Otolaringoloģija - plānveida ķirurģijae-pieraksts

Mūsdienās otorinolaringoloģija (LOR) attīstās kā ķirurģiska nozare, specializējoties mazinvazīvajās ķirurģiskajās tehnikās, vienlaikus nodrošinot mazāku operācijas traumu pacientam un ātrāku rehabilitāciju.
Rīgas 1.slimnīcas otolaringologi veic plaša spektra LOR saslimšanu ķirurģisko  ārstēšanu gan  bērniem, gan pieaugušajiem. Stacionāra pacientu ērtībām pieejamas divvietīgas un vienvietīgas palātas, nodaļā pieejama  paaugstināta komforta palāta, kā arī speciāli aprīkota palāta pacientiem ar īpašām vajadzībām.

Rīgas 1.slimnīcas otolaringoloģijas nodaļa piedāvā ausu, kakla un deguna slimību diagnostiku un ķirurģisku ārstēšana pieaugušajiem un bērniem

Deguna starpsienas funcionāla operācija

Deguna starpsienas izliekums, ko medicīniski dēvē par deviāciju, var apgrūtināt elpošanu caur degunu. Elpošanas grūtības var būt dažādas intensitātes - gaisa trūkums pie fiziskas slodzes, miera stāvoklī vai pat guļot. Starpsienas izliekumu var koriģēt ķirurģiski, operācija neizmaina deguna ārējo formu un parasti visi griezieni tiek veikti deguna iekšpusē - nav sagaidāmas rētas uz sejas. Pēcoperācijas periodā jāierobežo fiziskā slodze un jārūpējas par deguna lokālu kopšanu. 

Tonsilektomija

Par tonsilektomiju dēvē aukslēju mandeles izņemšanu, kopā ar tās kapsulu. Parasti operācju veic abpusēji. Operācija tiek rekomendēta pacientiem ar atkārtotām tonsilīta jeb t.s. angīnas epizodēm, kā arī, ja tās ir palielinātas (hiperplastiskas) un nakts laikā aizsprosto elpceļus, radot miega apnoju. 

Pēcoperācijas periodā vismaz 2 nedēļas jāieplāno mierīgs mājas režīms. Ārstējošais ārsts Jums nozīmēs atbilstošu pretsāpju terapiju.

Adenotomija

Adenoīdi ir palielināta aizdegunes mandele, kas raksturīgs bērniem laika posmā no 2/3 gadiem līdz skolas vecumam, kad tā pati samazina savu izmēru. Lokalizējoties aizdegunē, bērnam var būt ilgstoši apgrūtināta elpošana caur degunu, izdalījumi, atkārtotas respiratoras vīrusu infekcijas, vidusauss iekaisums. Atkarībā no simptomu smaguma ārstējošais ārsts kopā ar vecākiem lemj par ķirurģiskas ārstēšanas nepieciešamību. 

Tonsilotomija

Operācijas būtība ir samazināt palielinātas aukslēju mandeles, kas daļēji aizsprosto elpceļus, it īpaši nakts laikā. Smagākos gadījumos palielinātu mandeļu dēļ var būt grūtības uzņemt pārtiku. Bieži bērniem ir difūzi palielināti limfoīdie audi un tonsilotomiju komibinē ar adenotomiju. Bērniem aukslēju mandeles parasti neizņem pilnā apjomā, jo tās ir svarīgas imunitātes nodrošināšanai. 

Timpanostomija

Operācija bērniem tiek veikta īslaicīgā vispārējā anestēzijā, pieaugušajiem tā veicama lokālā anestēzijā. Tās būtība ir nodrošināt atbilstošu bungu dobuma ventilāciju, ja ir traucēta “dabīgā” ventilācija caur Eistahija jeb dzirdes cauruli. Otomikrosokopijas kontrolē tiek veikt grieziens bungplēvē un ievietota sīka izmēra drenāžas caurulīte. Pēc operācijas auss ir ilgstoši jāsargā no ūdens iekļūšanas. 

Funkcionāla endoskopiska deguna blakusdobumu operācija

Operācija ir mazinvazīva un visas tās darbības tiek veiktas tiešā redzes kontrolē izmantojot specializētu kameru jeb endoskopus, kuri pieejami dažādos darba leņķos, tādējādi nodrošinot labu redzamību šaurās deguna ejās. Operācijas galvenis uzdevums ir atjaunot deguna blakusdobumu pneimatizāciju jeb ventilāciju, evakuējot struktūras, kas bloķē atveres uz dabīgajām deguna blaksudobumu atverēm vai veidojumus deguna dobumā. Operācijas laikā tiek lietoti specializēti, šauri, izliekti instrumenti. Pēcoperācijas periodā ir svarīga deguna lokāla kopšana, lai iegūtu izcilu ilgtermiņa rezultātu. 

Otoplastika

Otoplastika ir auss ārējās daļas kosmētiska korekcija gadījumos, ja ir atļukušas ausis (t.s. Lutausis) vai nav pilnīga to attīstība ar klasiskām rievām. Operāciju veic vispārējā anestēzijā, pirms tam vienojoties ar pacientu vai bērna vecākiem par vēlamo rezultātu. Ārstējošais ārsts norādīs, cik ilgi pēcoperācijas periodā nēsājama elastīga galvas lenta.

 

Operācija ir ne tikai fizisks, bet arī emocionāls stress  bērnam, optimāla rezultāta sasniegšanai nepieciešama ārsta sadarbība ar vecākiem, ievērojiet sniegtās rekomendācijas pirms un pēc operācijas.

Saldējums pēc operācijas

Viena no biežākajām manipulācijām bērniem ir adenoīdu jeb aizdegunes mandeļu likvidēšanas operācija, kas tiek veikta īslaicīgā narkozē. Narkozes tehnoloģija ir mainījusies un tā neatstāj paliekošu iespaidu uz veselību. Līdz ar to, bērnam nav jāpiedzīvo nepatīkamas izjūtas un viņš jau pēcpusdienā var dodies mājās ar nosacījumu, ka jāapēd saldējums. 

Kā saņemt pakalpojumu?

Vispirms ir jāsaņem LOR slēdziens par operācijas nepieciešamību, nepieciešama konsultācija pie operējoša Rīgas 1.slimnīcas otolaringologa:

Vai aizpildot e-pieteikuma formu: http://www.1slimnica.lv/lv/e-pieraksts
Vai zvanot uz 1.slimnīcas INFO centru: +371 67366323