Bērna mutes dobuma kopšana ir nepieciešama jau kopš pasaulē nākšanas brīža. Smaganu tīrīšanai var izmantot tīru marles gabaliņu vai aptiekā nopērkamu gumijas pirkstu uzmavu. Kad izšķīlušies vairāki zobiņi, zobus var tīrīt ar vecumam piemērotu mīkstu zobu birstīti. Par sava bērna zobu veselību ir atbildīgi vecāki, sadarbojoties ar zobārstniecības speciālistiem.

RĪGAS 1.SLIMNĪCAS ZOBĀRSTNIECĪBAS NODAĻAS SPECIĀLISTI SNIEDZ ĀRSTNIECISKOS, ORTODONTA UN HIGIĒNAS PAKALPOJUMUS BĒRNIEM 

Pirmā vizīte pie zobārsta

Pirmais bērnu zobārstniecības apmeklējums vairāk domāts vecākiem, pēc bērna pirmā zoba izšķilšanās (pēc 6 mēnešu vecuma), galvenokārt, lai informētu par pareizu zobu kopšanu un bērna ēšanas paradumiem.

Kad bērnam izšķīlušies visi piena zobi, tie jāparāda zobārstam. Svarīgi, lai bērna pirmā vizīte būtu pozitīva – tajā bērns iepazīstas ar kabinetu, personālu, kopā ar mammu un zobārstu izskaita zobiņus. Vecākiem bērns ir jānoskaņo un jāsagatavo vizītei, iepriekš stāstot pozitīvās lietas par vizīti, jātrenējas kopā ar bērnu rādīt zobiņus. Pirms vizītes bērnam vajag izstāstīt, ka būs jāatver mute, ka zobus saskatīs, ka tos notīrīs tīrus un baltus. 

Ieteikumi vecākiem:

  • 1-6 gadus vecu bērnu par zobārsta apmeklējumu vajadzētu brīdināt dienā, kad paredzēts speciālista apmeklējums, 7-10 gadu vecumā – dienu vai divas pirms procedūras, vecākus bērnus – vairākas dienas pirms ārsta apmeklējuma,
  • vecākiem vēlams uzticēties bērnu zobārstniecības darbiniekiem, ieteicams uztvert zobārsta apmeklējumu kā vajadzīgu procedūru bērna veselībai, pašiem pārvarēt savu satraukumu, iespējamu negatīvu bērnības pieredzi un bailes, vainas izjūtu,
  • bērns iegūs pozitīvu pieredzi, ja pirmo reizi atvedīsiet viņu pie bērnu zobārsta bez sāpēm, uz profilaktisku apskati. Tas ir svarīgi!
  • nemāniet bērnu, ka ārsts viņam „neko nedarīs, tikai paskatīsies” un, ka procedūra nesāpēs! Vajadzētu bērnam teikt taisnību. Ja paša pieredze izrādīsies sliktāka par vecāku stāstīto, bērns jums vairs neticēs,
  • ja tomēr apmeklējums izvēršas neveiksmīgs un nav nepieciešama speciālistu neatliekama palīdzība, labāk dodieties  mājās un atkārtoti ierodaties pie bērnu zobārsta ne ātrāk kā pēc 3 nedēļām. Varat atkārtot ārsta apmeklējumu pat pēc pusgada, kad nepatīkamā situācija bērnam būs aizmirsusies un viņš būs vairāk nobriedis,
  • rēķinieties ar to, ka vecāku vai vecvecāku klātbūtnē bērni mēdz uzvesties savādāk nekā tad, kad tuvinieku nav līdzās. Gadās, ka tieši brīži, kad bērns ar ārstu un māsiņu paliek vieni, procedūru iespējams veikt produktīvāk. Uzticieties speciālistiem! 
  • pēc bērnu zobārstniecības apmeklējuma, īpaši gadījumos, kad bērns bijis „varonīgs”, varat iepriecināt savu bērnu,  izdarot viņam kaut ko patīkamu vai viņu apbalvot. Nedodiet kāroto mantu pirms došanās uz kabinetu, tas mazina bērna motivāciju sadarboties,
  • vecāku pozitīvs atbalsts, bērnam apmeklējot zobārstu, ir nepieciešams, tāpēc vajadzētu pret bērnu izturēties ar sapratni un iejūtību,
  • ja bērnam ir grūtības apmeklēt zobārstu,  griezieties pie psihologa, kurš palīdzēs sagatavot Jums, vecāki, bērnu zobārsta apmeklējumam (interesējieties pie  sava zobārsta vai reģistratūrā).

DER ZINĀT, KA

Bērna piena zobu veselībai ir nenovērtējami svarīga loma, tāpēc bērns jāradina pie mutes dobuma higiēnas jau no mazotnes. 

Katra piena zoba vieta ir rezervēta pastāvīgam zobam, tāpēc piena zobiem nozīme ir ne vien ēšanā un košanā, bet bērna runas attīstībā un žokļu augšanā. Ja kādu no piena zobiem nākas zaudēt, vietu zaudē arī pastāvīgais zobs, izveidojoties saspiestam zobu stāvoklim pastāvīgajā sakodienā.

Piena zobi ir nozīmīgi bērna emocionālajai veselībai, ar skaistu zobiņu pilnu muti bērns var nekautrējoties smaidīt un smieties.

Zobu birste

Izvēloties zobu birsti bērnam, noteikti jāņem vērā bērna vecums. Pašiem mazākajiem kā pirmās zobu birstes var izvēlēties speciālus graužamos riņķus ar birstīti, ar kurām rotaļājoties (graužot) tiek noņemts mīkstais aplikums un masētas smaganas. Maziem bērniem jāizvēlas zobu birstītes ar mazu galviņu, mīkstiem sariņiem un ērtu rokturi, lai mazais pats var viegli birsti satvert un mācīties pareizu tīrīšanas tehniku (pat ja galvenie zobu tīrītāji ir vecāki). Bērniem piemērotākā zobu birste būs tieši tā, kura veicinās un motivēs zobu tīrīšanu..

Zobu pasta

Mazuļiem zobu pastas var sākt lietot, kad izšķīlušies vidēji 8 zobi, izvēloties zobu pastu ar vecumam atbilstošu fluorīdu daudzumu.

Vecākiem jāatceras, ka bērns neprot izspļaut zobu pastu līdz 3 gadu vecumam, tāpēc šajā laikā pasta jāliek tikai rīsa grauda lielumā. Zobu pastas tiek iedalītas pēc fluorīdu koncentrācijas, ko apzīmē ar ppm (“parts per million” jeb noteikts procentuāls fluorīdu daudzums). Zobu pastas vidējā fluorīdu koncentrācija ir 500 ppm – šādas pastas var lietot bērni no 6 mēnešu līdz 2 gadu vecumam. Pieļaujama koncentrācija lielākam vecumam ir līdz 1000 ppm. Zobu pastas, kurās fluorīdu koncentrācija ir no 1000 līdz 1500 ppm, tiek uzskatītas par visefektīvāko līdzekli ikdienas lietošanai, lai zobus pasargātu no kariesa attīstības. Šādas koncentrācijas pastas ir piemērotas no 6 gadu vecuma, tīrot zobus 2 reizes dienā.

Vecākiem bērna zobu tīrīšana ir jāuzrauga, jāpalīdz un zobi jāpārtīra. Lai patstāvīgi tīrītu zobus, pietiekama roku veiklība attīstās skolas sākuma vecuma posmā – no sešiem līdz astoņiem gadiem.

SVARĪGI:

  • par bērna zobu veselību ir atbildīgi vecāki,
  • par mutes dobuma higiēnu jārūpējas jau no pirmā zobiņa,
  • piena zobiem ir būtiski nozīmīga loma bērna attīstībā,
  • jāļauj bērnam izvēlēties birstīti, lai bērns būtu motivēts to lietot,
  • zobu pasta jāizvēlas ar fluorīdu sastāvu atbilstoši vecumam,
  • vecākiem jāsadarbojas un jāuzticas speciālistiem.