
Dermatoloģijas un seksuāli transmisīvo slimību klīnikas augsti kvalificētie ārsti dermatologi venerologi piedāvā ambulatori un dienas stacionārā
ādas slimību diagnostiku un ārstēšanu bērniem un pieaugušajiem:
- digitālo dermatoskopiju – ādas un gļotādas veidojumu izmeklēšana un novērošana dinamikā;
- siaskopiju;
- fotodinamisko terapiju – dermatoonkoloģisku slimību ārstēšana, pirmsaudzēja elementu izmeklēšana un ārstēšana;
- dažādu ādas veidojumu ārstēšanu ar lāzera iekārtām (dzimumzīmes, keratozes, papilomas, kārpas), rētu slīpēšanu, nevēlamu asinsvadu likvidāciju;
- Excimēra lāzera pielietošanu vitiligo, psoriāzes u.c. hronisko dermatožu ārstēšanā;
- šaurā spektra un citu veidu fototerapiju (Nb-UVB, UVA-1, PUVA);
- dažādu ādas veidojumu noņemšanu ar radioķirurģiskas frekvences koagulatoriem;
- ādas ultrasonogrāfiska izmeklēšanu pirms un pēc ārstēšanas kursa,
- iespējama anonīma seksuāli transmisīvo slimību izmeklēšana un ārstēšana,
- ādas bioptāta morfoloģisku un histoķīmisku izmeklēšanu. Lasīt šeit:
Laboratorijas darba laiks: darba dienās no pl. 8:00 – 19:00
Dermatoskopija ir ādas un tās veidojumu aplūkošana vairākkārtīgā palielinājumā pastiprināta apgaismojuma apstākļos. Dermatoskopijas procedūras veic ārstniecības persona: sertificēts ārsts dermatovenerologs.
MANUĀLĀ DERMATOSKOPIJA
tiek izmantoti manuālie dermatoskopi, ar kuru palīdzību ādu un tās veidojumus, galvenokārt pigmentu saturošos, var aplūkot palielinājumā un veikt to analīzi pēc ABCD principa (A – asimetrija, B – robežas, C – krāsa, D – diametrs, dažādas struktūras), nosakot veidojuma raksturu – labdabīgs, aizdomīgs vai ļaundabīgs.
Izmeklēšanai izmanto ierīci dermatoskopu – ierīci, kas apvieno spēcīgu polarizēto un nepolarizēto gaismu, un attēla tipisko palielinājumu 10 – 15 reižu robežās. Metodes pamatprincips – iespējams vizualizēt tās ādas dziļākās struktūras (asinsvadus un pigmenta tīklojumu), kuras neredz ar neapbruņotu aci un jau agrīnās stadijās ļauj atrast tādus veidojumus, kuri vizuāli ir neuzkrītoši.
Kā, piemēram, melanomu dermatoskopija atpazīst agrīnajā stadijā, kad klīniski melanomu ar neapbruņotu aci neatšķir no labdabīgas dzimumzīmes. Jo agrīnāk to diagnosticē, jo labākas izredzes uz izārstēšanos.
DIGITĀLĀ DERMATOSKOPIJA
tiek izmantoti digitālie jeb datordermatoskopi, ar kuru palīdzību ādu un tās veidojumus var aplūkot līdz pat 100 reižu palielinājumā, kā arī iegūt ādas pigmentveidojumu digitālus uzņēmumus, veikt to datorizētu analīzi, dokumentēšanu un uzglabāšanu. Iegūtos attēlus iespējams piesaistīt ķermeņa apgabaliem, lai samazinātu laiku un uzlabotu precizitāti, veicot atkārtotus izmeklējumus.
DERMATOLOĢIJAS UN STS KLĪNIKA PACIENTIEM PIEDĀVĀ IZMEKLĒJUMUS AR JAUNĀKĀS PAAUDZES ĀDAS ATTĒLU UN VIDEO DERMATOSKOPIJAS IEKĀRTĀM DERMA MEDICAL SYSTEMS DERMA DOC UN MOLEMAX HD.
MoleMax HD aprīkota ar augstas izšķirtspējas foto kameru un sistēmu pilna ķermeņa ādas automātiskai makro skenēšanai. No automātiski iegūtajiem pilna ķermeņa attēliem, programmatūra ļauj identificēt potenciāli bīstamos ādas veidojumus, kā arī pēc tam veicot dermatoskopiju, veidot konkrētā pacienta veidojumu karti. Tāpat šī funkcija ir noderīga, ja nepieciešams saglabāt attēlus ar ādas izmaiņām dažādu terapiju laikā.
Veicot visa ķermeņa ādas veidojumu dermatoskopiju iespējams agrīni diagnosticēt jaunus ādas veidojumus, novērot izmaiņas dinamikā un laicīgi veikt nepieciešamo ārstēšanu, izvairīties no nevajadzīgām operācijām.
JAUNĀ DIGITĀLĀ DERMATOSKOPIJAS IEKĀRTA ĀRSTIEM DERMATOVENEROLOGIEM ĻAUS PRECĪZĀK NOVĒROT AUGSTA RISKA PACIENTUS:
- pacientus, kuriem bijusi melanoma vai citi ādas audzēji,
- melanoma vai citi ādas audzēji ir asins radiniekiem,
- ir daudz dzimumzīmes (>50),
- ja pacients saņem imūnsupresīvus medikamentus,
- ja pacientam ir bijuši saules apdegumi,
- ja pacients apmeklējis solārijus.
IEGUVUMI:
- tiek veikta visa ķermeņa veidojumu dermatoskopija,
- samazināts ādas skrīninga attēlveidošanas sesiju laiks,
- attēls tiek saglabāts darba stacijā un ar speciālām programmām analizēts,
- iespējama lielāka pacientu iesaiste, ļaujot viņiem redzēt to, ko redz ārsts monitorā,
- augstas izšķirtspējas ādas veidojumu attēli, kurus pēcpārbaudes sesijās var automātiski salīdzināt. Iespēja izsekot veidojumu attīstībai – kā tie rodas, par ko pārvēršas, kādas ir to īpatnības dažādos cilvēka mūža posmos, ļauj novērtēt veidojuma izmaiņas īsākā vai ilgākā laika posmā.
Digitālā dermatoskopija ir neatsverama mūsdienu dermatoloģijā. To izmanto ādas veidojumu, dažādu ādas saslimšanu diagnosticēšanā, novērošanā un ārstēšanas efektivitātes izvērtēšanā.
Kā mazināt melanomas attīstības risku
Vairumā gadījumu sākotnēji melanoma, kas ir agresīvākā no ādas vēža formām, izskatās kā dzimumzīme, kas aug un mainās. Tieši melanomas riska dēļ visi tiek aicināti regulāri pārbaudīt ādas izskatu un veidojumus. Visbiežāk melanoma veidojas uz ādas vietā, kur iepriekš nekas nav bijis, bet tā var attīstīties no jau esošas dzimumzīmes, tai kļūstot lielākai, biezākai vai mainot izskatu.
Vismaz reizi gadā ir jāapmeklē dermatologu, ja:
Tev ir gaiša āda, kas viegli apdeg saulē,
Tev ir daudz dzimumzīmju (vairāk par 50) vai lielas dzimumzīmes (lielākas par 5 mm),
Tev ir gaiši vai rudi mati un vasaras raibumi,
Tev bērnībā vai jaunībā ir bijuši saules apdegumi,
melanoma ir bijusi tuvam asinsradiniekam.
Vairāk par šo tēmu, lasiet profesores Ilonas Hartmanes publikāciju “Onkoloģija un venēriskās slimības | Jautājumi dermatovenerologam. Par ko kautrējamies runāt. 2.daļa”
Dermatoloģijas un STS klīnika aprīkota ar modernu fototerapijas iekārtu.
Kabīnes tipa iekārta, ar kuras palīdzību tiek veikta UVB fototerapija un PUVA terapiju jeb fotoķīmijterapija. Ražotājs Waldmann, Vācija.
Klīnikas dermatologiem ir ilgu gadu pieredze šo metožu izmantošanā ādas slimību ārstēšanā. UVB fototerapija visbiežāk un ar augstu klīnisko efektivitāti tiek lietota psoriāzes jeb zvīņu ēdes ārstēšanas gadījumos. Ar šo metodi dermatologi ar labiem panākumiem ārstē vitiligo, atopisko dermatītu, hronisku ekzēmu, un citas hroniski norisošas, niezošas ādas slimības.
Ar jauno fototerapijas iekārtu iespējams nodrošināt kvalitatīvas, pacientam drošas ārstēšanās procedūras. Ultravioletā starojuma deva tiek nozīmēta pēc atbilstoša lietošanas protokola un kabīnē esošie fotometri kontrolē, lai pacients saņemtu precīzi nozīmēto devu. Svarīgi, ka ir iespējams viegli aprēķināt kopējo ārstēšanās kursa laikā saņemto ultravioletā starojuma devu, tādējādi mazinot iespējamās blakusparādības.
Fotoķīmijterapiju izmanto ļoti smagu ādas slimību eritrodermisku formu gadījumos.
Jaunajā kabīnē pacientam būs daudz komfortablāk saņemt procedūru – uzlabota ventilācijas sistēma, aprīkota ar drošības aproci, lai pacients pats jebkurā brīdī nepieciešamības gadījumā var pārtraukt procedūru.
Seksuāli transmisīvās slimības
Infekciju transmisija jeb nodošana otram var notikt gan ar dažādiem ķermeņa šķidrumiem, kā asinīm, spermu, vagināliem, rektāliem izdalījumiem, gan arī vienkārši saskaroties ar bojātu ādas perēkli.
Vitiligo
Vitiligo ir hroniska ādas, gļotādas slimība, kas saistīta ar ādas šūnu (melanocītu) bojājumu un kā rezultāta tiek zaudēta iedzimtā ādas krāsa (veidojas balti ādas plankumi).
Vitiligo skar 0.5-2% populācijas. Slimība nav līdz galam izpētīta, bet tā nav lipīga vai nāvējoša. Galvenā problēma ir tā, ka šīm ādas izmaiņām (sevišķi, ja izmaiņas skar seju, rokas) ir psihisociāla ietekme, negatīvi ietekmējot cilvēku dzīves kvalitāti.
Pazīstamākais cilvēks, kuru skāra šī slimība, bija Maikls Džeksons.
Pedikuloze jeb galvas utis
Pedikuloze ir ļoti lipīga, tāpēc, ja matos ir atrastas gnīdas vai utis, steidzami jāveic ārstēšanas un profilakses pasākumi. Lai gan par utīm bieži sabiedrībā netiek runāts, tomēr Latvijā šī problēma nav izgaisusi. Joprojām bērniem galvas ādas utis ir samērā bieži sastopamas.
Utis ir parazīti, kas visbiežāk dzīvo tieši uz galvas ādas. Tām ļoti patīk tīra galvas āda un mati, jo brīvi var piekļūt savai ēsmai – asinīm. Šo parazītu upuri pārsvarā ir bērni, jo parasti tie vairāk liek kopā galvas.
Pirmais, kas jāpaveic, ja bērns kasa galvu, jāpievērš uzmanība bērna galvas ādai. Lai gan ar utīm bieži vien vecāki var tik galā paši, izmantojot speciālus līdzekļus un rūpīgi izķemmējot bērna matus, tomēr ar šādiem gadījumiem sastopas arī dermatologi. Savukārt vecāku uzdevums pēc tam par problēmu ziņot izglītības iestādē, jo utis, visticamāk, būs arī citiem bērniem.
Saņemot valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, pacienta iemaksu https://www.1slimnica.lv/lv/pacientu-ieveribai/pacienta-iemaksas apmēru nosaka 2018. gada 28. augusta Ministru kabineta noteikumi Nr.555 “Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība”.
Citi saistītie pakalpojumi





