Rentgendiagnostika (RTG)e-pieraksts

Rentgendiagnostika (RTG) ir dažādu slimību noteikšana ar rentgenoloģiskas izmeklēšanas metodēm.

Cilvēka audiem ir dažāds blīvums, kas dažādi aiztur rentgenstarojumu. Audiem cauri izgājušais rentgenstarojums veido dažādas intensitātes ēnas, pēc kurām var spriest par šo audu novietojumu, kā arī dažādiem patoloģiskiem procesiem tajos.

Rentgenizmeklējumus drīkst veikt tikai atbilstoši izglītots speciālists – radiologa asistents vai radiogrāfers, bet ar izmeklējumu interpretāciju nodarbojas ārsts – radiologs.

Rentgenoloģiskie izmeklējumi parasti tiek nozīmēti trīs iemeslu dēļ:

 • skrīningizmeklējumi – iespējamu bezsimptomu slimību diagnostikai (izmeklējumu parasti nozīmē reizi gadā vai reizi divos gados),

 • pēc klīniskām pazīmēm (simptomiem) esošu slimību diagnostikai,

 • onkoloģiskie (vēža) pacienti un cietušie ar politraumu – rentgenoloģiskie izmeklējumu nepieciešami izdzīvošanas nodrošināšanai, līdz ar to tiek veikti pēc atbilstošiem, starptautisko organizāciju līmenī pieņemtiem standartiem diagnozes precīzākai noteikšanai.  

Rīgas 1.slimnīcas Diagnostikās radioloģijas klīnika piedāvā plaša profila rentgenizmeklējumus:

 • krūšu kuvja orgānu, barības vada, kuņģa, 12-pirkstu zarnas, tievo zarnu caurskates,

 • kaulu-locītavu rentgenogrammas, 

 • deguna blakusdobumu rentgenogrammas,

 • i/v urogrāfijas (nieru izvadsistēmas kontrastizmeklējumus),

 • fistulogrāfijas,

 • dzemdes un olvadu kontrastizmeklējumi (salpingogrāfijas),

 • resno zarnu kontrastizmeklēšanu - irrigoskopiju (arī stomu pacientiem),

 • retrogrado holangiogrāfiju - žultsceļu izmeklējumus, kopā ar endoskopiju.

Lai veiktu rentgena izmeklējumu, obligāti nepieciešams ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījums.

Izņēmums ir plaušu rentgens, kas nepieciešams profilaktiskai apskatei, lai piedalītos dzemdībās vai uzturēšanās atļaujas saņemšanai. Pacienti uz izmeklējumu ierodas pēc iepriekš veikta pieraksta.

 Digitālās tehnoloģijas ļauj uzlabot diagnostisko kvalitāti, ļauj samazināt starojumu,

Rīgas 1.slimnīcas Diagnostikās radioloģijas klīnikā rentgenizmeklēšana tiek veikta ar jaunu digitālā rentgena sistēma General Electic Optima XR646.

Sistēma komplektēta ar diviem cēzija jodīda (CsI) digitālajiem detektoriem, kas izmantojami gan horizontālajā galda pozīcijā, gan vertikālajā statīvā, darbojoties bezvadu režīmā. Galvenās digitālā detektora priekšrocības saistītas ar to, ka iegūtais attēls uzreiz tiek nosūtīts uz darba staciju, apstrādāts un saglabāts attēlu arhivēšanas sistēmā. Attēls ir redzams pāris sekunžu laikā pēc ekspozīcijas.

Būtiska loma ir pacienta drošības jautājumam, par ko ir pārdomāts gan sistēmas dizainā, gan arī funkcijās, lai maksimāli optimizētu izmeklējumu protokolus, samazinot pacientam saņemto starojuma devu un uzlabojot attēla kvalitāti.

Sistēma nodrošina arī jaunu funkciju - automātisko attēlu salīmēšanu. Šī funkcija nepieciešama pilna mugurkaula vai kāju attēla iegūšanai.

Automātiski tiek uzņemta vairāku attēlu sērija, vertikālā statīva detektoram un rentgenspuldzei automātiski pārvietojoties. Iegūtie attēli tiek automātiski "salīmēti" kopā, iegūstot vienu pilna garuma attēlu.

Jaunā sistēma ļauj būtiski samazināt kopējo izmeklējuma laiku. 

Dažādi pārdomāti elementi, kā, piemēram, automātiskā detektora sekošana spuldzei veicot izmeklējumus uz galda, atvieglo pacienta pozicionēšanu, padarot ērtāku radiologa asistenta un radiogrāfera darbu.

Digitālā rentgena sistēma izvietota Rīgas 1.slimnīcas 13.korpusa telpās, kurās veikti renovācijas darbi, pacientu apkalpošanas ērtībām uzstādīta rindu regulēšanas iekārta.

Pieteikties pakalpojumam iespējams:

- zvanot uz vienoto informācijas centru pa tālruni +371 67366323 (darba dienās no plkst. 8.00 līdz 18.00);

- elektroniski mājaslapā https://www.1slimnica.lv/lv/e-pieraksts

Pacientu ievērībai:

 • bērni no 1.5 gadu vecuma  tiek pieņemti bez iepriekšēja pieraksta,

 • rentgena izmeklējumu var veikt laikā no 8:00-19:00, izņemot Rtg ar kontrastvielu,

 • ar kontrastvielu drīkst veikt tikai vienu izmeklējumu dienā, veicot pierakstu no rīta laikā līdz plkst 9:00. 

Lai saņemtu informāciju par to, kā jāsagatavojas izmeklējumam, lūdzam zvanīt uz RTG kabinetu pa tālruni: 67366267

Saņemot valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, pacienta iemaksu http://www.1slimnica.lv/lv/pacientu-ieveribai/pacienta-iemaksas apmēru nosaka 2013. gada 17. decembra Ministru kabineta noteikumi Nr.1529 "Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība".