Ķirurģija ir medicīnas nozare, kura slimību ārstēšanu veic ar mehāniskas iejaukšanās (ķirurģijas) palīdzību.

Galvenie mērķi, uz kuriem virzās mūsdienu ķirurģija, ir – ārstēt ātrāk, mazāk sāpīgi, mazāk traumatiski, kosmētiski, un panākt pacienta ātrāku atgriešanos darbā un ierastajā dzīves ritmā.

Rīgas 1.slimnīcas Ķirurģijas klīnika vispārējās ķirurģijas jomā piedāvā:

  • žultsakmeņu slimību un to sarežģījumu ārstēšanu,
  • kuņģa-zarnu trakta, aknu un aizkuņģa dziedzera saslimšanu ķirurģisku ārstēšanu,
  • proktoloģisko saslimšanu ķirurģisku ārstēšanu,
  • endokrīno ķirurģiju,
  • cirkšņu un ciskas, nabas trūces, pēcoperāciju trūces operācijas,
  • ādas, zemādas un mīksto audu labdabīgu veidojumu izņemšanu,
  • kāju vēnu operācijas,
  • bariatrisko ķirurģiju – kuņģa apejas operācijas un kuņģa piedurknes izveidošanu,
  • balona ievietošanu kuņģī svara samazināšanai.

Ķirurģija ir vadošā ārstniecības nozare Rīgas 1. slimnīcā kopš tās pirmsākumiem. Šodien saviem pacientiem piedāvājam plašākās iespējas plānveida ārstēšanas jomā – sākot ar mūsdienīgu augstas izšķirtspējas attēlu diagnostiku un beidzot ar sarežģītu ķirurģisko ārstēšanu. Operācijas  tiek veiktas gan ar mazinvazīvām endoskopiskām un laparoskopiskām metodēm, gan izmantojot konvenciālu pieeju.

Ķirurgi aktīvi seko un ievieš pasaulē modernākās metodes, izmantojot slimnīcas operāciju blokā pieejamo jaunākās paaudzes aprīkojumu un augsti kvalificēta (asistējošo ķirurgu, anesteziologu, operāciju māsu) personāla pieejamību.

Klīnikas ārstiem tiek nodrošinātas iespējas pielietot savas zināšanas un prasmes, strādājot tehnoloģiski modernākajā operāciju blokā Latvijā. Darbs operāciju blokā vienlaicīgi tiek organizēts 7 zālēs, blakus atrodas intensīvās terapijas nodaļa. Ēkas otrajā stāvā atrodas centrālais sterilizācijas bloks, kas savienots ar operāciju bloku ar pacēlājiem.

Stacionāra pacientu ērtībām pieejamas modernas divvietīgas un vienvietīgas palātas, katrā no nodaļām ir paaugstināta komforta palāta, kā arī speciāli aprīkota palāta pacientiem ar īpašām vajadzībām.

Rīgas 1.slimnīcas Ķirurģijas klīnikas sastāvā:

  • Otolaringoloģijas nodaļa,
  • Ķirurģijas, gastroenteroloģijas nodaļas,
  • Uroloģijas, proktoloģijas nodaļa,
  • Ginekoloģijas nodaļa,
  • Neiroķirurģijas, traumatoloģijas ortopēdijas nodaļa,
  • Endoskopijas nodaļa,
  • Stomu aprūpes kabinets.

Ķirurģijas klīniku vada ķirurgs Sergejs Kļimčuks, kurš veic vēdera dobuma, žultspūšļa, vairogdziedzera operācijas praktiski katru dienu. Par ķirurga darbu un dzīvi, lasiet interviju “Prožektora gaismā – ķirurgs Sergejs Kļimčuks”

DER ZINĀT, KAS IR:

Mazinvazīva vēdera priekšējās sienas rekonstrukcijas operācija eTEP

Jaunākā trūces ārstēšanas metode ir eTEP – plastika ( extended totally extraperitoneal hernioplasty ) – paplašināta ekstraperitoneāla hernioplastika.

Metode ir saņēmusi pasaules mēroga atzinību no vadošajiem ekspertiem. Laparoskopijas izmantošana, piekļuve caur vairākiem nelieliem griezumiem (1-1,5 cm) un moderns šuvju materiāls ļauj droši slēgt trūces vārtus un vēdera taisnās muskulatūras diastāzi.

Mazinvazīvas vēdera priekšējās sienas rekonstrukcijas operācijas e-TEP būtība ir trūces plastika, bet bez iejaukšanās vēdera dobumā, tādējādi izvairoties no intraabdominālu saaugumu veidošanās un vēdera dobuma orgānu bojājumiem.  Polipropilēna tīklu novieto zem vēdera priekšējās sienas muskuļiem.

Uzkrāta pietiekoša pieredze un sadarbībā ar Latvijas Ķirurgu asociāciju, plānots izveidot Vēdera priekšējās sienas rekonstruktīvās ķirurģijas centru.

Bariatriskā ķirurģija jeb kuņģa samazināšanas operācija

Ir vairāki svara samazināšanas operāciju veidi, tās visas tiek veiktas vispārējā anestēzijā,  izmantojot laparoskopisku pieeju, taču katra no tām darbojas nedaudz savādāk.

Kuņģa apejas operācijā tiek izmantotas ķirurģiskās skavas, lai izveidotu nelielu maisiņu kuņģa augšdaļā. Pēc tam maisiņš tiek savienots ar tievo zarnu, apejot pārējo kuņģi. Tas nozīmē, ka ir nepieciešams mazāk pārtikas, lai cilvēks justos paēdis, un tiks absorbētas mazāk kaloriju no apēstā ēdiena.

Kuņģa piedurknes gastrektomijas laikā tiek noņemta kuņģa daļa, tāpēc tas ir daudz mazāks nekā iepriekš. Tas nozīmē, ka nevar apēst tik daudz, cik varēja pirms operācijas, un cilvēks ātrāk jutīsies paēdis. Svara samazināšanas operācijas var palīdzēt zaudēt ievērojamu daudzumu svara, taču katrai no tām ir priekšrocības un trūkumi. Ja apsverat bariatrisko operāciju, jākonsultējas ar ķirurgu, lai izlemtu, kura jums ir vislabākā. Ķuņģa samazināšanas operāciju vajadzētu apsvērt tikai pēc tam, kad mēģināts zaudēt svaru, lietojot veselīgu uzturu un vingrojot.

Bariatriskā ķirurģija ir vērta uz pacientu svara samazinašanu ilgtermiņā, kā efektīva ārstēšanas metode ieteicama, ja pacientam ir:

  • palielināts svars, kuru neizdodas koriģēt tikai ar diētu;
  • 2 tipa cukura diabēts;
  • arteriāla hipertesija jeb paaugstināts spiediens svara dēļ.

Rīgas 1.slimnīcā ir divi ķirurgi, kuri veic kuņģa samazināšanas operācijas.  Dr. Vjačeslavs Popkovs bariatrisko operāciju pieredzi ieguvis Igaunijā, Tallinā, kur kopā ar dr.Ilmar Kaur veica 17 bariatriskās operācijas.

Vēlams ieklausīties ķirurga Jura Žarinova viedoklī  par to, kam šī operācija var palīdzēt, kādiem cilvēkiem viņš atsaka un kādas ir emocijas tiem, kuru kuņģa izmērs ir samazinājies līdz golfa bumbiņas lielumam: “Kā Rīgā veic kuņģa samazināšanas operācijas”

Endokrīnā ķirurģija

Par vairogdziedzera operācijām, lasiet ķirurga Māra Sabas interviju: “…Vēl viena bīstama pazīme – kad mainās balss, paliek aizsmakusi un tembrs arvien zemāks – tad obligāti ir jāiet pie speciālista, jāveic vairogdziedzera izmeklējumi (ultrasonoskopija utt.), un, ja ārsts nozīmēs, ir jāveic operācija – jāpiemin, ka mēs Rīgas 1.slimnīcā operējam ļoti saudzīgi, un ticiet man – nekad negriežam neko lieku.
Galvenais, ko es gribu teikt – nekad neatlieciet vizīti pie ārsta! Jo agrāk izgriezt “sliktu” audzēju, jo labāk. Ja radušās aizdomas, neatlieciet vizīti pie ārsta.”
 Lasiet pilnu publikācijas tekstu: “Prožektora gaismā: ķirurgs Māris Saba”

Unikāla vairogdziedzera operācija, kuru veic tikai Rīgas 1.slimnīcā:

Sekojot pasaules tendencēm, Rīgas 1.slimnīcas Ķirurģijas klīnika ievieš jaunu vairogdziedzera ķirurģiskās ārstēšanas veidu – endoskopisko operāciju, izmantojot pieeju vairogdziedzerim caur padusi.

Parasti vairogdziedzera operāciju veic ar griezienu kakla priekšējā virsmā, apmēram 2–3 cm uz katru pusi no viduslīnijas, bet ādas dzīšanas procesā nereti veidojas rēta. Operācija ietver visa vai daļēja vairogdziedzera izņemšanu.

Plānojot šo operāciju, tika iegādāts paduses elevators, un Rīgas 1. slimnīca ir vienīgā ārstniecības iestāde Latvijā, kur šāds operācijas instruments ir pieejams.

Kā pie jebkuras ārstēšanas metodes, arī šai operācijai ir noteiktas indikācijas un kontrindikācijas. Vairogdziedzera operāciju caur padusi ir iespējams veikt pacientiem ar mezglu vienā daivā (mezgls ir =<5 cm), nedrīkst veikt, ja ir hronisks autoimūns tireoidīts un aizdomas par vairogdziedzera malignizāciju. Izvērtējot operācijas iespējamību, svarīga nozīme ir ķermeņa masas indeksam.

Operācija ir unikāla ar to, ka tiek izņemta patoloģiska vairogdziedzera daiva, neatstājot vizuālu defektu. Griezienu veic padusē, kas ir 3-4 cm gara, šuve kosmētiska.

Pēc vairogdziedzera operācijas pacientu 3-4 stundas novēro intensīvas terapijas nodaļā. Tas ir nepieciešams pacienta drošībai, jo pirmajās stundās iespējamas komplikācijas. Pēc tam pacientu pārved uz Ķirurģijas klīnikas stacionāra nodaļu, kur pieejamas moderni aprīkotas divvietīgas un vienvietīgas palātas, paaugstināta komforta palāta, kā arī speciāli aprīkota palāta pacientiem ar īpašām vajadzībām.

Parasti pacientu izraksta pirmajā pēcoperācijas dienā, bet pastāv varbūtība, ka jāpaliek stacionārā vēl papildus vienu – divas dienas. Sāpju sindroms neatšķiras un fiziskas aktivitātes nav ierobežotas. Pirms izrakstīšanas no stacionāra pacients saņem endokrinologa konsultāciju.

Rīgas 1.slimnīcā vairogdziedzera operācija bez rētas kakla apvidū kā jauns pakalpojuma veids pieejama tiem pacientiem, kuriem ir iespējama operācija caur padusi.

Lai pacients ar vairogdziedzera patoloģiju saņemtu pilnu diagnostisko, ārstniecisko un rehabilitācijas pakalpojumu ciklu, Rīgas 1.slimnīcas Ķirurģijas klīnika izveidojusi Vairogdziedzera patoloģiju diagnostikas un ārstēšanas centru. Pacientam pieejamas gan ārstu speciālistu konsultācijas, nepieciešamie diagnostiskie un laboratoriskie izmeklējumi, gan ķirurģiska ārstēšana un  rehabilitācija pēc operācijas.

Endoskopiska vairogdziedzera operācija caur padusi. Operācija, kas neatstāj rētas.

Latvijā tikai Rīgas 1.slimnīcā pieejama  transanālā endoskopiskā mikroķirurģijas operācija

Atbrīvoties no taisnās zarnas polipiem ar transanālās endoskopiskās mikroķirurģijas (bez iegriezumiem vēderā) palīdzību, Latvijā iespējams nesen. Operācija pieejama par valsts finansējumu 1.slimnīcā, kura iegādājusies šim ķirurģiskās manipulācijas veidam nepieciešamo aprīkojumu. “Agrāk es, tāpat kā citi ķirurgi, lielu polipu noņemšanai veicu lielu operāciju. Es zināju, ka pacientam nav vēzis, bet, lai noņemtu polipu, nācās noņemt daļu no taisnās zarnas. No otras puses, es zināju, ka, ja tas netiks darīts, pēc kāda laika audzējs izveidosies,” tā saka ķirurgs, kurš pirmais Latvijā uzsācis  transanālās endoskopiskās mikroķirurģijas operācijas – dr.Vlačeslavs Popkovs. Ar ko šī operācija atšķiras un kam tā nepieciešama, stāsta ķirurgs publikācijā “Lai polips nepārtop par zarnu vēzi – valsts apmaksāta transanāla endoskopiska operācija”

Vēnu varikozes ārstēšana

Neglīts tīklojums uz kājām nav tikai vizuālais, kosmētiskais defekts. Ja Jums ir

  • izlocītas, tumši zilas krāsas vēnas uz kājām,
  • brūnganas pigmentācijas āda stilbu un potīšu rajonā,
  • sāpes kājās,
  • krampji kāju muskuļos,
  • izčūlojumi uz ādas,

tas sevī slēpj nopietnu saslimšanu, kas saistīta ar pastāvīgu un neatgriezenisku apakšējo ekstremitāšu vēnu paplašināšanos, vēnu sieniņu nodilšanu un mezglu veidošanos – varikozi. Atkarībā no vēnu stāvokļa ir iespējama ne tikai operācija, bet arī konservatīvā terapija. Vairāk lasiet ķirurģes Jeļenas Farberes publikāciju “Kājas tīkliņā: kā novērst varikozi”