Ausu, kakla un deguna slimības ir apvienotas vienā specialitātē, jo šīs minētās struktūras pieder pie augšējiem elpceļiem, slimību gadījumā tiek vairāk vai mazāk ietekmētas kopīgi.

Otorinolaringoloģijai izdala apakšspecialitātes, gan konkrētu orgānu vai tā funkciju diagnostikai slimības laikā, gan ārstēšanai. Viena no tām ir rinoloģija, kas nodarbojas ar deguna elpošanas traucējumiem.

Apgrūtinātu elpošanu caur degunu un tās iemeslus precizēt palīdz  rinomanometrija.

Rīgas 1.slimnīca piedāvā veikt rinomanometrijas izmeklējumu

Rinomanometrija ir izmeklējums deguna elpošanas funkcijas izvērtēšanai.

Rinomanometrijas laikā tiek izmērīta gaisa plūsma cauri degunam un tādā veidā tiek noskaidrota deguna caurlaidība. Rinomanometrija iespējama vizītes laikā pie otorinolaringologa vai ieplānojot to kā atsevišķu izmeklējumu.  Noderīga un informatīva ir rinomanometrijas rezultātu salīdzināšana pirms un pēc ķiruģiskas ārstēšanas, lai izvērtētu indikācijas deguna operācijas lietderībai, kā arī dati par deguna elpošanu ir īpaši svarīgi pacientiem, kuriem plānota CPAP terapijas uzsākšana Miega apnojas gadījumā.

Tā ir ātra, nesāpīga procedūra, kurai pacients nav īpaši jāsagatavo, tomēr jāņem vērā, ka izmeklējuma dienā nedrīkst lietot deguna aerosolus, jo tie var ietekmēt  rādītājus. Tāpat nebūs iepsējams veikt izmeklējumu, ja ir ūsas vai daudz dekoratīvās kosmētikas virs augšlūpas.

Vispirms rinomanometriju veic katrai nāsij atsevišķi. Tad uz deguna gļotādas uzklāj lokālu dekongestantu (deguna pilienus vai aerosolu) un pēc desmit minūtēm procedūru atkārto.  Iegūtos datus analizējot un kombinējot ar vizuālās diagnostikas rezultātiem var rast labākos risinājumus, lai uzlabotu pacientu dzīves kvalitāti.