Mazā iegurņa orgānu disfunkcija ir multidisciplināra tēma. Rehabilitācija dzemdniecībā un ginekoloģijā,  speciālās vingrošanas metodikas grūtniecēm un pēcdzemdību periodā, sievietēm ar dzemdes un maksts noslīdējumu un urīna nesaturēšanu, var veicināt sāpju mazināšana, iegurņa pamatnes muskuļu funkciju, līdz ar to vispārējā veselības stāvokļa un fiziskās izturības atjaunošanu.

RĪGAS 1.SLIMNĪCAS REHABILITĀCIJAS KLĪNIKA PIEDĀVĀ:

Rehabilitāciju dzemdniecībā un ginekoloģijā pēc sekojošām ārstniecības programmām:

Multidisciplināra komanda fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta vadībā, sadarbojoties funkcionālajiem speciālistiem, izmantos klīnikā pieejamās modernākās robotizētās un fizikālās medicīnas tehnoloģijas, lai veiktu rehabilitāciju dzemdniecībā un ginekoloģijā– īpašu pasākumu kopumu pacientēm ar mazā iegurņa orgānu disfunkciju.

Mērķa grupa:
Sievietes funkcionēšanas traucējumi, kas radušies grūtniecības vai mazā iegurņa orgānu disfunkcijas rezultātā, medicīniski stabilas un ir medicīniskas rehabilitācijas potenciāls un motivācija rehabilitācijai vērtējami kā pietiekoši.

Rehabilitācijas programmas mērķi
Atbilstoši individuāli izstrādātam medicīniskās rehabilitācijas plānam.

Mazā iegurņa orgānu noslīdējums

Galvenais ir starpenes balsta funkcijas zudums, proti, sievietes starpenes dziļie muskuļi kļūst vāji. Tieši uz tiem balstās visi iekšējie orgāni, arī tie, kas izvietoti mazajā iegurnī. Bieži vien tas saistīts ar saistaudu iedzimtu nepietiekamību. Vēl to var veicināt estrogēnu jeb sievišķīgo hormonu trūkums. Viens no iemesliem ir arī smēķēšana, kas padara saistaudus vājākus.

Smagumu celšana, smags fizisks darbs, palielināts ķermeņa svars, grūtniecība, dzemdības – tie ir tikai daži iemesli, kas sievietēm var radīt starpenes balsta funkciju zudumu, tādējādi ar laiku veicinot mazā iegurņa orgānu noslīdējumu.

Kaut gan lielāks iegurņa orgānu noslīdēšanas risks ir sievietēm pēc menopauzes, kā arī dzemdējušām sievietēm, tomēr šī problēma pavisam negaidīti var ienākt jebkura vecuma sievietes ikdienā.

Sāpes mazajā iegurnī 

sastopamas apmēram 15 % sieviešu reproduktīvajā vecumā visā pasaulē. Saskaņā ar statistikas datiem, apmēram 26 % sieviešu vēršas pie ginekologa ar sūdzībām par sāpēm mazajā iegurnī. Ja sāpes ir intermējošas un pastāvīgas 3-6 mēnešus, tad tās jāvērtē kā hroniskas, to diagnostika un ārstēšana jāveic multidisciplināru specialitāšu skatījumā. 

Pacientiem ar hroniskam sāpēm iegurnī jāizvērtē blakus diagnozes vai papildu diagnozes, kas varētu ietekmēt vispārējo stāvokli, piemēram, sāpīga urīnpūšļa sindroms, miofasciālas sāpes, trauksme, psiholoģiskais stāvoklis. Izvērtējot hronisku iegurņa sāpju cēloņu daudzveidību, sāpju ārstēšanai un novērošanai nepieciešams multidisciplibnāra komanda, kurā nepieciešams iesaistīt rehabilitologus, fizioterapeitus un psihoterapeitus.

Terapijā izmantojamās ROBOTTEHNOLOĢIJAS

Biofeedback un stimulācijas protokoli ir ļoti efektīvi:

 • Nodrošina pasīvu kontrakciju, kas palielina izpratni par iegurņa kontrakcijām;
 • Palīdz identificēt un izolēt iegurņa muskuļus;
 • Palielina iegurņa muskuļu kontrakcijas spēku;
 • Samazina nevēlamu vai neaizkavētu detrusora (urīnpūšļa) muskuļu kontrakciju;
 • Palīdz normalizēt iegurņa muskuļu relaksāciju

BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI (FAQ):

 • Pēcdzemdību diastāzes korekcijas gadījumā:
  Fizioterapija, Modernā fizikālā terapija: FMS (Funkcionāla magnētiskā stimulācija)
 • Mazā iegurņa orgānu funkciju traucējumu, starpenes muskuļu vājuma gadījumā:
  Fizioterapija, Biofeedback terapija, Modernā fizikālā terapija: FMS (Funkcionāla magnētiskā stimulācija)
 • Sāpju gadījumā:
  Modernā fizikālā terapija: HILT (Augstas intensitātes lāzerterapija), FMS (Funkcionāla magnētiskā stimulācija), MR-terapija (Mērķētas radiofrekvences terapija), Triecienviļņu teraija. Blokādes, trigerpunktu infiltrācijas injekcijas.
 • Muskulatūras saspringuma, disbalansa gadījumā:
  Slinga terapija, Kinezioloģiskā teipošana. Modernā fizikālā terapija: HILT (Augstas intensitātes lāzerterapija), FMS (Funkcionāla magnētiskā stimulācija), MR-terapija (Mērķētas radiofrekvences terapija), Triecienviļņu teraija. Hidroterapija, Fizioterapija baseinā, Sausās adatas terapija
 • Tūskas gadījumā:
  Masāža, Kompresijas saites, zeķes un piedurknes, Kinezioloģiskā teipošana, Limfodrenāža
 • Pazeminātas slodzes tolerances, liekā svara gadījumā:
  Fizioterapija, SfiFit trenažieri, Uztura speciālista konsultācija, Fizioterapija baseinā, Gaitas terapija: Alter-G
 • Psiholoģisku grūtību, depresijas, trauksmes gadījumā:
  Klīniskais psihologs, Masāža, Hidroterapija, Flotācijas terapija

Lai pieteiktos rehabilitācijas pakalpojumam, lūdzam sazināties ar Rīgas 1.slimnīcas rehabilitācijas koordinatoru, pa tālruni: 67366323 (taustiņš 2, Rehabilitācijas pakalpojumi)

vai jāaizpilda e-pieteikuma forma un mēs ar Jums sazināsimies darba dienās, 24h laikā.

 • Pase vai ID karte
 • Apdrošināšanas polise
 • Nosūtījums 027/u forma, (Valsts apmaksāts pakalpojums)
 • Iepriekš veiktie izmeklējumi, izraksti

Lūdzam ziņot par to Klīnikas koordinatoram (67366323) vai Jūsu funkcionālajam speciālistam vismaz 24 stundas iepriekš.

 • Ja pacients atsakās saņemt pakalpojumu attaisnotu iemeslu dēļ (piemēram, akūta saslimšana vai hroniskas slimības saasinājums, pirmās pakāpes radinieka vai laulātā nāve, par ko 2 nedēļu laikā tiek uzrādīts attiecīgs dokuments – izraksts no stacionārās/ambulatorās pacienta medicīniskās kartes – veidlapa Nr.027/u , dzimšanas/miršanas apliecība), pakalpojums tiek piedāvāts nākamajam pacientam no gaidītāju rindas , bet atteicies pacients nokļūst gaidītāju rindas sākumā.
 • Ja pacients atsakās saņemt pakalpojumu neattaisnoto iemeslu dēļ, pakalpojums tiek piedāvāts nākamajam pacientam no gaidītāju rindas, bet atteicies pacients nokļūst gaidītāju rindas galā.
 • Pacients var tik izslēgts no Valsts apmaksāta pakalpojuma gaidītāju rindas, ja pacients atkārtoti, vismaz 2 reizes, atsakās ierasties vai atkārtoti, ilgstoši nav iespējams sazināties ar pacientu (telefoniski, elektroniski).