg

Iekārtas attēli automātiski pievienoti datamed.lv