Rīgas 1. slimnīcā tiek piedāvātas visplašākās iespējas uroloģijas jomā – sākot no ambulatoriem pakalpojumiem, kas ietver mūsdienīgu augstas izšķirtspējas attēlu diagnostiku un kvalitatīvus laboratoriskos izmeklējumus, un beidzot ar sarežģītu ārstēšanu uroloģisko slimību gadījumos. Tas viss iespējams, pateicoties jaunākās paaudzes aprīkojumam un speciālistu augstajai kvalifikācijai.

Rīgas 1.slimnīcas Uroloģijas nodaļa piedāvā uroloģisko saslimšanu plānveida ķirurģisko ārstēšanu:

  • operācijas prostatas saslimšanu gadījumos,
  • operācijas nierakmeņu slimības gadījumā,
  • urīna nesaturēšanas operācijas vīriešiem un sievietēm,
  • nieres onkoloģija – biopsijas, nefrektomijas un nieres rezekcijas,
  • rekonstruktīvā ķirurģiju,
  • dzimumlocekļa protēzes un mākslīga urīna sfinktera operācijas.

Operācijās izmanto galvenokārt mazinvazīvās metodes: endoskopiju (transuretālu rezekciju urīnpūslim un prostatai, visus litotripsijas veidus), perkutānās metodes, laparaskopiju, HOLEP (Holmija lāzera prostatas enukleāciju).
Uroloģijas nodaļa atvērta pēc remonta mūsdienīgi aprīkotās telpās. Nodaļa ar 20 gultas vietām, tajā modernas divvietīgas palātas, tajā skaitā paaugstināta komforta palāta, kā arī speciāli aprīkota palāta pacientiem ar īpašām vajadzībām

Rīgas 1. slimnīcas Uroloģijas nodaļas atbildīgais ārsts  ALVIS LAUKMANIS ir ar vairāk nekā 20 gadu ilgi pieredzi visa veida uroloģisko slimību ārstēšanā, īpašu specializējoties mazinvazīvo endoskopisko operāciju veikšanā. Darbu ar holmija lāzera tehnoloģiju apguvis Kembridžā.

Der zināt, kas ir:

Radikāla prostatektomija laparaskopiski

Katru gadu Latvijā ir apmēram 1200 jauni prostatas vēža gadījumi vīriešiem pēc 50 gadiem. Nepieciešamības gadījumā Rīgas 1.slimnīcas ārsti urologi vienīgie Latvijā var veikt laparaskopisku radikālu prostatektomiju, kas ir mūsdienu zelta standarts prostatas audzēja gadījumā atvērta tipa operāciju vietā. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas, ķirurgs operācijas laikā izdara tikai nelielus iegriezumus un ar speciāliem instrumentiem prostatu izņem. Pateicoties desmitkārtīgajam palielinājumam, iespējams maksimāli saudzēt apkārtējos audus un asinsvadus, saglabājot seksuālo funkciju arī pēc prostatas izņemšanas. Šīs operācijas priekšrocības ir salīdzinoši neliels traumatisms un asiņošana, mazāk laika jāpavada slimnīcā, un īsāks atveseļošanās periods. 

No 2016.gada urologi Rīgas 1.slimnīcā laparoskopijā izmanto 3D tehnoloģiju – ar to operācijas laikā nodrošina attēla telpiskumu, kas vēl daudzkārt palielina veicamās operācijas precizitāti, ļauj ķirurgam redzēt darba ‘’lauku’’ trīs dimensiju attēlā un nodrošina labāku darba rezultātu.

Mūsdienīgākā prostatas operatīvā ārstēšana ar Holmija lāzeri jeb HoLEP

Katru otro vīrieti vecumā virs 50 gadiem un praktiski ikvienu – līdz 70 gadu vecumam skar arī labdabīga prostatas hiperplāzija jeb palielināšanās. Priekšdziedzera palielināšanās rada sūdzības par biežu, apgrūtinātu un dažkārt pat sāpīgu urinēšanu, urīna nesaturēšanu un erekcijas problēmām, kas būtiski samazina vīrieša dzīves kvalitāti. Rīgas 1.slimnīcas urologi piedāvā mūsdienīgāko prostatas operatīvo ārstēšanu bez griezumiem ar inovatīvo holmija lāzeru jeb HoLEP. Ārsts caur urīnizvadkanālu ar speciālas lāzera stīgas palīdzību aizkļūst līdz prostatai, sasmalcina to un izvada audus ārā. Izmantojot holmija lāzeru, līdz minimumam ir samazināti asiņošanas riski, kas ir īpaši svarīgi pacientiem, kas lieto antikoagulantus jeb asins šķidrinātājus. Vēl viena šīs manipulācijas priekšrocība – pēcoperācijas periodā nav nepieciešams urīna katetrs un izpaliek došanās uz pārsiešanām. Lai gan operācija notiek pilnā narkozē, pacients jau nākamajā dienā pēc tās var tikt izrakstīts no stacionāra. Turklāt sasmalcinātā prostatas audu masa vēl ir derīga laboratoriskai (histoloģiskai) izpētei, kas vienmēr arī tiek veikta.

 
Žultsakmeņi

Akmeņi veidojas, aknās nogulsnējoties žults pigmentiem (biliverdīnam un bilirubīnam), holesterīnam, kalcija sāļiem, taču biežāk žultsakmeņu cēlonis ir paaugstināta holesterīna sintēze aknās. Laicīgi neatklājot un neuzsākot žultsakmeņu slimības ārstēšanu, var attīstīties nopietna komplikācija – akūts vai hronisks holecistīts jeb žultspūšļa iekaisums. 80% gadījumu žultsakmeņi paliek tur, kur tie radušies — žultspūslī. Šādā gadījumā tie nekādas sūdzības nerada. Žultsakmeņu slimība jeb holelitiāze rodas, kad akmeņi sāk pārvietoties, radot diskomforta sajūtu labajā paribē pēc ēšanas — tad laiks pārbaudīt žultspūšļa veselību! 

Simptomi, kuri liecina, ka nevajag atlikt vizīti pie ārsta:

 

  • rūgta garša mutes dobumā,
  • slikta dūša un vemšana,
  • biežas rūgtas atraugas,
  • regulāra smaguma sajūta vēderā vai uzpūšanās,
  • ādas, acābolu vai mutes dobuma gļotādas dzelte,
  • paaugstināta ķermeņa temperatūra,
  • lēkmjveidīgas dažādas intensitātes sāpes (sākot no vājām, līdz pat pēkšņām, intensīvām sāpēm) labajā paribē vai vēdera apvidū. Sāpes dažreiz atstarojas labajā rokā, elkonī vai mugurā.

Ja slimība nav akūta, pielieto medikamentus žultsakmeņu šķīdināšanai, taču šāda ārstēšanas metode nesniedz garantiju, ka vēlāk žultsakmeņi neveidosies atkal. Smagākos gadījumos, kad tiek izjustas asas un spēcīgas sāpes, efektīvākā ārstēšanas metode ir ķirurģiska iejaukšanās, izoperējot žultspūsli.

Nierakmeņi

Noteiktos apstākļos urīnā esošie sāļi var kristalizēties un pakāpeniski sacietēt, veidojot akmeņus. Cilvēkam jostas apvidū var rasties trulas sāpes, kas pastiprinās, ilgstoši staigājot, pārvietojoties pa nelīdzenu virsmu vai — visbiežāk — bez jebkāda noteikta iemesla. Dažreiz slimība norit slēpti un tiek atklāta nejauši, veicot rentgenuzņēmumu cita iemesla dēļ.

Nierakmeņu slimības ārstēšana 

Rīgas 1.slimnīcas urologi vienīgie Latvijā, kas veic perkutāno nieru ķirurģiju jeb nefrolitotripsiju. Šī metode ļauj izņemt nierakmeņus tikai caur centimetru lielu iegriezumu sānā. Ko tas nozīmē pacientam? Izmantojot speciālus endoskopiskus instrumentus, attēlu diagnostikas kontrolē iespējams aizkļūt līdz akmenim nierē un veikt tā sadrupināšanu izmantojot kādu no destrukcijas jeb sasmalcināšanas metodēm. Būtiski, ka perkutāno ķirurģiju var pielietot neatkarīgi no nierakmeņu lieluma un daudzuma, turklāt šāda veida operācija ir maztraumatiska un pacients jau otrajā dienā pēc manipulācijas var atgriezties mājās.

Cistocēle jeb urīnpūšļa noslīdējums

Sievietēm menopauzālā vecumā urīnpūšļa noslīdējums neparādās vienas dienas laikā, un tomēr liela daļa sieviešu griežas pie ārsta tikai gadījumos, kad šī saslimšana rada nopietnus ne tikai fiziskus (svešķermenis starpenē, apgrūtināts un nepatīkams dzimumkontakts, apgrūtinātas darba spējas, diskomforta sajūta vēdera lejas daļā, sāpīga un bieža urinācija u.c.), bet arī emocionālus un psihiskus traucējumus. Gadījumos, kad konservatīvā terapija nesniedz vēlamo efektivitāti, izskata jautājumu par ķiruģisko terapiju.
“Kas būtu jāzina par cistocēli – urīnpūšļa noslīdējumu” :, lasiet uroloģes, zinātniskā grāda pretendentes Vitas Melnes publikāciju.