Algologs – pārzina sāpes un to ārstēšanu

Algologs ir ārsts, kurš pārzina sāpju veidošanās mehānismus un to ārstēšanas metodes, un efektīvai sāpju ārstēšanai un mazināšanai izmanto drošas un zinātniskos pierādījumos balstītas metodes. Sāpes var izjust dažādu medicīnas nozaru pacienti, tostarp reimatoloģiskie pacienti, pacienti ar locītavu un muguras problēmām, kā arī ar dažādām nervu slimībām. Algologs ir ārsta papildspecialitāte, ko papildus apgūst neirologi un anesteziologi reanimatologi.

Sāpes nekad nav bez iemesla
Sāpes ir ķermeņa aizsardzības mehānisms, kas brīdina par esošu vai draudošu bojājumu un patoloģiskām izmaiņām organismā, tāpēc tās nedrīkst atstāt bez ievērības. Izmantojot sāpes kā brīdinājuma signālu, jūs varat rīkoties, lai novērstu vai samazinātu iespējamo kaitējumu. Sāpju cēloņi un raksturs var būt dažādi, tāpēc algologs palīdzēs atklāt sāpju iemeslu un piedāvās piemērotākās ārstēšanas metodes.

Kā rodas sāpes

Sāpju sajūtas rodas, kad nervu sistēma uztver un interpretē sāpju stimulus. Sāpju sajūtas rašanās ir atkarīga no muguras smadzenēm, kur resnās nervu šķiedras uzbudinājums kavē sāpju veidošanos, bet tievās – sekmē. Ja cilvēkam ir bojātas resnās nervu šķiedras, tad paaugstinās jūtība pret sāpēm.

Sāpes rada ne tikai negatīvas emocijas, bet arī maina iekšējo orgānu darbību. Cilvēkam paātrinās sirdsdarbība un elpošana, sašaurinās asinsvadi, samazinās vai apstājas urīna izdalīšanās, pastiprinās asinsreces spēja. Sāpes izraisa somatiskas, veģetatīvas un emocionālas reakcijas.

Kāda ir sāpju uztveršanas sistēma?

Nociceptīvā sistēma ir sāpju uztveršanas un pārsūtīšanas sistēma, kas ir atbildīga par to, ka sāpju signāli tiek pārraidīti no perifērijas uz centrālo nervu sistēmu (smadzenēm un muguras smadzenēm). Nociceptīvā sistēma brīdina un mobilizē organismu aizsargreakcijai, kuras mērķis ir atbrīvoties no sāpju cēloņa.
Antinociceptīvā sistēma darbojas kā pretējais spēks nociceptīvajai sistēmai, un ir iesaistīta sāpju mazināšanas un kontroles veidošanā. Antinociceptīvā sistēma darbojas, aktivizējot dažus iekšējus mehānismus un procesus, kas palīdz samazināt sāpes.
Endrofīniem un enkefalīniem piemīt pretsāpju iedarbība, kas paaugstina cilvēka izturību pret sāpēm, savukārt ilgstošas sāpes izraisa depresivitāti, jo veidojas antinociceptīvo sistēmu izsīkums.
Ir svarīgi izprast un kontrolēt gan nociceptīvās, gan antinociceptīvās sistēmas darbību, lai nodrošinātu optimālu sāpju pārvaldību un pacienta labklājību.

Kā iedala sāpes?

  • Pēc lokalizācijas un etioloģijas – galvassāpes, locītavu un muguras sāpes, sejas un žokļu sāpes, kakla, akūtu vīrusinfekciju izraisītas sāpes (muskuļu sāpes, galvassāpes), pleca, elkoņa, iegurņa, papēža, vēža sāpes u.c.
  • Pēc mehānisma – nociceptīvās, neiropātiskās un jauktās.
  • Pēc norises – akūtās, subakūtās sāpes un hroniskās sāpes.

Hroniskas sāpes

Ja trīs mēnešu laikā sāpes neārstē, tās var kļūt hroniskas. 19% jeb katrs piektais pieaugušais Latvijā cieš no hroniskām sāpēm.
“Ja jums kas sāp jau 5–10 gadus, tad nevajag sevi norakstīt, sakot, ka neviens jau jums vairs nespēs palīdzēt. Ja tās nevar izārstēt, tad atvieglot tās var noteikti, ar noteikumu, ka cilvēks vēlas ievērot stingrus ārsta norādījumus,” iesaka anestezioloģe reanimatoloģe, algoloģe, docente Irina Evansa.
Pateicoties algoloģijas panākumiem, ir atklātas jaunas metodes cīņai pret hroniskām sāpēm, ar kuru palīdzību algologs spēj būtiski atvieglot stāvokli slimniekiem ar hroniskām sāpēm, tai skaitā onkoloģiskiem slimniekiem.

Somatiskās slimības: fiziskās izpausmes un ārstēšana

Somatisko slimību izpausmes galvenokārt ir saistītas ar ķermeņa fiziskajiem simptomiem, taču to provocējošie vai veicinošie faktori var būt psiholoģiski un saistīties ar emocionālo stāvokli.

Hroniskas somatiskas slimības saistītas ar fizioloģisko stāvokli un nozīmē, ka slimības norise var izpausties periodisku saasinājumu vai pastāvīgu traucējumu veidā. 

Somatiskās terapijas uzdevums ir aktuālo sāpju pārtraukšana vai mazināšana. Algologs to var sekmēt, izmantojot medikamentozo terapiju, terapeitiskās lokālās anestēzijas, blokādes un ķirurģiskas ārstēšanas metodes.

Atbrīvojies no sāpēm Rīgas 1. slimnīcas sāpju centrā

Sāpju centra specializācija ir cilvēka atbrīvošana no nepatīkamām sajūtām mugurā, muskuļos un locītavās. Rīgas 1. slimnīcas sāpju centrā algologi veic sāpju ārstēšanu, pamatojoties uz izmeklējumiem un pacientu sūdzībām.
Pacientus pieņem anestezioloģijas, intensīvās terapijas un sāpju klīnikas ārsti algologi un anesteziologi reanimatologi. Tā ir iespēja pacientam operatīvi nonākt pie speciālistiem, kuri palīdzēs atbrīvoties vai atvieglot sāpes. Sāpju centrs strādā klīnikas vadītājas, doc. Irinas Evansas vadībā.
“Ja cilvēkam sāp mugura nieru apvidū, mēs, protams, vispirms pārliecināsimies, vai tā nav nieru patoloģija – sūtīsim uz konsultāciju pie nefrologa un, ja viss būs kārtībā, tad sāpju iemesls varētu būt problēmas ar mugurkaulu – un to mēs arī sākam ārstēt. Svarīgi ir ne tikai konstatēt, kur slēpjas patoloģija, bet arī saprast, vai tā atbilst pacientu sūdzībām.
Vēlos atzīmēt, ka, saskaņā ar statistiku, visbiežāk cilvēkiem sāp tieši mugura. Iemesli var būt dažādi un ne vienmēr tie ir ļoti nopietni – bieži vien muguras sāpes rodas slodzes vai pārpūles dēļ, ceļot smagumus, vai caurvēja dēļ, utt. Reizēm ir pietiekami ar fizioterapijas kursa iziešanu vai tabletēm. Sāpes labi ārstē blokādes – mēs ievadām pretiekaisuma medikamentus sāpju avotā. Blokāde sāpes ārstē, nevis vienkārši atvieglo,” stāsta doc. Evansa, augstas kvalifikācijas algologs, kura atsevišķus blokādes veidus apguvusi ASV.