Rehabilitācijas klīnika izmanto jaunākās un efektīvākās metodes, lai atbalstītu pacientus savā ceļā atgūt kustību spējas un uzlabot dzīves kvalitāti. Viens no šiem inovatīvajiem risinājumiem ir diadinamika un transkutānā elektroneirostimulācija (TENS).
Diadinamikas, transkutānās elektroneirostimulācijas (TENS) būtība un priekšrocības
Diadinamika un transkutānā elektroneirostimulācija (TENS) ir divas fizikālās terapijas procedūras, kas izmanto elektriskos signālus, lai ārstētu sāpes un veicinātu audu atjaunošanos. Šīs procedūras ir atšķirīgas, bet abām ir sava veida priekšrocības un būtība.
Diadinamika ir procedūra, kas izmanto zemu frekvenci elektromagnētiskos viļņus, lai mazinātu sāpes un uzlabotu asinsriti. Šīs procedūras pamatā ir elektromagnētiskās enerģijas izmantošana, lai stimulētu nervu galus un muskuļus, kas var palīdzēt atslābināt spazmas, samazināt iekaisumu un veicināt audu dziedēšanu.
Transkutānā elektroneirostimulācija (TENS) ir cita veida procedūra, kas izmanto nelielus elektriskos impulsa signālus, lai bloķētu sāpes un uzlabotu asinsriti. TENS procedūra ietver elektrodu novietošanu uz ādas, caur kuriem tiek nosūtīti elektriskie signāli, stimulējot nervu šūnas un samazinot sāpju jutīgumu.
Abām procedūrām ir savi ieguvumi un priekšrocības. Tie ietver:
Sāpju mazināšana: Abas procedūras ir efektīvas sāpju mazināšanā, īpaši hronisku sāpju gadījumos, piemēram, muguras sāpēs vai locītavu saslimšanās.
Asinsrites uzlabošana: Gan diadinamika, gan TENS stimulē asinsriti, kas var uzlabot audu dziedēšanu un veicināt rehabilitāciju pēc traumām vai operācijām.
Spazmu mazināšana: Abas procedūras var palīdzēt atslābināt muskuļus un mazināt spazmas, kas var būt noderīgi muskuļu un locītavu problēmu gadījumos.
Diadinamikas, transkutānās elektroneirostimulācijas (TENS) lietojums
Diadinamika un transkutānā elektroneirostimulācija (TENS) ir izplatītas fizikālās procedūras, kuras tiek plaši izmantotas dažādu sāpju un muskuļu/skeleta sistēmas problēmu ārstēšanā. Šīs procedūras var būt noderīgas dažādās medicīnas jomās un situācijās:
Sāpju ārstēšana: Abas procedūras ir efektīvas sāpju mazināšanā, it īpaši, ja runa ir par hroniskām sāpēm, piemēram, muguras sāpēm, locītavu saslimšanām vai muskuļu saspringumu.
Traumu rehabilitācija: Diadinamika un TENS var palīdzēt veicināt traumēto audu dziedēšanu un atveseļošanos pēc traumām vai operācijām, veicinot asinsriti un muskuļu atjaunošanos.
Sporta medicīna: Šīs procedūras ir populāras sportistu vidū, jo tās var palīdzēt mazināt sāpes un atjaunot muskuļu elastību pēc traumām vai intensīva treniņa.
Rehabilitācija pēc insulta: TENS var būt noderīgs līdzeklis, lai veicinātu muskuļu kustīgumu un atjaunošanos pēc insulta, stimulējot nervu un muskuļu darbību.
Hronisku slimību mazināšana: Abas procedūras var palīdzēt mazināt simptomus un uzlabot dzīves kvalitāti cilvēkiem, kas cieš no hroniskām slimībām, piemēram, fibromialģijas vai artrīta.
TENS Procedūras norise
Abām procedūrām ir līdzīga norise, kurā tiek izmantoti elektromagnētiskie vai elektriskie signāli, lai mazinātu sāpes un veicinātu dziedēšanu, taču detalizēta ārstēšanas plāna izstrāde un procedūras gaita var atšķirties atkarībā no pacienta individuālajām vajadzībām un ārstēšanas mērķiem.
Diadinamikas un transkutānās elektroneirostimulācijas (TENS) procedūras norise var būt līdzīga, taču tās izmanto dažādas metodes un aparātus. Šeit ir pamata norise šīm procedūrām:
Diadinamika:
Pacients tiek novietots uz ārstēšanas gultas, un terapeits piestiprina elektrodus uz ādas sāpju vai ārstējamās zonas vietā. Speciālists uzstāda diadinamikas ierīci, kas nodrošina zemo frekvences elektromagnētiskos viļņus, kad ierīce ir uzstādīta, tiek izvēlēts piemērots frekvences un intensitātes līmenis, un sākas elektromagnētisko viļņu izstarošana uz ādas. Diadinamikas procedūras ilgums parasti ir no 10 līdz 20 minūtēm, taču tas var mainīties atkarībā no pacienta stāvokļa un ārstēšanas mērķiem. Pēc procedūras elektrodus noņem un pacients var turpināt ikdienas aktivitātes.
Transkutānā elektroneirostimulācija (TENS):
Transkutānā elektroneirostimulācija (TENS) ir procedūra, kurā elektrodus novieto uz ādas sāpju vai ārstējamās zonas. Parasti tiek izmantoti divi vai vairāki elektrodi, lai nodrošinātu efektīvu stimulāciju. Speciālists uzstāda TENS ierīci ar atbilstošiem parametriem, piemēram, frekvenci, impulsu ilgumu un intensitāti, kas ir pielāgoti katram pacientam. Pēc ierīces uzstādīšanas sākas elektriskā stimulācija, un pacients var izjust nelielu tirpšanu vai vibrāciju elektroda zonā. Intensitāti un citus parametrus var regulēt atbilstoši pacienta sajūtām un ārstēšanas vajadzībām. TENS procedūras ilgums parasti ir no 15 līdz 30 minūtēm, bet to var pielāgot atkarībā no pacienta stāvokļa un ārstēšanas mērķiem.
TENS Drošība un kontrindikācijas
Diadinamikas un transkutānās elektroneirostimulācijas (TENS) procedūras parasti tiek uzskatītas par drošām, taču ir svarīgi ņemt vērā dažas kontrindikācijas:
Grūtniecība: Jāizvairās no impulsa strāvas terapijas, ja paciente ir stāvoklī, it īpaši grūtniecības sākumā. Tomēr TENS var būt noderīgs dzemdību laikā, bet tikai pēc konsultēšanās ar ārstu.
Sirds ierobežojumi: Pacientiem ar sirds ritma traucējumiem vai implantētām elektriskajām ierīcēm, piemēram, pacekapēm, ierīces lietošana var būt kontrindicēta vai prasīt īpašu uzmanību un konsultāciju ar kardiologu.
Ādas bojājumi: Procedūras laikā uzmanība jāpievērš ādas integritātei. Ja uz ādas ir brūces, apdegumi vai kādi citi bojājumi, procedūras veikšana šajās zonās var būt kontrindicēta vai prasīt speciālistu uzraudzību.
Nervu bojājumi: Dažos gadījumos, piemēram, ja ir perifēro nervu bojājumi vai jutīguma traucējumi, procedūras var būt nepieņemamas vai prasīt īpašu uzmanību un individuālu pielāgošanu.
Kāpēc izvēlēties diadinamiku, transkutāno elektroneirostimulāciju (TENS) Rīgas 1. Slimnīcā?
- Pieredzējusi komanda: Mūsu rehabilitācijas komandu veido pieredzējuši speciālisti, kuri nepārtraukti apgūst jaunākās rehabilitācijas metodes un tendences.
- Mūsdienīgas telpas: Rehabilitācijas klīnika ir aprīkota ar modernākajām medicīnas tehnoloģijām, nodrošinot pacientiem visaugstākās kvalitātes aprūpi.
- Uz pacientu vērsta aprūpe: Mēs koncentrējamies uz pacientu komfortu un ārstēšanas efektivitāti, nodrošinot pozitīvu un atbalstošu rehabilitācijas pieredzi.
BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI PAR DIADINAMIKU, TRANSKUTĀNO ELEKTRONEIROSTIMULĀCIJU (TENS)
Diadinamika un TENS ir abas fizikālās terapijas procedūras, kas izmantojas sāpju mazināšanai un muskuļu relaksācijai, bet atšķiras pēc frekvences, intensitātes un iedarbības dziļuma. Diadinamika izmanto zemo frekvenci un augstāku intensitāti, nodrošinot dziļāku audu iedarbību, savukārt TENS izmanto mazu elektrisko strāvu, kas galvenokārt iedarbojas uz virspusējiem audiem un nerviem tuvu ādai. Abas procedūras ir efektīvas, bet to piemērotība atkarīga no pacienta individuālajām vajadzībām un veselības stāvokļa.
Atbildes uz šo jautājumu bieži ir individuālas un atkarīgas no pacienta stāvokļa, slimības smaguma un ārstēšanas mērķiem. Parasti gan Diadinamikas, gan TENS procedūras tiek veiktas sērijās, kas var ietvert vairākas sesijas nedēļā. Parasti ārsts vai fizioterapeits var noteikt sākotnējo ārstēšanas plānu, iekļaujot procedūru biežumu un ilgumu, un pēc tam pielāgot to atbilstoši pacienta reakcijai un progresam. Kopumā, regulāra un konsistenta procedūru veikšana parasti palīdz sasniegt labākus rezultātus.
Jā, nosūtījums ir obligāti nepieciešams, lai speciālists kurš veic procedūru zinātu, gan zonu, gan nepieciešamo procedūru skaitu.
Nosūtījumu var izrakstīt: ģimenes ārsts vai fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts.