Asins gāzu noteikšana nepieciešama, lai saņemtu atzinumu par ilgstošas skābekļa terapijas nepieciešamību hroniskiem pacientiem.

Skābeklis slikti šķīst asinīs, to piesātinājumu (saturāciju) ar skābekli raksturo asinīs cirkulējošā skābekļa daudzums. Norma, atkarībā no vecuma, ir 98-95%. Visjutīgākās pret hipoksiju ir cilvēka smadzenes. Mentālās funkcijas veselam cilvēkam var tikt traucētas, ja SaO2 pēkšņi pazeminās <80%.

Kas ir hipoksija

Hipoksija apzīmē patoloģisku stāvokli, kas iestājas situācijā, kad atsevišķiem orgāniem, audiem vai visam organismam trūkst skābekļa. Dzīvības procesiem nozīmīgās vielas nepietiekamība asinīs, īpaši artērijās, var radīt neatgriezeniskas izmaiņas vairākos dzīvībai svarīgos orgānos, tādos kā smadzenēs, centrālajā nervu sistēmā, sirdī, nierēs un aknās. Iestājoties hipoksijai, samazinās imunitāte, pasliktinās smadzeņu darbība un tiek traucēti vielmaiņas procesi. Rezultātā tiek novērota priekšlaicīga novecošana, iekaisuma procesi, šūnu un audu deģenerācija ļaundabīgās formās.

Rīgas 1.slimnīca piedāvā asins gāzu analīzi

Lai saņemtu atzinumu par ilgstošas skābekļa terapijas nepieciešamību, pacientam vajadzīgs ģimenes ārsta nosūtījums. Ģimenes ārsts veic sākotnējos izmeklējumus, tajā skaitā, pulsa oksimetriju, un izsniedz nosūtījumu pie ārsta speciālista – pneimonologa vai kardiologa. Secīgi, ja pneimonologs vai kardiologs konstatē pacientam skābekļa saturāciju SpO2≤ 92%, pneimonologs vai kardiologs izsniedz nosūtījumu asins gāzes analīzes veikšanai. Asins gāzu analīzes izmeklējums jāveic divas reizes ar vismaz trīs nedēļu intervālu.

Asins parauga noņemšana

Asins paraugu ņem procedūru telpā. Izmeklējums ir veicams ne vēlāk kā 15 minūšu laikā pēc asins parauga paņemšanas. Mērījumu veikšanai ir nepieciešams asins gāzu analizators, šļirces un kapilāru stobriņi.

Atbilstoši izmeklējuma metodei, asins paraugu paņemšanu var veikt ārsts speciālists. Izmantojot arteriālo gāzu noņemšanas sistēmu (šļirci), radiālās artērijas punkcijai ādu punktē 45 grādu leņķī aptuveni 1 cm distāli no īkšķa, palpētā pulsa vietā. Nepieciešamais asins tilpums 0,3 – 1,5 ml.

Pacientam asins parauga ņemšanas brīdī ir jāatrodas guļus stāvoklī, nesaliecot kājas, neaizturot elpu un nesasprindzinot muskuļus, kas varētu ietekmēt izmeklējuma rezultātu. Asins materiāls tiek iegūts ar arteriālo katetru (sistēmu) vai veicot radiālās artērijas punkciju. Alternatīvas artērijas, ko var izmantot parauga iegūšanai – brahiālās un femorālās artērijas.