Dažādas slimības izraisa sāpes un kustību ierobežojumus ceļa locītavā. Ja pienāk brīdis, kad zāles un fizioterapija nepalīdz, tad vienīgā iespēja, kas atbrīvo no locītavu sāpēm, ir ceļa locītavas aizstāšana ar mākslīgu.

Ceļa locītava – viena no sarežģītākajām locītavām mūsu ķermenī, kurā augšstilba kauls, stilba kauls un ceļa skriemelis ar saitēm un  muskuļiem ir savstarpēji saistīti. Veselā locītavā kaulu saskares virsmas ir pārklātas ar blīviem, gludiem un vienmērīgiem skrimšļiem. Veselu muskuļu, saišu, locītavu slodze ir līdzsvarota un rada apstākļus gludai, nesāpīgai kaulu slīdēšanai attiecībā pret otru. Slimā locītavā kaulu skrimšļainās virsmas ir ievērojami mainītas, dažreiz skrimšļi pilnībā nodiluši. Tas noved pie sāpīgām un ierobežotām kustībām locītavā, tās deformācijas.

Rīgas 1.slimnīca piedāvā ceļa locītavas endoprotezēšanu.

Operācijas būtība ir nodilušā locītavas skrimšļa aizvietošana ar implantu. Implanti ir organismam nekaitīgi sintētiski materiāli, parasti tie ir metāls, polimēru materiāli vai keramika. Operācijas laikā bojātos locītavu kaulus apzāģē pēc speciāliem šabloniem, noņemot bojātos skrimšļus un uz atjaunotajām virsmām piestiprina implantu, kurš kalpos pacientam visu atlikušo mūžu. No ķirurģiskā viedokļa, tā ir droša un salīdzinoši ātra manipulācija ar labu funkcionālo rezultātu.

Otrais svarīgais operācijas posms ir saišu nospriegošana, no tā atkarīgs gan kustību diapazons, gan implantu kalpošanas laiks.

Implantācija ir plānveida operācija, tai attiecīgi jāsagatavojas:

  • jāizārstē kariozie zobi,
  • jāsanē hronisku iekaisumu perēkļus (hronisks pielonefrīts, vēnu slimības, chr. bronhīts utt.)
  • jāuzsāk fizioterapijas nodarbības, lai stiprinātu apakšstilba un augšstilba muskuļus. Tas ir ļoti svarīgi, lai atjaunotu normālu kustības diapazonu operētai locītavai.

Pirms operācijas jānodod laboratoriskās analīzes, jāveic elektrokardiogramma un nepieciešama anesteziologa konsultācija.

Pēc operācijas līdz nākamās dienas rītam pacients atradīsies intensīvās terapijas nodaļā, kur tiks veikts nepārtraukts dzīvības funkciju monitorings un ievadīti nepieciešamie medikamenti. Ārsts pastāstīs, kā noritēja operācija.

KAS JĀDARA UZREIZ PĒC OPERĀCIJAS

Pamostoties, guļot, pacientam jāveic vairāki vingrinājumi, kas samazina ekstremitāšu pietūkumu un novērš asins recekļu veidošanos. Gultā var sēdēt, nenolaižot kājas, ja ārsts to atļauj. Lai samazinātu operētās ceļa locītavas pietūkumu un sāpes, var izmantot pacelto kājas stāvokli un dzesēt operēto locītavu. Iepakojums ar ledu jāiesaiņo autiņā un jāpieliek uz ceļa 20-30 minūtes divas līdz trīs reizes dienā.

PIRMĀ DIENA PĒC OPERĀCIJAS

No intensīvās terapijas nodaļas pacients tiek pārvests uz Ķirurģijas klīnikas stacionāra palātu. Medikamentozā ārstēšana turpināsies vairākas dienas, atkarībā no pacienta stāvokļa. 

Jau pirms operācijas pacientu konsultēja fizioterapeits par kustību attīstīšana operētajā ceļa locītavā. Pacientam jābūt gatavam veikt vingrošanu ceļa locītavai katru stundu 10-15 minūtes. Vingrinājumi jāveic atrodoties guļus stāvoklī.

Sēdēt gultā var bez palīdzības, nolaižot neoperēto kāju.

OTRĀ DIENA PĒC OPERĀCIJAS

Grūtākā nakts pēc operācijas ir aiz muguras. Kopš šīs dienas jūs varat gulēt uz sāniem (uz operētās kājas puses pusi).

Parasti šajā dienā sāpes ceļa locītavā mazinās. Veiktie vingrinājumi tiek papildināti ar ceļa un gurnu locīšanu. 

Turpmāk var sēdēt gultā ar abām nolaistām kājām uz grīdas. Zem operētās kājas nepieciešams paliktnis mazāk sāpīgai operētā ceļa saliekšanai.

Pirmās reizes operētās kājas nolaišanai uz grīdas var palīdzēt ar rokām, otru kāju, palīgu. Sēžot ar kājām uz leju ieteicams 5-10 minūtes, tad nepieciešams uz kādu laiku dot kājām horizontālu vai nedaudz paaugstinātu pozīciju.

Pirms sēdēt gultā ar nolaistām kājām uz grīdas, operētai kājai nepieciešams elastīgs pārsējs no pirkstu galiņiem līdz augšstilba augšējai daļai.

Pirmajās dienās sēdiet gultā ar nolaistām kājām uz grīdas, ne vairāk kā 40-45 minūtes dienā, lai neveidojas venozās asins aizplūšanas traucējumi.

DIENA, KAD JĀSĀK STAIGĀT AR KRUĶIEM

Pielietotais  endoprotēzes uzstādīšanas princips ļauj nekavējoties noslogot ceļa locītavu. Bet katram pacientam ir citāds osteoporozes smagums, atšķirīga kāju muskuļu un kaulu stāvoklis pirms implanta uzstādīšanas. Tāpēc ārstējošais ārsts izveidos individuālu programmu, kā palielināt slodzi operētai kājai.

Nākamais solis ir no pozīcijas sēžot, nepieciešams piecelties, atbalstoties uz neoperēto kāju, gultas malu vai palīglīdzekļiem. Operētā kāja jātur saliekta.

  • Pastaiga ar kruķiem – paņemiet kruķus abās rokās. Atbalstoties uz veselās kājas, lieciet abus kruķi uz priekšu. Tad pārnesiet operēto kāju, nedaudz saliecot locītavā.
  • Atbalstoties uz kruķiem un pārnesot ķermeņa svaru, virzīties uz priekšu ar veselo kāju. Atkārtot visas kustības secībā.

Jūs varat staigāt tik ilgi, cik atļauj vispārējais organisma stāvoklis, nesamazinot vispārējās fizioterapijas laiku. Ja nepietiekoši vingrojiet un nepareizi, pārmērīgi daudz staigāsiet,  tad kāju pietūkums dienas beigas palielināsies. Šajā gadījumā, konsultējieties ar ārstu, jo kāju tūska iespējama arī no blakus slimībām.

CETURTĀ DIENA PĒC OPERĀCIJAS UN TURPMĀKĀS DIENAS

Jau apgūtas visas iemaņas, kas nepieciešams: vingrošana, sēdēšana, staigāšana. Jūs varat iztikt bez citu palīdzības.

Aizvietotās ceļa locītavas darbība ir atkarīgs tikai no paša. Vingrojot katru dienu, sasniegsiet labus rezultātus. Sāpes ceļgalos būs mazāk apgrūtinošas. Palielināsies

  • kāju muskuļu spēks,
  • kustības amplitūda operētajā locītavā.

Šajā periodā gultā brīvi var ieņemt jebkuru pozīciju sēžot, tāpēc nepieciešams dažādot iepriekš veiktos vingrinājumus. 

Staigāšanas ar kruķiem periodu nosaka ārsts. Līdz 3 mēnešiem pēc operācijas ir nepieciešams lietot  elastīgos pārsējus vai kompresijas zeķi.

Svarīgi! Veselajai neoperētajai kājai vienmēr jābūt uz augstākā pakāpiena. Spieķis vai  kruķi balsta operēto kāju, esot uz viena pakāpiena.

MĀJĀS

Mājās ir jāturpina ārstnieciskā vingrošana, operētai kājai elastīgais pārsējs vai kompresijas zeķe jānēsā līdz 3 mēnešiem pēc operācijas,

Jāievēro ārstējošā ārsta norādījumi, jāseko vispārējam veselības stāvoklim,  jo hronisko slimību saasinājums, akūtas infekcijas, hipotermija, pārmērīgs darbs var novest pie operētās locītavas iekaisuma. Palielinoties ķermeņa temperatūrai, ja veidojas operētās locītavas pietūkums, ādas apsārtums virs tā vai ja rodas pastiprinātas sāpes locītavā – steidzami jāzvana ārstējošajam ārstam pa tālruni un jāvienojas par konsultāciju.

Mājās jāievēro vienkāršākie piesardzības pasākumi:

  • jāvalkā kurpēs uz zemiem papēžiem,
  • jānoņem paklāji, vadi no grīdas,
  • jāuzmanās staigājot pa mitru virsmu,
  • jācenšas norobežoties no mājdzīvniekiem.

Plānojiet savu dienas kārtību, secībā mainot darba, atpūtas laiku un vingrošana.  Pastaigās ejiet ar tuvinieku kompānijā.

MAZGĀŠANĀS

Labāk mazgāties siltā dušā. Ja nav dušas,  vannošanos jāpadara pēc iespējas drošāka – ir vēlama tuvinieka klātbūtne, līdz sākat justies pārliecinoši.

Pirmajos 1,5-3 mēnešos ir stingri aizliegts pirts un saunas apmeklējums, lai novērstu asins recekļu veidošanos operētajā kājā. Šī paša iemesla dēļ, pirmos trīs mēnešus pēc operācijas nav ieteicama operētās kājas masāža.

VISPĀRĒJI IETEIKUMI UN IEROBEŽOJUMI

  • Parasti vadīt automašīnu ieteicams 6-10 nedēļas pēc operācijas, bet vislabāk katru konkrēto gadījumu izvērtēs  ārsts.
  • Izvairieties ilgstoši stāvēt vienā vietā. Esiet kustībā, kas ir daudz veselīgāk nekā stāvēt vai pat sēdēt vienā pozā.
  • Centieties nepārslogot kāju, lai pie slodzes locītavā neparādās šķidrums.
  • Nevajag pielietot fizioterapijas procedūras, kuras noved pie endoprotēzes metāla daļas sildīšanas un var izraisīt apkārtējo kaulu un mīksto audu bojājumu.
  • Izvairieties no stresa (ieskaitot sportu), kas saistīts ar asām kustībām, lēcieniem, sitieniem, vibrācijas. No sportiskām aktivitātēm ieteicama nesteidzīga braukšana ar velosipēdu, lēnas pastaigas, slēpošana, peldēšana.
  • Izvairieties no hipotermijas, vīrusu infekcijas, saaukstēšanās, jo pēc tiem var izveidoties  iekaisums operētajā locītavā.

Pie pirmajām komplikāciju pazīmēm, kā arī pie jebkādiem ievainojumiem,  neparastām sāpju sajūtām, nevilcinoties vajag sazināties ar savu ģimenes ārstu vai operējošo ķirurgu, lai apzinātu problēmu,  pēc iespējas ātrāk to novērstu, un sasniegtu plānoto rezultātu.