Muguras sāpju
(nespecifiskās muguras sāpes, starpskriemeļu disku patoloģijas, mugurkaula spondiloze, spinālā stenoze) rehabilitācija

Mugurkaula struktūru deģeneratīvo izmaiņu un muskuļu disbalansa izraisītas sāpes – nespecifiskas jeb aksiālas MLS

Nespecifiskas MLS attīstās mugurkaula struktūru deģeneratīvu izmaiņu un skeleta muskuļu miofasciālu reakciju, muskuļu savilkumu jeb spazmu dēļ. Pie mugurkaula struktūru deģeneratīvām izmaiņām pieskaita izmaiņas:

 • starpskriemeļu diskos,
 • starpskriemeļu locītavās – spondilartroze,
 • nostiprinošajās saitēs,
 • muskuļu piestiprināšanās vietās – entezopātija,
 • kā arī izmaiņas citos apkārtesošos saistaudos.

Savukārt skeleta muskuļu miofasciālās reakcijas, muskuļu savilkumi jeb spazmas veidojas sekundāri skeleta, balsta un kustību sistēmas deģeneratīvu izmaiņu, mugurkaula segmenta vai stājas disbalansa jeb ķermeņa vertikālās – gravitācijas ass asimetrijas dēļ sagitālajā vai frontālajā plaknē.
Nespecifiskas MLS tipiski lokalizējas muguras vidusdaļā ar izstarojumu uz sāniem, bet reizēm arī uz gurniem, sēžas apvidu, augšstilbu mugurējo virsmu, tāpēc tās dēvē arī par aksiālām muguras sāpēm (ar ķermeņa asi saistītām). Pēc rakstura sāpes ir trulas, velkošas vai smeldzoša sajūtas veidā, samērā difūzas, bet var būt arī labi norobežotas. Tās rada funkcionālus kustību ierobežojumus dažādā pakāpē, bet nav konstatējami nervu sistēmas (saknīšu vai muguras smadzeņu) bojājuma simptomi.

Nespecifiskas MLS parasti sākas akūti pēc kāda provocējoša faktora iedarbības. Sāpju norise ir pašlimitējoša, mēneša laikā sāpes un funkcionālie ierobežojumi parasti mazinās (58% no sākuma stāvokļa).

Muguras sāpju rehabilitācija tiek veikta fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta vadībā, sadarbojoties funkcionālajiem speciālistiem, izmantojot klīnikā pieejamās modernākās robotizētās un fizikālās medicīnas tehnoloģijas, lai sniegtu rehabilitāciju nespecifisku muguras sāpju, starpskriemeļu disku pataloģiju, mugurkaula spondilozes un spinālās stenozes gadījumos, kā rezultātā var rasties kustību ierobežojumi vai jušanas un līdzsvara traucējumi.

Mērķa grupa:
Pacienti ar funkcionēšanas traucējumiem vecumā no 18 gadiem, kas ir medicīniski stabili un, kam medicīniskas rehabilitācijas potenciāls un motivācija rehabilitācijai, vērtējami kā pietiekoši.

Rehabilitācijas programmas mērķi
Atbilstoši individuāli izstrādātam medicīniskās rehabilitācijas plānam.

Rehabilitācijas laikā tiek veikta pacienta klīniskā stāvokļa un funkcionēšanas traucējumu novērtēšana, dokumentēšana, komplikāciju profilakse, individuālā rehabilitācijas plāna izveide, sāpju mazināšana, kustību funkciju uzlabošana, muskulatūras disbalansa mazināšana, pacienta un piederīgo izglītošana un informēšana, sociālā integrācija, palīglīdzekļu pielāgošana, sniegtas rekomendācijas un iekļaušana dinamiskās novērošanas reģistrā.

TERAPIJĀ IZMANTOJAMIE ROBOTIZĒTIE TRENAŽIERI:

Profesionāla aukstuma / karstuma terapija ar kompresiju. Progresīva, daudzfunkcionāla reģenerācijas sistēma Med4Elite, kas apvieno aukstuma / siltuma terapiju, strauja kontrasta un kompresijas terapiju. Tā ir daudzfunkcionāla un klīniski pierādīta rehabilitācijas ierīce dažādām traumām, pēcoperācijas reģenerācijai, un tā ir izmantojama dažādos rehabilitācijas posmos.

DiaCaRe 7000 darbojas kapacitīvā un rezistīvā režīmā sāpju, kā arī hronisku un akūtu osteoartikulārās un muskuļu sistēmas traucējumu ārstēšanai. Ieteicams arī tūsku un hematomu ārstēšanai akūtā fāzē. Tās pamatā ir endogēns siltums, kas rodas ar augstas frekvences strāvām, kas dziedina pacienta ķermeni, izmantojot pacienta iekšējās enerģijas un audu un muskuļu dabiskos pašatjaunošanās mehānismus.

BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI (FAQ):

Tūskas gadījumā:
Krioterapija, Fizikālā terapija, Masāža, Fizioterapija, Kinezioloģiskā teipošana, Modernā fizikālā terapija, Gameready, HILT – Augstas intensitātes lāzerterapija, FMS – Funkcionāla magnētiskā stimulācija

Sāpju gadījumā:
Fizioterapija, Fizikālā terapija, Perorālie medikamenti, Blokādes, trigerpunktu infiltrācijas injekcijas, Kinezioloģiskā teipošana, Modernā fizikālā terapija, HILT – Augstas intensitātes lāzerterapija, FMS – Funkcionāla magnētiskā stimulācija, MR-terapija – Mērķētas radiofrekvences terapija, Triecienviļņu terapija, Gameready, Krioterapija

Kustību apjoma ierobežojums, kontraktūra gadījumā:
Fizioterapija, Fizikālā terapija, CPM (Continious passive motion), Artromot S4, FYSIOTEK 300TS, Luna EMG, Rokas robotterapija, Amadeo, Pablo, E-link, Fizioterapija baseinā

Mobilitātes traucējumu gadījumā:
Fizioterapija, Tehnisko palīglīdzekļu piemērošana, Trenažieri, Gaitas terapija, Alter-G, Reoambulator, Fizioterapija baseinā

Muskuļu apjoma zuduma gadījumā:
Fizioterapija, Elektrostimulācija, Modernā fizikālā terapija, FMS – Funkcionāla magnētiskā stimulācija

Muskulatūras saspringums, disbalansa gadījumā:
Fizikālā terapija, Masāža, Fizioterapija, Medikamenti, Slinga terapija,Trakcijas galds, Šrota terapija, Kinezioloģiskā teipošana, Modernā fizikālā terapija, MR-terapija – Mērķētas radiofrekvences terapija, Triecienviļņu terapija, FMS – Funkcionāla magnētiskā stimulācija,HILT – Augstas intensitātes lāzerterapija, Hidroterapija,Fizioterapija baseinā, Sausās adatas terapija

Audu dzīšanas veicināšana:
Fizikālā terapija, Modernā fizikālā terapija, HILT Augstas intensitātes lāzerterapija, FMS Funkcionāla magnētiskā stimulācija, MR-terapija – Mērķētas radiofrekvences terapija, Triecienviļņu terapija, Trombocītu bagātinātas plazmas injekcijas

Locītavu nestabilitātes gadījumā:
Fizioterapija, Gaitas terapija, Alter-G, Līdzsvara un koordinācijas robotterapija,Thera Balo, Tymo, Challenge-disc

Lai pieteiktos rehabilitācijas pakalpojumam, lūdzam sazināties ar Rīgas 1.slimnīcas rehabilitācijas koordinatoru, pa tālruni: 67366323 (taustiņš 2, Rehabilitācijas pakalpojumi)

vai jāaizpilda e-pieteikuma forma un mēs ar Jums sazināsimies darba dienās, 24h laikā.

 • Pase vai ID karte
 • Apdrošināšanas polise
 • Nosūtījums 027/u forma, (Valsts apmaksāts pakalpojums)
 • Iepriekš veiktie izmeklējumi, izraksti

Lūdzam ziņot par to Klīnikas koordinatoram (67366323) vai Jūsu funkcionālajam speciālistam vismaz 24 stundas iepriekš.

 • Ja pacients atsakās saņemt pakalpojumu attaisnotu iemeslu dēļ (piemēram, akūta saslimšana vai hroniskas slimības saasinājums, pirmās pakāpes radinieka vai laulātā nāve, par ko 2 nedēļu laikā tiek uzrādīts attiecīgs dokuments – izraksts no stacionārās/ambulatorās pacienta medicīniskās kartes – veidlapa Nr.027/u , dzimšanas/miršanas apliecība), pakalpojums tiek piedāvāts nākamajam pacientam no gaidītāju rindas , bet atteicies pacients nokļūst gaidītāju rindas sākumā.
 • Ja pacients atsakās saņemt pakalpojumu neattaisnoto iemeslu dēļ, pakalpojums tiek piedāvāts nākamajam pacientam no gaidītāju rindas, bet atteicies pacients nokļūst gaidītāju rindas galā.
 • Pacients var tik izslēgts no Valsts apmaksāta pakalpojuma gaidītāju rindas, ja pacients atkārtoti, vismaz 2 reizes, atsakās ierasties vai atkārtoti, ilgstoši nav iespējams sazināties ar pacientu (telefoniski, elektroniski).