
Oftalmoloģija ir medicīnas nozare, kas pēta acs uzbūvi, tās funkcijas, kā arī acu slimības, to ārstēšanas un profilakses iespējas.
Oftalmologs ir acu slimības ārsts.
Redzes pārbaudi var veikt gan pie optometrista, gan pie oftalmologa – abi ir redzes aprūpes speciālisti.
Optometrists nosaka redzes asumu abām acīm, krāsu redzi, konstatē acu iekšējo un ārējo struktūru saslimšanas (glaukomu, kataraktu), diagnosticē redzes traucējumus (tuvredzību, tālredzību, astigmatismu utt.), izraksta briļļu recepti, piemeklē kontaktlēcas, taču veic tikai profilaktiskās pārbaudes. Ja pārbaudē rodas aizdomas par saslimšanu vai redzes sistēmas traucējumiem, optometrists pacientu nosūta pie oftalmologa.
Pacientiem ar acu slimībām, piemēram, glaukomu, kataraktu, tīklenes problēmām vai redzes traucējumiem, vispārēju saslimšanu (cukura diabēta) gadījumā jākonsultējas pie acu ārsta.
Oftalmologs ir ārsts, kas specializējas acu un redzes sistēmas medicīniskā un ķirurģiskā aprūpē. Viņš diagnosticē un ārstē, kā arī pārzina apstākļus, kas ietekmē acu un redzes sistēmu. Uz konsultāciju pie acu ārsta pacientam jāierodas uz padziļinātu pārbaudi konkrētu sūdzību gadījumā.
Rīgas 1.slimnīcā acu slimību ārsti pieņem pacientus poliklīnikās Bruņinieku un Šarlotes.
Oftalmologs konsultācijas laikā:
- nosaka redzes lauku,
- veic sonogrāfisko izmeklēšanu,
- šķielēšanas diagnostiku un ārstēšanu,
- asaru ceļu skalošanu,
- intravitreālas injekcijas,
- izraksta brilles,
- tuvredzības un tālredzības korekciju ar briļļu vai kontaktlēcu palīdzību.
SVARĪGS ir iekšējā acs spiediena mērījums, lai laikus konstatētu glaukomu – hronisku acs saslimšanu, kad tiek bojāts redzes nervs un redze pasliktinās līdz pat pilnīgam aklumam. Process ir neatgriezenisks, jo redzes nervs iet bojā – tiek iznīcinātas tā šķiedras.
Par acs uzbūvi un izmaiņām novecošanās procesā, lasiet acu ārstes Alīnas Molčānes skaidrojumu:
“Peldošie apduļķojumi iedalās 2 grupās: nekaitīgie apduļķojumi (tieši neietekmē redzes funkciju, bet ir traucējoši) un patoloģiskie apduļķojumi (piemēram, tādi, kuri radušies iekaisumu, svešķermeņu vai acs traumu rezultātā). Svarīgi saprast, kad tos uzskatīt pat normālu novecošanās procesa sastāvdaļu un kad – par nepieciešamību griezties pie acu ārsta, lai diagnosticētu acs vai sistēmisku saslimšanu.” Lasiet pilnu tekstu “Zibeņošana un “mušiņas” acī – iemesls satraukumam vai normāla acs novecošanas pazīme”.
Ja kataraktas, glaukomas, tīklenes un radzenes saslimšanu gadījumā nepieciešama operatīva terapija, pacients tiek nozīmēts uz ķirurģisku operāciju stacionārā.
Stacionāra pacientu ērtībām pieejamas divvietīgas un vienvietīgas palātas, tāpat nodaļā pieejama paaugstināta komforta palāta, kā arī speciāli aprīkota palāta pacientiem ar īpašām vajadzībām.
Bērnu oftalmologs diagnosticē un ārstē acu slimības un redzes pataloģijas bērniem.
Bērna redzes problēmas var tikt laikus atklātas ikgadējas bērna acu pārbaudes laikā. Pieaugušajiem jāņem vērā tas, ka bērni nesūdzas par redzes problēmām, jo viņiem nav ar ko salīdzināt. Mazi bērni var arī nepamanīt, ka viena actiņa redz slikti, jo ar otru aci var kompensēt tās slikto redzi.
Simptomi, kas liecina, ka bērnam ir redzes problēmas:
- bērns izvairās no tuvuma darbiem,
- tur slīpi galvu,
- aizver vienu actiņu,
- miedz acis, skatoties tālumā vai tuvumā,
- sūdzas par biežam galvassāpēm, īpaši pēc darba tuvumā,
- žēlojas par redzes miglošanos, dubultošanos utt.
Bērna redzes sistēma pilnībā attīstās līdz 7-8 gadu vecumam. Ja šajā periodā ir kāds traucējums, kas neatļauj informācijai no acs nonākt centrālā nervu sistēmā galvas smadzenēs, tad redzes attīstība nenotiek vai tās attīstība ir nepilnīga. Jebkuras sūdzības vai aizdomas par redzes problēmām bērnam ir indikācija vizītei pie acu ārsta.
Pieaugušie ir atbildīgi par bērna dzīves kvalitāti, un to nedrīkst ietekmēt slikta redze!
Citi saistītie pakalpojumi







