Ginekoloģija ir medicīnas nozare, kas pēta slimības, raksturīgas tikai sievietes organismam.

Ārsts ginekologs veic sieviešu reproduktīvās sistēmas stāvokļa uzraudzību, pievēršot uzmanību galvenajām ginekoloģiskajām patoloģijām dažādos sievietes dzīves periodos, to diagnostiku un ārstēšanu, kā arī iespējamo komplikāciju novēršanu.

Rīgas 1.slimnīcas augsti kvalificētie ārsti ginekologi konsultē:

 • ģimenes plānošanas un kontracepcijas izvēles jautājumos,
 • veic neauglības diagnostiku un ārstēšanu,
 • grūtniecības novērošanu, augļa sirds toņu pierakstu un novērtēšanu,
 • analīzes un mūsdienīgu diagnostiku,
 • ginekoloģisko saslimšanu ārstēšanu (tai skaitā endokrinoloģiskās saslimšanas),
 • ārstnieciskas procedūras un manipulācijas,
 • piedāvā menopauzes problēmu risinājumus.

Simptomi, kas liecina, ka nevajag atlikt vizīti pie ginekologa:

 • sāpes vēdera lejasdaļā,
 • izdalījumi no dzimumorgāniem ar asins piejaukumu vai asiņošana,
 • nieze un dedzināšanas sajūta dzimumorgānos,
 • sāpes seksa laikā

Konsultācijas laikā ginekologs skaidro sievietes reproduktīvo anamnēzi:

 • sievietes menstruālā cikla fizioloģiju,
 • normālu un patoloģisku maksts izdalījumu rašanās iemeslus un to diagnostikas iespējas,
 • skata dzemdes kaklu spoguļos, paņem citoloģiju no dzemdes kakla un uztriepes no maksts mikrofloras izmeklēšanai,
 • veic krūts dziedzera izmeklēšanu,
 •  konsultē veselu sievieti par kontracepcijas metožu izvēli, to darbības mehānismu un to drošību.

Diagnozes precizēšanai iespējams piesaistīt citu specialitāšu ārstus. Rīgas 1.slimnīcas plašais speciālistu loks, un viss nepieciešamais diagnostiskais aprīkojums, ļauj operatīvi konstatēt slimības cēloni un izstrādāt ārstēšanas un rehabilitācijas programmu arī pie neskaidriem simptomiem vai kompleksu veselības problēmu gadījumā. Ja diagnoze apstiprina operatīvas ārstēšanas nepieciešamību, ginekologs piedāvā veikt ķirurģisku operāciju, pacientei uzturoties slimnīcas stacionāra ginekoloģijas nodaļā.

Par ultrasonogrāfijas izmeklējumiem.

Pirms pierakstīties pie ārsta ginekologa, aicinām iepazīties ar speciālistu sarakstu. Ja ārsts ginekologs ir ultrasonogrāfijas speciālists dzemdniecībā un ginekoloģijā, tad konsultācijas laikā iespējams veikt ultrasonogrāfisko izmeklējumu.

Uz jautājumiem, kuri var rasties jaunajām māmiņām par ultrasonogrāfijas izmeklējumu grūtniecības laikā, piedāvājam pieredzējušā ārsta ginekologa, ultrasonogrāfijas speciālista Gunāra Seržanta atbildes.

“Apskate ar USG palīdzību ir daudz drošāka un precīzāka, un nav taisnība, ka bērnam tā kaitē. Ginekologs apskata tikai pašu nepieciešamāko – vai mazuļa sirsniņa strādā labi, vai galvas izmērs atbilst vēdera izmēram, vai no bērna galviņā nekrājas šķidrums, vai tas aiztek (USG redzams, kā darbojas bērna avotiņi), vai grūtniecei neveras vaļā dzemdes kakls.”
Vairāk lasiet “Kas grūtniecēm jāzina par ultrasonogrāfiju?”

Ginekologs ir tas uzticamais ārsts, kas sievietei  jāapmeklē visu mūžu, sākoties reproduktīvajam vecumam un līdz pat mūža beigām.

SVARĪGI: Ginekoloģiskās apskates, kuras ieteicams veikt vismazr reizi gadā, palīdz atklāt slimību pēc iespējas agrīni, kad to var pilnībā izārstēt.

Krūts vēzis

Krūts vēzis ir ļaundabīga slimība, kas attīstās krūts audos. Sākotnēji krūts vēzis var būt tikai krūtīs, taču tam progresējot, tas var izplatīties uz limfmezgliem vai citiem orgāniem, piemēram, aknām un kauliem.

SVARĪGI: Lai gan ar krūts vēzi vairumā gadījumu sievietes saslimst pēc 50 gadu vecuma, tomēr arī jaunākām sievietēm ieteicams veikt regulāru krūšu izmeklēšanu. Vēža skrīninga izmeklējumi sniedz iespēju regulāri pārliecināties par savu veselības stāvokli, pārbaudes ir pilnībā valsts apmaksātas.

Cilvēka papilomas vīruss

CPV ir vīruss, kas inficē ādas un gļotādu dziļākos slāņus. Ir sastopami vairāk nekā 100 CPV veidi. Vairums no tiem ir tā saucamie zema riska vīrusa tipi, kas rada labdabīgus ādas un gļotādu veidojumus, piemēram, kārpas.

Tā kā cilvēka imūnā sistēma aktīvi darbojas pret CPV, vairums CPV infekciju (50% – 70%) izzūd pašas no sevis – laika periodā no dažiem mēnešiem līdz pat pāris gadiem, neatstājot negatīvu ietekmi uz cilvēku veselību un neliekot pat nojaust par savu esamību. Tomēr ir tādi CPV veidi, kas izraisa izmaiņas dzemdes kakla, maksts, ārējo dzimumorgānu, taisnās zarnas, kā arī mutes un rīkles gļotādas šūnās, kas veicinot priekšvēža un pēc tam arī vēža attīstību.

Dzemdes kakla vēzis

Dzemdes kakla vēzis (t.sk. pirmsvēža bojājumi) sievietēm rada ļoti nopietnas veselības, psiholoģiskās un sociālās problēmas un ir arī emocionālā un fiziskā stresa cēlonis. Ir skaidri izpētīts šī vēža iemesls – 99% to rada ilgstoša CPV infekcija.

CPV vīrusa un dzemdes kakla vēža profilakse

Inficēšanos ar CPV iespējams mazināt, lietojot prezervatīvu, taču tas pilnībā no šī vīrusa nepasargā, jo CPV tiek nodots tālāk partnerim, saskaroties ne tikai ar gļotādām, bet arī ar ārējo dzimumorgānu ādu. Jo vairāk dzīves laikā ir partneri, jo lielāka iespēja inficēties ar CPV. Jo agrāk sāk dzīvot dzimumdzīvi, jo mazāk nobriedusi ir meitenes dzimumorgānu gļotāda, jo tā ir uzņēmīgāka pret dažādām STI, tai skaitā CPV.  Atšķirībā no citām onkoloģiskām slimībām, dzemdes kakla vēzis ir sastopams arī vecumā no 25 – 30 gadiem.

Krūts un dzemdes kakla vēzis agrīnās slimības stadijās sievietei visbiežāk neizraisa nekādas sūdzības vai simptomus, tāpēc bieži vien to ir grūti savlaicīgi atklāt.

Pilnībā no inficēšanās ar biežākajiem CPV tipiem pasargā tikai vakcīna.

Saņemot valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, pacienta iemaksu https://www.1slimnica.lv/lv/pacientu-ieveribai/pacienta-iemaksas apmēru nosaka 2018. gada 28. augusta Ministru kabineta noteikumi Nr.555 “Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība”.