Dermatologs venerologs: eksperts ādas veselībā
Dermatologs venerologs ir ārsts, kurš specializējas ādas un ar to saistīto slimību diagnostikā, ārstēšanā un profilaksē. Viņš strādā ar dažādām ādas slimībām, tostarp ādas vēža diagnostiku un ārstēšanu.

Ādas slimību diagnostika un ārstēšana
Dermatoloģijas un seksuāli transmisīvo slimību klīnikā ir pieejami augsti kvalificētu dermatologu venerologu pakalpojumi gan ambulatori, gan dienas stacionāros, nodrošinot rūpīgu un efektīvu ādas slimību diagnostiku un ārstēšanu bērniem un pieaugušajiem. Laboratorijas darba laiks ir darba dienās no plkst. 8:00 līdz 19:00.

Kādi izmeklējumi tiek veikti?

  • Dermatoskopija
  • Digitālā dermatoskopija
  • Fotodinamiskā terapija
  • Ārstēšana ar lāzera iekārtā
  • Šaurā spektra un citu veidu fototerapija (Nb-UVB, UVA-1, PUVA);
  • Radioķiruģija
  • Seksuāli transmisīvo slimību izmeklēšana un ārstēšana
  • Ādas bioptāta morfoloģiska un histoķīmiska izmeklēšana

Dermatoskopija

Dermatoskopija ir metode, kas ļauj rūpīgi izmeklēt un novērot ādas un gļotādas veidojumus, it īpaši pigmentveidojumus dziļākās ādas struktūrās. Lai veiktu dermatoskopiju, dermatologs venerologs izmanto īpašu ierīci – manuālu dermatoskopu, kas apvieno polarizēto un nepolarizēto gaismu un nodrošina 10-15 reizes lielāku palielinājumu nekā neapbruņota acs. Izmeklējuma laikā tiek iegūts palielināts skatījums uz ādas veidojumiem, kas ļauj tos analizēt pēc ABCD principa (A – asimetrija, B – robežas, C – krāsa, D – diametrs, dažādas struktūras) un noteikt to raksturu – labdabīgs, aizdomīgs vai ļaundabīgs. Metode ļauj atklāt veidojumus, kas klīniski nav pamanāmi agrīnās stadijās.

Digitālā dermatoskopija

Digitālā dermatoskopija ir jaunāka metode, kurā tiek izmantots digitāls dermatoskops. Ar šo tehnoloģiju, dermatologs venerologs var detalizēti aplūkot ādu un tās veidojumus līdz pat 100 reižu palielinājumā, kā arī iegūt ādas pigmentveidojumu digitālus uzņēmumus, veikt to datorizētu analīzi, dokumentēšanu un uzglabāšanu. Iegūtos attēlus iespējams piesaistīt ķermeņa apgabaliem, lai samazinātu laiku un uzlabotu precizitāti, veicot atkārtotus izmeklējumus.

Digitālā dermatoskopija ir īpaši svarīga augsta riska pacientiem, piemēram, tiem, kuriem ir bijusi melanoma vai citi ādas audzēji (arī asinsradiniekiem), daudz dzimumzīmju, saules apdegumi, kuri lieto imūnsupresīvos medikamentus vai apmeklē solārijus.

Dermatoloģijas un STS klīnikā pieejamas jaunākās paaudzes ādas attēlu un video dermatoskopijas iekārtas – Derma Medical Systems Deram Doc un MoleMax HD.

MoleMax HD iekārta ir aprīkota ar augstas izšķirtspējas foto kameru un sistēmu pilna ķermeņa ādas automātiskai makro skenēšanai. Pateicoties automātiski iegūtajiem attēliem, programmatūra ļauj identificēt potenciāli bīstamos ādas veidojumus, kā arī, pēc tam veicot dermatoskopiju, veidot konkrētā pacienta veidojumu karti. Tāpat šī funkcija ir noderīga, ja nepieciešams saglabāt attēlus ar ādas izmaiņām dažādu terapiju laikā.

Iekārtas ieguvumi:

  • Tiek veikta visa ķermeņa veidojumu dermatoskopija
  • Samazināts ādas skrīninga attēlveidošanas sesiju laiks
  • Attēls tiek saglabāts darba stacijā un analizēts ar speciālām programmām
  • Iespējama lielāka pacientu iesaiste, ļaujot viņiem redzēt to, ko redz ārsts monitorā
  • Augstas izšķirtspējas ādas veidojumu attēli, kurus pēcpārbaudes sesijās var automātiski salīdzināt
  • Iespēja izsekot veidojumu attīstībai – kā tie rodas, par ko pārvēršas, kādas ir to īpatnības dažādos cilvēka mūža posmos, ļaujot novērtēt veidojuma izmaiņas īsākā vai ilgākā laika posmā

Fotodinamiskā terapija

Fotodinamiskā terapija ir medicīniska procedūra, kurā izmanto īpašas vielas un speciālu gaismu, lai ārstētu dermaoonkoloģiskas slimības, kā arī veiktu pirmsaudzēju elementu izmeklēšanu un ārstēšanu.

Ārstēšana ar lāzera iekārtām 

Lai ārstētu dažādus ādas veidojumus, piemēram, dzimumzīmes, keratozes, papilomas, kārpas, dermatologs izmanto lāzera iekārtas. Ar tām iespējams veikt arī rētu slīpēšanu un asinsvadu likvidāciju. Ar excimēra lāzeri iespējams ārstēt psoriāzi, hroniskās dermatozes, kā arī vitiligo.

Vitiligo ir hroniska ādas, gļotādas slimība, kuras rezultāta tiek zaudēta iedzimtā ādas krāsa, tomēr tā nav nedz lipīga, nedz nāvējoša. Galvenā problēma, ar ko cilvēki saskaras, ir tā, ka šīm ādas izmaiņām (sevišķi, ja izmaiņas skar seju, rokas) ir psihosociāla ietekme, negatīvi ietekmējot cilvēku dzīves kvalitāti.

Fototerapija

Fototerapija ir ārstēšanas metode, kurā dermatologs izmanto ultravioletā starojuma dažādas spektra formas (šaurā spektra UVB, UVA-1 un PUVA) ādas slimību ārstēšanai.

Mūsu klīnikas dermatologiem ir daudzu gadu pieredze šīs metodes izmantošanā ādas slimību ārstēšanā. UVB fototerapija visbiežāk ar augstu klīnisko efektivitāti tiek lietota psoriāzes jeb zvīņu ēdes ārstēšanas gadījumos. Ar šo metodi dermatologs ar labiem panākumiem ārstē vitiligo, atopisko dermatītu, hronisku ekzēmu, un citas hroniski norisošas, niezošas ādas slimības. 

Ar klīnikā pieejamo jauno fototerapijas iekārtu iespējams nodrošināt kvalitatīvas, pacientam drošas ārstēšanās procedūras. Pateicoties tehnnoloģijai, iespējams precīzi noteikt ultravioletā starojuma devu ne tikai procedūras laikā, bet visas ārstēšanās laikā, lai izvairītos no blakusparādībām. Jaunajā kabīnē pacientiem ir uzlabota gaisa ventilācija un drošības aprīkojums – aproce, lai jebkurā brīdī varētu pārtraukt procedūru. Fotoķīmijterapija tiek izmantota īpaši smagu ādas slimību eritrodermisku formu gadījumos.

Radioķirurģija:

Radioķirugijā dermatologs ar radioķirurģiskiem frekvences koagulatoriem veic dažādu ādas veidojumu noņemšanu.

STS izmeklēšana un ārstēšana: 

Dermatologs venerologs klīnikā piedāvā konsultācijas un pārbaudes seksuāli transmisīvo slimību gadījumos, saglabājot anonimitāti.

STS jeb veneriskās slimības ir infekcijas, ko cilvēks var saņemt, veicot seksuālu kontaktu ar inficētu personu. Tās var izraisīt dažādi mikroorganismi, piemēram, baktērijas, parazīti, sēnītes un vīrusi. Šīs slimības var būt gan vieglas, gan smagas, un tās tiek pārnēsātas ar ķermeņa šķidrumiem, piemēram, asinīm, spermu, vagināliem vai rektāliem izdalījumiem, kā arī saskaroties ar bojātu ādu. Slimības var izraisīt nopietnas sekas, tāpēc ir svarīgi tās diagnosticēt un ārstēt savlaicīgi.

Par sekām, ko var izraisīt neārstētas veneriskās slimības, lasiet Rīgas 1. slimnīcas Dermatoloģijas un seksuāli transmisīvo slimību klīnikas vadītāja, profesora Ingmāra Mikažāna publikāciju “Seksuāli transmisīvās slimības neārstētas bīstamas visu mūžu”.

Ādas bioptāta morfoloģiskā un histoķīmiskā izmeklēšana

Diagnostikas procedūra, kurā no ādas audiem tiek ņemts neliels, paraugam līdzīgs gabals (bioptāts), un pēc tam tas tiek rūpīgi izpētīts laboratorijā, veicot morfoloģisku izmeklēšanu (mikroskopā), kā arī histoķīmisku izmeklēšanu (ķīmisku analīzi). Šī izmeklēšana sniedz ārstiem iespēju veikt precīzu diagnostiku par ādas stāvokli un identificēt jebkādas novirzes vai slimības. Lasīt vairāk šeit.

Kā mazināt melanomas attīstības risku?

Vairumā gadījumu sākotnēji melanoma, kas ir agresīvākā no ādas vēža formām, izskatās kā dzimumzīme, kas aug un mainās. Tieši melanomas riska dēļ visi tiek aicināti regulāri pārbaudīt ādas izskatu un veidojumus. Visbiežāk melanoma veidojas uz ādas vietā, kur iepriekš nekas nav bijis, bet tā var attīstīties no jau esošas dzimumzīmes, tai kļūstot lielākai, biezākai vai mainot izskatu. 

Par to, cik svarīgi ir nenodarboties ar pašdiagnostiku un pašārstēšanos, un kādu simptomu gadījumā speciālista apmeklējumu nedrīkst atlikt, lasiet dermatoveneroloģes, profesores Ilonas Hartmanes publikācijā “Ādas slimības | Jautājumi dermatovenerologam. Par ko kautrējamies runāt!” 

Aicinām vismaz reizi gadā apmeklēt dermatologu, ja:

  • Jums ir gaiša āda, kas viegli apdeg saulē
  • Jums ir daudz dzimumzīmju (vairāk par 50) vai lielas dzimumzīmes (lielākas par 5 milimetriem)
  • Jums ir gaiši vai rudi mati un vasaras raibumi
  • Jums bērnībā vai jaunībā ir bijuši saules apdegumi
  • Melanoma ir bijusi jūsu asinsradiniekam

Vairāk par šo tēmu lasiet profesores Ilonas Hartmanes publikācijā Onkoloģija un venēriskās slimības | Jautājumi dermatovenerologam. Par ko kautrējamies runāt. 2.daļa

Ko darīt, ja ir galvas utis?

Pedikuloze, ko plašāk pazīst kā galvas utis, ir ārkārtīgi lipīga problēma, tāpēc, atrodot gnīdas vai utis matos, nekavējoties jāveic ārstēšanas un profilakses pasākumi.

Utis ir parazīti, kas visbiežāk dzīvo tieši uz galvas ādas. Tām ļoti patīk tīra galvas āda un mati, jo brīvi var piekļūt savai ēsmai – asinīm. Šo parazītu upuri pārsvarā ir bērni, jo viņi parasti vairāk saskaras ar galvām.

Pirmais solis, kas jāveic, ja bērns kasa galvu – jāpievērš uzmanība galvas ādai. Lai gan ar utīm bieži vien vecāki var tik galā paši, izmantojot speciālus līdzekļus un rūpīgi izķemmējot bērna matus, tomēr ar šādiem gadījumiem sastopas arī dermatologi. Savukārt vecāku uzdevums pēc tam ir par problēmu ziņot izglītības iestādei, jo utis, visticamāk, būs arī citiem bērniem.