Mūsdienu mainīgajā pasaulē, krasas dzīves pārmaiņas vairs nav nekas pārsteidzošs. Ekonomiskās situācijas izmaiņu rezultātā cilvēki zaudē darbu, atšķirības raksturos un uzskatos par dzīvi ir cēlonis konfliktiem un ģimenes attiecību iziršanai, atkarību izraisošas vielas būtiski kaitē veselībai. Šie ir tikai daži piemēri dramatiskajām situācijām,  ar ko saskaras liela daļu cilvēku un, lai atrisinātu to cēloņus, optimāls risinājums ir vēršanās pie psihoterapeita vai psihiatra.

Rīgas 1.slimnīca piedāvā psihiatra konsultācijas.

Sastopoties ar dažāda veida problēmām liela daļa cilvēku parasti domā, ka tās pāries pašas no sevis, viņi aizmirsīs skumju iemeslu un viss atkal būs labi. Patiesībā tas nav šo problēmu risinājums, tā ir tikai risinājuma atlikšana, un tajā pašā laikā problēmas saasinās. Ne velti tiek teikts, ka „slimība ir jāārstē tās agrīnajā stadijā” un tā patiešām arī ir! Ar laiku arvien grūtāk risināt no sākuma it kā maznozīmīgās problēmas, daudz vieglāk jau no paša sākuma konsultēties pie atbilstošā speciālista. Tad, iespējams, pietiks ar dažām vizītēm pie ārsta.

Vizīte pie dvēseles ārsta jeb psihiatra / psihoterapeita

nebūt nenozīmē to, ka cilvēkam ir nepieciešama ilgstoša ārstēšana. Visbiežāk cilvēki jūtas nomākti viņiem pietrūkst atklātu sarunu ar cilvēkiem, kam viņi uzticas, ar ko pārrunāt sarežģījumus dzīvē. Vizīte pie kvalificēta speciālista ir daudz konstruktīvāka un efektīvāka,  kā problēmu pārrunāšana ar paziņām vai draugiem. Cilvēkiem nepieciešams tuvinieku un apkārtējo atbalsts, bet krīzes brīžos ar to vien nepietiek. Teiktais, protams, uz visiem laikiem paliek ārsta kabinetā, nav jāraizējas par apkārtējo viedokli. Ir daudz labu ārstu psihiatru un psihoterapeitu. Katrs var atrast savu īsto ārstu, kam spēj pilnībā uzticēties. Optimālā gadījumā veidojas terapeitiska alianse. Pārmaiņas cilvēka dzīvē iespējamas tikai tad, ja pats cilvēks to vēlas un ir motivēts mainīt ierasto uzvedību, pasaules uztveri, nepareizo domāšanā. Veiksmīgam izārstēšanās procesam nepieciešama sadarbība ar speciālistu, pašam cilvēkam jāsaprot un jāpieņem, ka viņš pats lielā mērā atbildīgs par savu dzīvi, veselību, ka tikai medikamentu lietošana tik efektīvi nepalīdzēs. Cilvēks tiešām var izvēlēties kļūt laimīgs šeit un tagad! Iespējams, ka  nepieciešama vērtību pārvērtēšana vai dzīves stila maiņa, sadarbībā ar dvēseles ārstu tas ir iespējams.

Kā teicis ievērojamais zinātnieks un stresa teorijas radītājs Hans Selje: ”Nejaušība ir lēdija, kas uzsmaida tikai tiem, kas prot izvilināt viņas smaidu”.

Dr. Ilze Pelne-Bērziņa

Psihiatre / grupu psihoterapeite

Psihiatrs konsultē un ārstē cilvēkus ar emocionālās un garīgās veselības traucējumiem, kas nereti izpaužas dzīves pārmaiņu periodos, krīzes situācijās, psihoemocionālas vai fiziskas pārslodzes brīžos. Biežākās sūdzības ir par trauksmi, nemieru, neapmierinātību, nogurumu, bailēm, panikas lēkmēm, nomāktību, enerģijas zudumu, koncentrēšanās grūtībām, nespēju tikt galā ar ikdienas pienākumiem, miega traucējumiem.

Psihiatrs konsultē, diagnosticē un ārstē cilvēkus ar:

  • asteno – depresīvu sindromu,
  • izdegšanas sindromu,
  • adaptācijas traucējumiem,
  • posttraumatiskā stresa sindromu,
  • veģetatīvo distoniju,
  • depresiju,
  • bipolāriem traucējumiem,
  • posttraumatisku vai pēcinsulta demenci,
  • šizotipiskiem traucējumiem,
  • šizofrēniju.

Ārstēšanās būs visefektīvākā, ja slimnieks pats gribēs izārstēties, uzticēsies ārstam un kopīgi atklātu sarunu un konsultāciju veidā meklēs un atradīs konkrēti sev vislabāko ārstēšanās metodi vai to kombināciju.