Miega poligrāfija – efektīva metode miega apnojas diagnostikai Rīgas 1. slimnīcā
Miega kvalitāte ir būtisks faktors veselīgai dzīvei, taču daudzi cilvēki cieš no miega traucējumiem, kas būtiski ietekmē viņu veselību un dzīves kvalitāti. Viens no izplatītākajiem miega traucējumiem ir obstruktīva miega apnoja (OMA), ko raksturo pēkšņas elpošanas apstāšanās miega laikā, kas ilgst 10 sekundes vai ilgāk. Šādi elpošanas traucējumi izraisa skābekļa līmeņa strauju pazemināšanos organismā, un tie var atkārtoties vairākas reizes nakts laikā, traucējot atjaunojošo miegu. Lai precīzi diagnosticētu šo stāvokli, Rīgas 1. slimnīca piedāvā veikt miega poligrāfiju – modernu un ērtu izmeklēšanas metodi.
Kas ir miega apnoja?
Miega apnoja ir nopietns miega traucējums, kurā cilvēkam miega laikā periodiski apstājas elpošana. Šie elpošanas pārtraukumi var ilgt no dažām sekundēm līdz pat vairāk nekā minūtei un var notikt desmitiem vai pat simtiem reižu naktī. Tā rezultātā organismā samazinās skābekļa līmenis, un smadzenes, cenšoties atjaunot elpošanu, liek cilvēkam bieži pamosties, kas traucē dziļā miega fāzi. Tādējādi organisms nespēj pilnībā atjaunoties, un cilvēks no rīta var justies noguris, pat ja ir pavadījis ilgu laiku gultā.
Ja miega apnoja netiek savlaicīgi diagnosticēta un ārstēta, tā var izraisīt nopietnas ilgtermiņa veselības problēmas. Miega apnoja tieši ietekmē sirds un asinsvadu sistēmu, jo biežie elpošanas apstāšanās periodi izraisa skābekļa trūkumu, kas palielina slodzi uz sirdi. Tas var veicināt hipertensijas (paaugstināta asinsspiediena) attīstību, palielināt sirds slimību, piemēram, koronārās sirds slimības un sirds mazspējas, risku, kā arī palielināt insulta iespējamību.
Turklāt cilvēkiem ar neārstētu miega apnoju bieži rodas vielmaiņas traucējumi, kas var novest pie 2. tipa cukura diabēta. Skābekļa trūkums un pastāvīgi traucēts miegs arī var izraisīt psiholoģiskas problēmas, piemēram, depresiju, trauksmi un emocionālu nestabilitāti, jo ķermenis nespēj atpūsties un atjaunot spēkus.
Bez tam, miega apnoja ietekmē ikdienas dzīvi. Cilvēks var justies miegains dienas laikā, ciest no koncentrēšanās un atmiņas traucējumiem, kas negatīvi ietekmē darbu, mācības un vispārējo dzīves kvalitāti. Smagos gadījumos šāda dienas miegainība var būt arī bīstama, jo palielina nelaimes gadījumu risku, īpaši, ja cilvēks nodarbojas ar sarežģītu darbu vai vada transportlīdzekli.
Miega poligrāfija – efektīva metode diagnostikai
Rīgas 1. slimnīca piedāvā miega poligrāfiju, kas ir moderna un nesāpīga diagnostikas metode, kas pacientiem palīdz noteikt miega apnojas klātbūtni. Procedūra tiek veikta mājas apstākļos, kas padara to ērtu un pieejamu ikvienam. Poligrāfs ir portatīva ierīce, kas pacientam tiek dota uz mājām, un tā reģistrē vairākus fizioloģiskos parametrus, kas nepieciešami miega apnojas diagnosticēšanai:
- Krūškurvja un vēdera elpošanas kustības,
- Elektrokardiogramma (sirds darbība),
- Skābekļa saturācija asinīs,
- Gaisa plūsma caur degunu.
Visas šīs funkcijas tiek reģistrētas nakts laikā, un rezultāti palīdz ārstam noteikt precīzu diagnozi un ārstēšanas plānu.
Pazīmes, kas liecina par miega problēmām
Ja esat pamanījis kādu no šīm pazīmēm, jums var būt nepieciešama miega izmeklēšana:
- Stipra un nepārtraukta krākšana,
- Miegainība dienas laikā,
- Grūtības koncentrēties,
- Intelektuālo spēju un atmiņas pasliktināšanās,
- Paaugstināta aktivitāte miegā,
- Bieža urinēšana naktī,
- Impotence,
- Smakšanas vai klepošanas epizodes miega laikā,
- Elpas trūkums, pamostoties naktī,
- Arteriālā hipertensija un sirds aritmija,
- Aptaukošanās vai citas hormonālās problēmas, piemēram, hipotireoze un akromegālija,
- Elpceļu nosprostojumi degunā vai rīklē.
Riska faktori miega apnojas attīstībai:
Dzimums: Vīrieši ir divreiz biežāk pakļauti miega apnojas riskam nekā sievietes.
Vecums: Pēc 60 gadu vecuma miega apnojas izplatība ievērojami palielinās.
Liekais svars: Aptaukošanās ir viens no galvenajiem miega apnojas riska faktoriem, un svara samazināšana vai bariatriskās operācijas var būtiski mazināt OMA simptomus.
Smēķēšana: Smēķēšana saistīta ar elpceļu iekaisumiem, kas palielina krākšanas un miega apnojas risku.
Alkohols: Alkohola lietošana izraisa augšējo elpceļu muskuļu atslābumu, kas var izraisīt biežākas un ilgākas apnojas epizodes.
Kāpēc miega apnoja ir jāārstē?
Miega apnoja ir stāvoklis, kas ne tikai traucē miegu, bet var arī radīt nopietnas sekas veselībai, ja to neārstē. Tā var izraisīt paaugstinātu asinsspiedienu, sirds slimības, aritmijas un palielināt insulta risku. Miega apnoja var arī veicināt depresiju, trauksmi, kā arī traucēt vielmaiņu un hormonālo līdzsvaru organismā. Savlaicīga šī stāvokļa diagnostika un ārstēšana var būtiski uzlabot pacienta dzīves kvalitāti, samazinot miega traucējumu izraisītās sekas un ilgtermiņa komplikācijas.
Kā notiek ārstēšana?
Kad miega poligrāfijas rezultāti ir pieejami, ārsts izvērtē apnojas smaguma pakāpi un izstrādā piemērotu ārstēšanas plānu. Atkarībā no rezultātiem ārstēšanas iespējas var ietvert dzīvesveida izmaiņas, piemēram, svara samazināšanu, smēķēšanas pārtraukšanu, alkohola lietošanas ierobežošanu un miega režīma uzlabošanu. Vairumā gadījumu tiek ieteikta CPAP terapija – aparāts, kas naktī nodrošina nepārtrauktu gaisa plūsmu caur elpceļiem, novēršot to nosprostojumu un atjaunojot normālu elpošanu. Ja apnoja ir ļoti smaga un citām metodēm nav pietiekamas ietekmes, ārsts var ieteikt ķirurģisku iejaukšanos, lai paplašinātu elpceļus un mazinātu apnojas epizodes.
Precīza miega apnojas diagnostika ar miega poligrāfiju Rīgas 1. slimnīcā
Miega apnoja ir nopietns veselības stāvoklis, kas var būtiski ietekmēt jūsu dzīves kvalitāti un veselību. Rīgas 1. slimnīca piedāvā modernu un efektīvu miega apnojas diagnostiku, izmantojot miega poligrāfiju, kas ļauj ātri un precīzi noteikt problēmas cēloņus un izstrādāt individuālu ārstēšanas plānu. Ja jums ir aizdomas par miega traucējumiem vai miega apnoju, sazinieties ar mūsu speciālistiem, lai veiktu izmeklējumu un uzlabotu savu veselību!
Izmeklējumu veic: Dr. Rudīte Pivņenko
Konsultē, diagnosticē un ārstē ausu, deguna, kakla saslimšanas visa vecuma bērniem un pieaugušajiem.
Veic ORL saslimšanu konservatīvu ārstēšanu, aizdegunes endoskopiju, miega poligrāfiju.
Specializācija:
- ORL traumatoloģija,
- dzirdes rehabilitācija,
- ORL attēlu diagnostika,
- obstruktīvās miega apnojas sindroms bērniem un pieaugušajiem.