Komunikācija ar pacientu ir svarīgākā ārstniecības iestādes darba sadaļa, bet tā prasa lielu cilvēkresursu iesaisti. Pagājušajā gadā Rīgas 1.slimnīca uzsāka sadarbību ar tehnoloģiju uzņēmumu Tilde, kuras ietvaros tika veidota mākslīgā intelekta zināšanu bāze, lai paplašinātu nu jau vairāk kā pirms 2 gadiem ieviestā virtuālā asistenta Maijas darbības. Tagad asistents māk rakstīt un atbildēt uz jautājumiem reāllaikā ar čata palīdzību par ārstu pieņemšanām, attēlot ārstu pieņemšanas kalendārus, attēlot lokāciju kur un kad pieņem speciālisti, kur novietot auto, kā ērtāk atrast reģistratūru, kā sagatavoties izmeklējumiem un cik tie maksā. Virtuālais asistents ik dienas sniedz atbildes uz 70 – 100 pieprasījumiem, tas ir uz pacientu orientēts rīks, kas pieejams jebkurā diennakts laikā. Maija vizuāli atbilst slimnīcas grafiskai identitātei un komunikācijā ar pacientu izmanto saprotamu un vienkāršu latviešu valodu.

Esam patiesi priecīgi par Rīgas 1.slimnīcas drosmi un uzticību Tildei, radot Baltijā pirmo mākslīgajā intelektā balstītu sarunbotu medicīnas iestādei. Tas ir nozīmīgs solis, lai ar mākslīgā intelekta palīdzību atvieglotu ārstniecības iestāžu personāla darbu un uzlabotu klientu apkalpošanas kvalitāti. Mēs ticam, ka Maija turpinās attīstīties, apgūt arvien jaunas tēmas un būt par lielisku piemēru tam, kā apvienot tehnoloģiju iespējas ar organizācijas spēju tās veiksmīgi integrēt ikdienas darba procesos,” – tā virtuālā asistenta projektu komentē Kaspars Kauliņš, Tildes biznesa attīstības vadītājs.

Sākotnēji Maija sūtīja īsziņas un veica robotizētos zvanus, lai atgādinātu par pacientu pierakstiem. Virtuālais asistents vienā sekundē spēj nosūtīt 8-10 SMS un tikpat daudz robotizētos zvanus ar atgādinājumu vai aicinājumu, paziņot par atteikumu no pakalpojuma saņemšanas. Rīgas 1.slimnīcas Pakalpojumu attīstības un klientu apkalpošanas nodaļas 52 darbinieki katru dienu 10 reģistratūrās noformē no 1200 līdz 1500 ambulatoros un dienas stacionāra pacientu pierakstus, pieņem samaksu par konsultācijām, diagnostiskajiem izmeklējumiem vai manipulācijām, kā arī  rehabilitācijas pakalpojumiem. Zvanu centrs ik dienu saņem ap 2500 zvanus un e-pieteikumus ar pacientu jautājumiem vai vēlēšanos pierakstīties uz kādu no slimnīcas sniegtajiem pakalpojumiem. Lai atgādinātu par pierakstu vai saņemtu atteikumu, klientu apkalpošanas nodaļas darbinieki atzvana pacientiem. Šī tehniskā rutīnas darba atvieglošanai pirms vairāk nekā 2 gadiem tika ieviests virtuālais asistents Maija.

Pateicoties virtuālā asistenta projektam, saziņa pacientam ar ārstniecības iestādi kļuvusi pieejamāka, katrs pats var izvēlēties sev ērtāko un tīkamāko saziņas veidu. Ik gadu, vidēji valstī aptuveni 20% pacientu neierodas un arī savlaicīgi neatsaka pierakstu uz pakalpojumu, lai to varētu izmantot cits pacients.  Rīgas 1.slimnīcā šis rādītājs samazināts līdz 3%. Rezultātā pieaugusi ne tikai pacientu apmierinātība, bet arī slimnīcā strādājošo ārstu un speciālistu apmierinātība ar iestādes darba organizāciju, jo samazinātas dīkstāves un energoresursu patēriņš,  optimizēta telpu un iekārtu noslodze, tādējādi radot iespējas pieņemt vairāk pacientus.

Īstenojot uz pacientu vērstu veselības aprūpi, Rīgas 1.slimnīcā liela vērība tiek veltīta veselības aprūpes digitalizācijai. Slimnīcas iekšējā informācijas sistēma tiek lietota, lai pārvaldītu tādus uzdevumus kā pacientu reģistrēšana un elektroniskās ambulatorās kartes. Slimnīcas galvenā tīmekļa vietne ir izveidota ar mērķi sniegt informāciju par pakalpojumiem, veidot publisko tēlu un nodrošināt pacienta pašpieraksta funkciju.

Jau slimnīcas nosaukumā iekodēta norāde uz līderpozīcijām, uz pienākumu būt pirmajiem. Rīgas 1.slimnīca, kas dibināta 1803. gadā,  turpina savu misiju nu jau 220. gadus, nenogurdināmi tiecoties uz izcilību!