
Kardioloģija ir medicīnas nozare, kas pēta sirds un asinsvadu sistēmas darbību, uzbūvi, attīstību un izstrādā iedarbīgas diagnostikas un ārstēšanas metodes, kā arī nodarbojas ar sirds un asinsvadu slimnieku medicīnisko rehabilitāciju.
Ārsts kardiologs diagnosticē un ārstē sirds slimības, tai skaitā sirds vainagartēriju, sirds muskuļa un vārstuļu slimības, kā arī sirds ritma traucējumus.
Rīgas 1.slimnīcas Kardioloģijas un internās medicīnas klīnikas speciālisti piedāvā diagnostiku un ārstēšanu pacientiem ar:
- sirds ritma traucējumiem,
- sirds asinsvadu slimībām,
- paaugstinātu asinsspiedienu,
- sirdskaitēm.
- citām sirds slimībām,
- paaugstināta holesterīna problēmām,
- samaņas zudumiem.
Galvenie sirds asinsvadu slimību riska faktori:
Riska faktori ir sirds mazspēja, arteriālā hipertensija, vecums virs 75 gadiem, cukura diabēts, anamnēzē miokarda infarkts, perifēro artēriju slimība vai panga aortā, kā arī dzimums. Sievietēm risks ir lielāks, jo iespaido hormonālais faktors.
Simptomi, kas liecina, ka nevajag atlikt vizīti pie kardiologa:
- slikta pašsajūta,
- galvassāpes, sāpes krūtīs, vēderā,
- spiediena sajūtu sirds apvidū,
- samaņas zudums,
- paaugstināta ķermeņa temperatūra, drudzis,
- elpas trūkums, klepus, tūska,
- ēstgribas trūkumus, svarā krišanās vai pārmērīga svarā pieņemšanās,
- slikta dūša un vemšana, atraugas,
- caureja, aizcietējumi,
- nespēks, nemiers, nospiestības sajūta,
- bezmiegs, dažādas lēkmes u.c.
Konsultācijas laikā
Kardiologs parasti izklausa sirdi un plaušas, izmēra asinsspiedienu, pārbauda, vai nav apakšstilbu tūska, kā arī izpalpē vēderu pārbaudot, vai nav palielinātas aknas. Kardiologs diagnozes noteikšanai var nosūtīt pacientu veikt elektrokardiogrammu (EKG), nodot asins un urīna analīzes. Nereti nepieciešamas papildu asinsanalīzes ar vairogdziedzera hormonu, dzelzs līmeņa analīzi, u. c.
Pirms došanās pie kardiologa ieteicams ņemt līdzi visus iepriekš veiktos sirds izmeklējumus.
Rīgas 1.slimnīcā pieejami visi kardioloģisko izmeklējumu vizuālās diagnostikas veidi.
Viena no sirds pamatizmeklēšanas metodēm ir Elektrokardiogramma (EKG) jeb sirds elektrisko biopotenciālu grafisks attēls. Holtera monitorēšana ir EKG ilgstošs pieraksts, parasti 24 vai 48 stundas, lai atklātu sirds bojājuma pazīmes, ritma un vadīšanas traucējumus ilgākā laika posmā. Asinsspiediena diennakts monitorēšana dod iespēju reģistrēt asinsspiediena diennakts svārstības un izvēlēties racionālāko ārstēšanas taktiku..
Padziļināta izmeklēšana tiek veikta ar veloergometrijas slodzes testu un ehokardiogrammas (EHO) izmeklējumu, Veloergometrijas jeb fiziskās slodzes testa laikā tiek analizēta pacienta elektrokardiogramma un mērīts asinsspiediens, noteikti skābekļa apgādes traucējumi sirdī un citi sirds funkcijas parametri. Ehokardiogrāfija ir ultraskaņas metode, ar kuras palīdzību nosaka sirds izmērus, vārstuļu un sieniņu stāvokli un sirds funkcionālo stāvokli. Ja aizdomas par koronāro sirds slimību (sirds vainagartēriju sašaurināšanos vai slēgumu), jāveic koronārā angiogrāfija. Koronārā angiogrāfija ir sirds vainagartēriju izmeklēšanas metode
Pēc veiktiem izmeklējumiem pacients atkārtoti nāk uz konsultāciju. Pamatojoties uz izmeklējumu rezultātiem, kardiologs nosaka diagnozi un terapiju.
Vērā ņemami kardiologa ieteikumi:
- Ārsts spēj pilnvērtīgi palīdzēt tikai tiem pacientiem, kuri paši vēlas izveseļoties!
- Vislabākā ārstēšana ir aktīvs dzīvesveids un veselīgs uzturs!
- Nost ar kaitīgiem ieradumiem kā smēķēšana un pārmērīga alkohola lietošana!
Bērniem no dzimšanas līdz 18 gadiem, iedzimtu un iegūtu sirds patoloģiju diagnostikai un ārstēšanai, piedāvājam augsti kvalificēta bērnu kardiologa konsultācijas.
Akūta infarkta galvenās pazīmes
- pēkšņas sāpes krūtīs dedzinošas žņaudzošas plēsošas izstarojošas (uz ķermeņa kreiso pusi),
SVARĪGI: akūts miokarda infarkts var noritēt arī bez izteiktām sāpēm!
- sirdsklauves, elpas trūkums, svīšana, trauksme, nāves bailes,
- galvas reibonis, pārmērīgs nogurums, slikta dūša, vemšana.
Nekavējoties jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība! Zvani 113
Citi saistītie pakalpojumi




