Mūsdienās otorinolaringoloģija (LOR) attīstās kā ķirurģiska nozare, specializējoties mazinvazīvajās ķirurģiskajās tehnikās, vienlaikus nodrošinot mazāku operācijas traumu pacientam un ātrāku rehabilitāciju.
Rīgas 1.slimnīcas otolaringologi veic plaša spektra LOR saslimšanu ķirurģisko  ārstēšanu gan  bērniem, gan pieaugušajiem. Stacionāra pacientu ērtībām pieejamas divvietīgas un vienvietīgas palātas, nodaļā pieejama  paaugstināta komforta palāta, kā arī speciāli aprīkota palāta pacientiem ar īpašām vajadzībām.

Rīgas 1.slimnīcas otolaringoloģijas nodaļa strādā kā klīnika, kuras galvenā kompetence ir ausu, kakla un deguna slimību diagnostika un ārstēšana pieaugušajiem un bērniem:

  • deguna, deguna blakusdobumu konvencionālas un endoskopiskas operācijas, deguna funkcionālo ķirurģiju,
  • krākšanas un miega apnoes ārstēšanu,
  • aizdegunes, mandeļu, balsenes un rīkles operācijas,
  • auss gliemežnīcas plastiku, kakla un sejas mīksto audu veidojumu un iedzimtu patoloģiju likvidēšanu,
  • timpanostomiju – bungplēves ventilācijas caurulītes ievietošanu.

Ārstēšana hronisku iesnu gadījumā

No medicīniskā viedokļa akūtas vai hroniskas iesnas sauc par akūtu vai hronisku rinosinusītu, jo slimība skar ne tikai deguna, bet arī tā blakusdobumu gļotādu.
Akūtas iesnas var izraisīt vīrusi, baktērijas, bet hroniskas – anatomiski defekti, kā piemēram, deguna starpsienas izliekums, polipi, palielināta aizdegunes mandele, dažādi audzēji, svešķermenis degunā vai arī pēc deguna traumas, ja tas lauzts vai traumēta tā starpsiena.

Deguna galvenās funkcijas veic deguna gliemežnīcas. Tās nodrošina, lai deguns pareizi elpotu, ieelpoto gaisu sasildot, attīrot un mitrinot.
Deguna gļotādu var bojāt:

  • medikamenti,
  • sauss gaiss,
  • sadzīves ķīmijas līdzekļi,
  • alergēni, dažādu aromāti un ķīmisku vielu iedarbība,
  • gastroezofagālais atvilnis, kad kuņģa skābe iekļūst degunā un aizdegunē, bojājot gļotādu un izraisot hronisku iesnu saasinājumu.

Pastāvīgi aizlikts deguns mēdz būt, ja ir izliekta deguna starpsiena, polipi, palielināta aizdegunes mandele. Nereti iekaisuma procesi veidojas arī deguna blakusdobumos, un tos var izraisīt gan zobu iekaisums vai bojājums, gan arī iedzimti kaulu defekti, kas neļauj deguna blakusdobumam funkcionēt pareizi.

Anatomiskus šķēršļus, kas traucē gaisa plūsmai degunā, piemēram, izliektu deguna starpsienu, palielinātu aizdegunes mandeli vai audzēju var likvidēt ķirurģiski. Operācija tiek veikta dienas stacionārā, Rīgas 1.slimnīcas otolaringologi plaši izmanto endoskopisko metodi.
Endoskopā ir iebūvēta augstas izšķirtspējas kamera, kas operāciju deguna dziļumā ļauj veikt teicamā redzes kontrolē. Endoskopiskie instrumenti ir ļoti mazi, ķirurgs otolaringologs ar tiem rīkojas pašā deguna dziļumā, taču lieli griezieni nav jāveic un pacientam pēc operācijas ir teicams kosmētiskais efekts. Endoskopiskās operācijas notiek ar minimāliem asins zudumiem, tās nav agresīvas, nerada plašus bojājumus, līdz ar to pacienta atlabšanas periods ir salīdzinoši īss un viegls, bet ar komplikāciju risku.

Par ķirurģiskām manipulācijām un operācijām pieaugušajiem un bērniem, lasiet pieredzējuša LOR ārsta Ivo Tērauda publikāciju  “Apgrūtināta elpošana vai dzirdes traucējumi – kā šodien ārstē ausu, kakla un deguna ārsts”.

 “Galvenais, ka savā ikdienas darbā izmantojam modernākās tehnoloģijas un progresīvākās ārstēšanas metodes. Rīgas 1. slimnīca saviem pacientiem piedāvā mazinvazīvas manipulācijas, kas ievērojami samazina sāpes, ārstēšanās un atveseļošanās laiku.
Ķirurgu otolaringologu rīcībā ir lieliska operāciju zāle un mūsdienīga aparatūra tam, lai visaugstākajā līmenī būtu iespējams ārstēt ausu, deguna un kakla saslimšanas.” 
Pilna teksta versija šeit: 

Bērnu otolaringoloģisko (LOR) saslimšanu ķirurģiska ārstēšana

Operācija ir ne tikai fizisks, bet arī emocionāls stress  bērnam, optimāla rezultāta sasniegšanai nepieciešama ārsta sadarbība ar vecākiem, ievērojiet sniegtās rekomendācijas pirms un pēc operācijas.

Otolaringologs Rīgas 1.slimnīcā veic:

  • adenotomiju- aizdegunes mandeļu (adenoīdu) ķirurģisku izņemšanu,
  • tonsillektomiju – aukslēju mandeļu izņemšanu,
  • tonsillotomiju – ķirurģiska aukslēju mandeļu samazināšanas operāciju,
  • timpanostomijas operācijas  sekretoru vidusauss  iekaisumu gadījumos,
  • deguna starpsienas  operācijas,
  • ausu gliemežnīcu  plastikas operācijas,
  • deguna blakusdobumu  endoskopisku ķirurģija,
  • deguna polipu operācijas ar šeivera palīdzību.

Saldējums pēc operācijas

Viena no biežākajām manipulācijām bērniem ir adenoīdu jeb aizdegunes mandeļu likvidēšanas operācija, kas tiek veikta īslaicīgā narkozē. Narkozes tehnoloģija ir mainījusies un tā neatstāj paliekošu iespaidu uz veselību. Līdz ar to, bērnam nav jāpiedzīvo nepatīkamas izjūtas un viņš jau pēcpusdienā var dodies mājās ar nosacījumu, ka jāapēd saldējums.

Kā saņemt pakalpojumu?

Vispirms ir jāsaņem LOR slēdziens par operācijas nepieciešamību, nepieciešama konsultācija pie operējoša Rīgas 1.slimnīcas otolaringologa: