Kam paredzēta transrektālā 3D ultrasonogrāfija?
Ar kādām sūdzības tā ir noderīga?

Izmeklējums ir paredzēts gan vīriešiem, gan sievietēm taisnās zarnas un anālā kanāla izmeklēšanai, ja ir plīsumi, neskaidras sāpes, strutaini vai asiņaini izdalījumi, iekaisuši hemoroīdi, nesaturēšana, dažādi jaunveidojumi u.c. To sekmīgi izmanto dažādu audzēju diagnosticēšanai, kā arī to novērošanai.

Visbiežāk tās ir problēmas, par kurām nemēdz skaļi runāt. Ir saslimšanas, kuras ilgst pat vairākus mēnešus, izmeklējumi jāveic atkārtoti, lai varētu objektīvi novērtēt izmaiņas un kontrolēt slimības gaitu.

Vērts zināt:

Transrektālā 3D ultrasonogrāfijas palīdz detalizēti izvērtēt anālā kanāla struktūru un sienas slāņus. Piemēram, ja ir nesaturēšana, iespējams izvērtēt anālā kanāla sfinkteri un tā funkciju. Sfinktera bojājumu var radīt gan ievainojumi, gan traumatiskas dzemdības.

Transrektālo 3D ultrasonogrāfijas izmeklējumu visbiežāk nozīmē proktologs, ginekologs vai ķirurgs, kas nodarbojas ar proktoloģiju. Piemēram, ja ir sāpes anālajā atverē, speciālists nosūta uz izmeklējumu, lai pārliecinātos, kas to rada – iekaisums, strutas, plīsums, audzējs u.c. Uz izmeklējumu var nosūtīt arī ģimenes ārsts, bet pacients var uz šo izmeklējumu ierasties arī pēc savas vēlēšanās, speciāls nosūtījums nav vajadzīgs.

Sagatavošanās transrektālai 3D ultrasonogrāfijai:
Pacientam aptuveni 1 stundas pirms izmeklējuma ir jāveic attīroša klizma, piemēram, Mikrolax.


Ja pacientam ir aizcietējumi, tad jāveic 2 attīrošās klizmas.
Pirmā – 2h pirms izmeklējuma.
Otrā – 1h pirms izmeklējuma.

Kā notiek transrektālais ultrasonogrāfijas izmeklējums?

Tie, kuri sūdzas par sāpēm, parasti jau ir bijuši pie proktologa, kas veic anālās atveres izmeklējumu ar pirkstu vai rektoskopu.  Transrektālais ultrasonogrāfijas izmeklējums  ir ļoti līdzīgs izmeklējumam kā ar rektoskopu. Pacients tiek apguldīts uz kreisā sāna. Zondes ievadīšana anālajā atverē ir līdzīga rektoskopa izmeklējumam.

Pats izmeklējums nav sāpīgs, tāpēc atsāpināšana nav vajadzīga. To izmanto ļoti retos gadījumos, ja ir izteikts iekaisums.

Vizītes ilgums vidēji ir 30 minūtes.
Izmeklējuma atbildi pacients saņem uzreiz pēc izmeklējuma.


Izmeklējuma veikšanas vieta:
Mazā iegruņa centrs (MIC)


Izmeklējumu veic:

dr. Jevgeņija Kipenska

Specializācija un pieredze koloproktoloģijā: resnās un taisnās zarnas, starpenes slimību diagnostika, medikamentoza un ķirurģiska ārstēšana. Ārstē funkcionālus zarnu trakta un starpenes traucējumus, kas  izpaužas kā apgrūtināta vēdera izeja un zarnu satura nesaturēšana, un pacientu piesaista pie mājas, pasliktina dzīves kvalitāti.

Latvijas ķirurģijas asociācijas un Latvijas ķirurgu asociācijas Koloproktologu sekcijas biedre.