Medicīniskās rehabilitācijas mērķis ir pacientiem ar noteiktiem funkcionāliem ierobežojumiem nodrošināt šo ierobežojumu mazināšanu vai novēršanu. Tas ir kompleksu pasākumu kopums, kas tiek veikts, lai pasargātu pacientu no darbspēju zuduma un iespējamās invaliditātes.
Rehabilitācija ir profesionāli vadīta un atbalstīta paša pacienta aktīva darbošanās izvirzīto un objektīvi reālo rehabilitācijas mērķu sasniegšanai iepriekš plānotos termiņos. Bet veiksmīgs rezultāts iespējamo rehabilitācijas rezultātu sasniegšanā vispirms ir atkarīgs no paša pacienta un viņa ģimenes locekļu izpratnes par izvirzītajiem rehabilitācijas mērķiem un motivācijas tos sasniegt.
Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts ir ārstniecības persona, kas atbild par profilaksi, diagnostiku, ārstēšanu un rehabilitācijas pasākumu vadīšanu visu vecuma grupu cilvēkiem ar funkcionālām pārmaiņām, ko radījušas slimību un pavadslimību sekas.
FIzikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts vada multiprofesionālas rehabilitācijas komandas darbu un organizē fizioterapijas, modernās fizikālās terapijas un robottehnoloģiju izmantošanu slimību profilaksē, ārstēšanā un rehabilitācijā, zinātniski pamatojot to klīnisko pielietojumu un efektivitāti.
Rīgas 1.slimnīcas Rehabilitācijas klīnika piedāvā Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta konsultāciju
Konsultācijas laikā ārsts veiks muskuloskeletālo saslimšanu un to seku, neiroloģisko saslimšanu seku, traumu seku, ar to saistītiem funkcionēšanas traucējumu analīzi, izstrādās individuālo rehabilitācijas plānu funkcionālo traucējumu mazināšanai, uzturēšanai vai pielāgošanai ikdienas vajadzībām.
Konsultācijas laikā fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts izvērtēs:
pacienta veselības stāvokli un ar to saistītos funkcionālos ierobežojumus,
laboratorisko izmeklējumu analīzes,
funkcionālo speciālistu un atbilstošu ārstniecības atbalsta personu atzinumus,
medicīniskās rehabilitācijas potenciālu,
pacienta un viņu piederīgo motivāciju,
veselības stāvokļa stabilitāti rehabilitācijas pakalpojumu saņemšanai.
Ārsts, kritiski un vispusīgi izvērtējot pacientu, izvēlēsies individuālā gadījumā nepieciešamo rehabilitācijas plānu, precīzi ievērojot indikācijas un vispārīgās fizikālās medicīnas kontrindikācijas. Ordinēs rehabilitācijas tehnologijas, tajā skaitā, robottehnoloģijas, palīglīdzekļus, ortozes, protēzes, fizikālās medicīnas procedūras, kā arī medikamentozo terapiju.
Rehabilitācijas plāns tiek saskaņots ar pacientu – viņš tiek informēts par procedūru mērķi, ietekmi, veicamajām manipulācijām un to nozīmi atveseļošanās laikā.
Izvērtējot funkcionālo stāvokli, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts var nozīmēt pacientam rehabilitācijas kursu:
ambulatori,
ar palielinātu intensitāti un lielāku efektivitāti, uzturoties Dienas vai Diennakts stacionārā (ar palikšanas iespēju pa nakti).
Rīgas 1.slimnīcas Rehabilitācijas klīnika pārcēlusies uz jaunām, renovētām telpām, piedāvājot modernākos rehabilitācijas pakalpojumus pieaugušajiem un bērniem.
Pieejamību pacientiem ar kustību traucējumiem nodrošina ēkai piebūvētais lifts. Pacientu ērtībām klīnikā izvietota reģistratūra, komforta palātas ar atpūtas krēsliem, dienas stacionāra nodaļa, mazajiem pacientiem izveidota bērnu nodaļa. Klīnikas speciālisti – fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsti, fizikālās terapijas māsas, fizioterapeiti, ārsti radiologi diagnosti, kuri veic muskuloskeletālo ultrasonogrāfisko izmeklēšanu un ergoterapeiti darbā ar pacientiem izmanto modernu specializēto aprīkojumu, tai skaitā robotizētas iekārtas.
Tā, piemēram, robots “Alter G” izgatavots, balstoties uz NASA (National Aeronautics and Space Administration) tehnoloģijām. Pacientiem ar kustību traucējumiem samazinot gravitācijas spēku, mazinās sāpes, ko izraisa locītavu noslodze un tiek uzlabota līdzsvara kontrole. Terapijas laikā robots izmēra soļa garumu un platumu, pēdas nospiedumu uz skrejceļa, kas pēc iespējas precīzāk ļauj labot gaitas stereotipu.
Pacientiem ar smagākiem pārvietošanās traucējumiem piemērota robotizēta iekārta ReoAmbulator, kura var uzņemties vairāk kā 90% lielu gravitācijas slodzi iešanas laikā, automātiski labo kāju kustību, soļu garumu un iešanas ātrumu. ReoAmbulator ™ nodrošina novatorisku un adaptīvu gaitas terapiju, kas notiek virtuālās realitātes vidē ar audio un vizuālo atgriezenisko saiti. Terapijas laikā robots adaptējas pacienta spējām un sasniegumiem.
Ierīces “Pablo”, ”Amadeo” un “E-link” sekmē rokas funkciju darbības atjaunošanu. Izmantojot robotizētās iekārtas ir iespējams maksimāli efektīvi veikt kustību izstrādi un uzlabot spēku visā augšējā ekstremitātē, ieskaitot plaukstu un pirkstus, kā arī uzlabot sīko motoriku, un, ar tās traucējumiem saistītu ikdienas aktivitāšu veikšanu. Neiroloģiskas rehabilitācijas iekārtas “Myro” un “Rehacom” palīdz intelektuālo funkciju (atmiņas, koncentrēšanās spēju) trenēšanai.