Ginekoloģija risina jautājumus, kas skar sievieti visa mūža garumā, saistītus ar reproduktīvo veselību, ģimenes plānošanu, grūtniecību, kontracepciju, seksuāli transmisīvajām infekcijām, intīmo higiēnu, profilaktiskām pārbaudēm, menopauzi, u.c.

Rīgas 1.slimnīcā strādā ārsti ginekologi ar lielu klīniskā darba pieredzi, piedāvājot ginekoloģisko saslimšanu plānveida ķirurģisku ārstēšanu.

RĪGAS 1.SLIMNĪCA PIEDĀVĀ GINEKOLOĢISKO SASLIMŠANU ĶIRURĢISKU ĀRSTĒŠANU:

Ārstiem ginekologiem tiek nodrošinātas iespējas pielietot savas zināšanas un prasmes, strādājot tehnoloģiski modernākajā operāciju blokā Latvijā. Darbs Rīgas 1.slimnīcas operāciju blokā vienlaicīgi tiek organizēts 7 zālēs, blakus atrodas intensīvās terapijas nodaļa ar 2 palātām.
Stacionāra pacientu ērtībām pieejamas divvietīgas un vienvietīgas palātas, ginekoloģijas nodaļā pieejama paaugstināta komforta palāta, kā arī speciāli aprīkota palāta pacientēm ar īpašām vajadzībām.

Ginekoloģijas nodaļas vadītāja ir ārste ginekoloģe Sanda Reinika, konsultē pacientes ambulatori poliklīnikā Bruņinieku 2 x nedēļā, pārējo darba laiku pavada operējot. “Lai vai kā, operācija ir gana nopietna manipulācija, lai varētu teikt, ka organisms piedzīvojis zināmu šoku. Un ir vienalga, ar kādu metodi tā veikta – abos gadījumos sāpēs rētas, būs jāatgūst spēki un jāievēro virkne nosacījumu, lai sieviete iespējami ātrāk un vieglāk, kā mēdz teikt, tiktu uz pekām”. Ja plānota operācija, noderīgi būs dr.Reinikas ieteikumi publikācijā  “Par pacietību un ieklausīšanās sevī, lai operāciju rētas sāpētu mazāk”

SVARĪGĀKĀS SIEVIETES VESELĪBAS PROBLĒMAS, KURAS IESPĒJAMS NOVĒRST ĶIRURĢISKAS ĀRSTĒŠANAS CEĻĀ:

  • sievietes neauglība Visbiežākais neauglības cēlonis ir olvadu necaurlaidība, kas rodas pēc iekaisuma, nereti pēc slimošanas ar gonoreju. Bieži neauglība ir aborta sekas, it sevišķi, ja pārtraukta pirmā grūtniecība. Neauglības cēlonis var būt arī dzimumorgānu infantilisms, olnīcu darbības traucējumi, nepareiza dzemdes guļa. Neauglību var radīt arī mazā iegurņa orgānu (dzemdes, olnīcu) audzēji. Arī organisma vispārēja saslimšana, akūtas un hroniskas infekciju slimības, vielmaiņas traucējumi, kas samazina olnīcu funkciju, kā arī organisma intoksikācijas un hipovitaminozes (sevišķi В grupas, E, A) var izraisīt neauglību.
  • Problēmas ar olvadiem. Olvadu veselībai ir būtiska nozīme sievietes auglības nodrošināšanā. Olvadu galvenā funkcija ir nodrošināt spermatozoīdiem ceļu pie olšūnas un novadīt apaugļoto olšūnu līdz dzemdei. Ja olvadi ir necaurlaidīgi, olšūna netiek apaugļota, bet, ja tie ir daļēji caurlaidīgi, var būt situācija, ka olšūna tiek apaugļota, taču netiek līdz dzemdei, tāpēc iestājas ārpusdzemdes grūtniecība. Olvadu necaurlaidības biežākie iemesli ir infekcija vai endometrioze. Olvadu iekaisums var būt nelabvēlīga grūtniecības iznākuma ‒ spontānā aborta vai priekšlaicīgu dzemdību ‒ iemesls. Olvadu caurlaidības pārbaudei izmanto ultrasonogrāfiju, bet detalizētākas informācijas iegūšanai ‒ laparoskopiju.
  • Endometrioze. Endometrioze ir dzemdes iekšējā slāņa ieaugšana citos orgānos, kas rada imunoloģiskas problēmas sievietes organismā. Simptomi var būt izteiktas sāpes pirms menstruacijām un menstruālā cikla pirmajās dienās, pastiprināta asiņošana, smērēšanās starp mēnešreizēm, kā arī sāpes, mīlējoties noteiktās pozās, un auglības traucējumi. Endometriozes gadījumā olšūnas kvalitāte tiek samazināta. Atkarībā no stadijas endometriozi var ārstēt ar zālēm vai operēt, vai arī jāveic medicīniskā jeb ārpusķermeņa apaugļošana.
  • Morfoloģiskas dzemdes izmaiņas. Neauglības iemesls var būt dzemdes iekšējā slāņa polips vai mioma, kas ir labdabīgi audzēji, tomēr, augot dzemdes dobumā, var izraisīt neauglību, imitējot svešķermeņa jeb intrauterīnās spirāles ietekmi. Polipus līdz 35 gadu vecumam drīkst ārstēt medikamentozi, taču pēc 35 gadu vecuma sasniegšanas polipu pamatnē mēdz veidoties atipiskas jeb vēzim līdzīgas šūnas, tāpēc pirms ārstēšanas tie obligāti ir jāizoperē ar mērķi noskaidrot šūnu raksturu. Taču situācijās, kad ir auglības traucējumi, polipi ir jāoperē neatkarīgi no to rakstura. Mioma noteikti jāoperē arī gadījumos, ja tā strauji aug, citādi ir risks, ka ar laiku vajadzēs izņemt dzemdi.
  • Saaugumi dzemdes dobumā. Saaugumi dzemdē visbiežāk veidojas pēc dažādām dzemdes dobumā veiktām procedūrām, piemēram, pēc aborta, dzemdes abrāzijas, kā arī pēc iekaisumiem.
  • Dzemdes patoloģijas. Dažkārt sievietēm ir kādas iedzimtas dzemdes patoloģijas, kas traucē iestāties grūtniecībai, piemēram, dzemdes starpsiena. To iespējams ķirurģiski likvidēt, un vēlāk grūtniecības iestāšanās ir iespējama bez medicīniskas iejaukšanās.

LAPAROSKOPIJA

Procedūras  mērķis ir caur nelieliem ādas griezieniem pārbaudīt un veikt nepieciešamās ķirurģiski ārstnieciskās manipulācijas izmantojot nelielu kameru – laparoskopu. Par anestēzijas veidu konkrētai procedūrai pastāstīs anesteziologs. Viena no bīstamākajām anestēzijas komplikācijām ir vemšana un kuņģa satura nokļūšana elpceļos, tāpēc, lai no tā izvairītos – no rīta pirms narkozes jābūt tukšā dūšā – neēst un nedzert.

Jums jābrīdina gan ārstējošais ārsts, gan anesteziologs, ja:

  • Jums ir alerģija, cukura diabēts,  B, C hepatīts, bronhiālā astma, onkoloģiska saslimšana, citas hroniskas saslimšanas, kuru dēļ lietojat medikamentus,
  • ja lietojat hormonālos preparātus, asins šķīdinošus medikamentus (piem., aspirīns, orfarīns u.c.).

Procedūras norise

Ierodoties stacionārā Jums tiks ierādīta palāta. Ar Jums aprunāsies medicīnas personāls, pēc kā Jūs aizvedīs uz operāciju zāli. Operāciju zālē procedūra notiek ginekoloģiskās izmeklēšanas pozā. Vēnā tiks ievietots intravenozais katetrs, kurā tiks ievadīti medikamenti anestēzijai.

Vēdera priekšējā sienā tiks veikti trīs vai četri ādas griezumi. Pirmais ir paredzēts laparoskopa kamerai un atrodas nabas apvidus iekšpusē. Tas ir aptuveni 1cm garš. Vēdera apakšējā daļā tiks veikti vēl divi vai trīs griezumi, kas ir apmēram 1cm līdz 5 mm gari. Mazo ādas brūču aizvēršanai parasti izmanto uzsūcošus diegus operācijas beigās. Tie nav jānoņem. Ja tiek lietoti neuzsūcošie diegi, tie jāņem nost. Jūsu ārsts Jūs informēs, kādā laika periodā būs jāierodas uz šuvju noņemšanu.

Operācijas laikā Jūs varat zaudēt asinis. Ja zaudējat ievērojamu asiņu daudzumu , tiks veikta asins pārliešana, jo ievērojama asiņu daudzuma zaudēšana var būt bīstama. Tas var tikt veikts, kad esat aizmidzis, vai vēlāk, kad esat nomodā.

Sekojošas procedūras var veikt vienlaicīgi ar laparoskopiju, ja ārsts uzskata, ka tās ir piemērotas Jūsu gadījumā:

Olvadu caurlaidības pārbaude ar krāsvielu – caur dzemdes kaklu dzemdē ievada speciālu šķidrumu zilā krāsā un novēro krāsvielas izdalīšanos caur olvadiem vēdera dobumā izmantojot laparoskopu, Ja plūsma ir redzama tas norāda, ka olvadi ir atvērti un nav aizsprostoti.

Saaugumu atdalīšana – to var izdarīt, ja domājams, ka saaugumi var būt sāpju vai neauglības cēlonis.

Labās/kreisās/abpusēju olnīcu cistu izlobīšana:

  • tiek izņemta olnīcas cistiski izmainītā daļā saglabājot olnīcu,
  • labās/kreisās -visas cistiski izmainītās olnīcas izņemšana,
  • labās/kreisās /abpusēja – olvada un olnīcas izņemšanas,
  • labās/kreisās/abpusēja olvadu izņemšana.

Endometriozes ārstēšana

Endometrioze ir saslimšana, kad šūnas, kas parasti izklāj dzemdes dobuma iekšpusi un menstruāciju laikā izdalās kopā ar asinīm no dzemdes dobuma ir izveidojušās ārpus tās, bet joprojām darbojas tāpat kā iekšpusē.

Dzemdes miomas mezglu izlobīšana,

  • dzemdes ķermeņa izņemšana saglabājot dzemdes kaklu,
  • pilnīgi visas dzemdes(dzemdes ķermenis kopā ar dzemdes kaklu) izņemšana. Tā ir liela ķirurģiska procedūra. Olnīcas un olvadus var saglabāt vai izņemt, atkarībā no operācijas iemesla. Ja olnīcas tiek izņemtas, atkarībā no vecuma Jums sāksies menopauze.

Pēc procedūras

Kad operācija būs pabeigta, Jūs pārvedīs uz palātu. Tiks kontrolēts sirds ritms, mērīts asinsspiediens, pārbaudīs brūces vietas un vai ir asiņošana no maksts. Jums var dot skābekli caur sejas masku, šķidrumu caur intravenozo sistēmu un atbilstošus medikamentus sāpju mazināšanai. Anestēzijas zāles var izraisīt sliktu dūšu, tās novēršanai tiks nozīmēti atbilstoši medikamenti.

Ēšana un dzeršana pēc šīs laparoskopijas: Jūs varēsiet dzert šķidrumu, kad būsiet gatava. Ja jūtaties izsalkusi, parasti var ēst kaut ko vieglu drīz pēc operācijas. Ieteicams izvairīties no alkohola pirmās 24 stundas.

Mēs Jums palīdzēsim piecelties un pārvietoties pēc iespējas ātrāk pēc procedūras. Tas palīdz uzlabot atveseļošanos un samazina noteiktu komplikāciju risku.

Faktiskais uzturēšanās laiks slimnīcā būs atkarīgs no tā, cik ātri Jūs atveseļosieties no veiktās operācijas un operācijas veida. Bieži vien iespējams, ka Jūs varētu atgriezties mājās operācijas dienā, bet dažreiz – iespējams jāpaliek ilgāk. Ja rodas problēmas ar atveseļošanos pēc operācijas vai nepieciešama turpmāka ārstēšana, Jums, iespējams, vajadzēs uzturēties ilgāk. Mēs iesakām nākamo nedēļu pēc operācijas palikt mājās un atpūsties. Iespējams , ka Jums būs nepieciešams ilgāks atveseļošanās laiks, tad būs jāapmeklē savs ģimenes ārsts, lai noteiktu darba nespējas ilgumu.

Īpaši pasākumi pēc procedūras:

Asiņošana no maksts: iespējams, ka Jums var rasties neliela asiņošana no maksts vai asiņaini izdalījumi dažas dienas. Mēs iesakām izmantot higiēniskās paketes nevis tamponus asiņošanas laikā, jo tas mazinās infekcijas risku.

Mēs iesakām arī izvairīties no peldēšanās vai iešanas vannā divas nedēļas vai līdz asiņošanas pārtraukšanai. Ja Jums ir ievietota hormonu atbrīvojoša intrauterīnā sistēma (spirāle), neregulāra asiņošana vai smērēšanās var būt līdz pat 6 mēnešiem pēc ievietošanas. Vajadzētu uztraukties, ja asiņošana nav ar tendenci mazināties , vai arī Jums ir drudzis un “gripai līdzīgi” simptomi, tad sazinieties ar ģimenes ārstu vai sazinieties ar mums.

Higiēna: Pēc procedūras Jūs varat iet dušā, bet ūdens temperatūra nedrīkst būt pārāk karsta, jo tas var izraisīt ģīboni un reiboni.

Brūču kopšana: mazos griezumus pārklāj ar maziem pārsējiem- plāksteriem. Brūces vietas jāuztur tīras un sausas. Tas ir īpaši svarīgi brūcei nabā. Mēs iesakām iet dušā un izvairīties no mērcēšanas vannā vai peldēties, līdz brūces ir pilnībā sadzijušas.

Sāpes: Jums var būt neliels sāpīgums brūču apvidū un vēdera uzpūšanās operācijas laikā izmantoto gāzu dēļ. Nav neparasti, ka diskomforts ilgst līdz nedēļai. Varat lietot pretsāpju līdzekļus, piemēram, Paracetamolu vai Ibuprofēnu , kas palīdzēs to mazināt. Jūs, iespējams, joprojām jutīsiet nelielu diskomfortu, kad esat mājās. Ja sāpes kļūst nomācošas, lūdzu, sazinieties ar savu ārstējošo vai ģimenes ārstu.

Dzimumakts: nav nepieciešams atturēties no dzimumakta, ja jūtaties gatava, izņemot, ja ārsts rekomendē savādāk.

Kontracepcija: ieteicams turpināt lietot savu pašreizējo kontracepcijas veidu. Jūsu ārsts to pārrunās ar Jums.

Menstruālais cikls: nav nekas neparasts, ka menstruālais cikls nav tāds, kāds ir regulāri. Nākamā menstruālā asiņošana var aizkavēties un var būt apjomīgāka nekā parasti.

Pārbaudes un rezultāti: Jums tiks sniegta informācija par rezultātiem pēc operācijas. Turpmākā ārstēšanas taktika, ja tāda būs nepieciešama, tiks apspriesta ar Jums atkarībā no pārbaudes rezultātiem. Procedūras dienā nav ieteicams pašiem vadīt autotransportu.

Ja pēc procedūras ir drudzis, paaugstināta temperatūra, stipras sāpes vēderā, stipra asiņošana no dzimumceļiem vai citi nopietni simptomi, nepieciešams tūlītēji sazināties ar ārstu vai griezties pēc neatliekamās palīdzības.