Mūsdienās dažādas alerģija nav retums, kas var būt pamanāma jau no bērnības. Alerģiju iemesls ir imūnsistēmas darbības traucējumi. Diemžēl, bet modernā medicīnā alerģijas nav iespējams izārstēt, taču ir visas iespējas tās konstatēt agrā stadijā un ierobežot vai novērst to sekas.

Pastāv ļoti plašas iespējas izmeklēt, atklāt un efektīvi ārstēt dažādas alerģiskas saslimšanas. Noskaidrojot alerģijas izraisītājus, alergologs izveido ārstēšanas plānu, lai no pacienta ikdienas izslēgtu traucējošos alerģiskos simptomus.

Konsultācijas laikā speciālists ievāc informāciju no pacienta par slimību vēsturi, dažādiem alerģiskiem simptomiem, to veidu un provocējošiem faktoriem, kā arī medikamentiem, ko pacients lieto ikdienā vai ir lietojis.

Lai noskaidrotu alerģiju izraisītājus, iespējams veikt ādas dūriena testus vai laboratorijas izmeklējumus. Pēc testiem, pacientam izskaidro rezultātus un sniedz rekomendācijas.

Ja problēmas ir saistītas ar elpošanu, tiek veikta plaušu funkciju pārbaude – spirogrāfija. Vai pacients tiek pārvirzīts pie pneimonologa.

Rīgas 1.slimnīca piedāvā ārsta alergologa konsultācijas.

Ziedputekšņu izraisītā alerģijas

visbiežākā izpausme ir siena drudzis jeb polinoze, kas sākas ar alerģiskām iesnām, niezošām asarojošām acīm un ūdeņainiem izdalījumiem no deguna. Nereti pievienojas bronhiālā astma, nātrene un paaugstināta ķermeņa temperatūra. Šo alerģiju visbiežāk novēro noteiktos mēnešos, kad zied konkrētais augs, pret ko ir alerģija.

Pelējumsēņu izraisītās alerģijas gadījumā arī raksturīgs siena drudzis vai bronhiālās astmas lēkmes. Pelējumsēnes vairojas siltās, mitrās telpās, tāpēc vajadzētu telpas bieži vēdināt un uzturēt tajās noteiktu temperatūru.

Mājas putekļu ērcīšu izraisītā alerģija

visbiežāk izpaužas alerģisko iesnu, bronhiālās astmas vai polinozes veidā. Šo alerģijas izplatību ierobežo bieža mitrā telpu uzkopšana. Mīkstās mēbeles jāapstrādā ar speciāliem preparātiem.

Dzīvnieku epitēlija, matu un dūnu izraisītā alerģija

izpaužas ar alerģiskajām iesnām vai astmu. Sevišķi bieži novērojama attiecībā pret zirgiem un kaķiem, bet var izraisīt arī dūnu izstrādājumi.

Alerģija no kukaiņu dzēlumiem

visbiežāk rodas pēc lapsenes vai bites dzēliena. Tās izpausmes var būt dažādas – var būt stipri izteikta vietēja reakcija (apsārtums, sāpes, tūska) līdz vispārēja nātrene, astmas lēkme vai anafilaktiskais šoks. Ja sākas smaga alerģiskā reakcija ar elpas trūkumu, vemšanu, krasu asinsspiediena pazemināšanos un samaņas zudumu, steidzami jāizsauc ātrā medicīniskā palīdzība.

Pārtikas produktu izraisītā alerģija

var izpausties tūlīt vai pēc vairākām stundām vai dienām. Sūdzības var būt ļoti dažādas: vemšana, caureja, ādas reakcijas (nātrene, ekzēma), astma, alerģiskās iesnas, galvassāpes. Siena drudža izpausmes var rasties pārtikas izraisītās alerģijas veidā, ja uzturā lietoti augu izcelsmes produkti, kam ir ar ziedputekšņiem kopīgas īpašības (piem., rieksti, medus, āboli u.c.).