Kolposkopija ir izmeklējums, kuras laikā ārsts apskata sievietes dzemdes kaklu izteiktā palielinājumā, izmantojot speciālu  mikroskopu. Ar tā palīdzību ārsts var apskatīt dzemdes kakla izmaiņas daudz precīzāk un skaidrāk. Kolposkops atrodas uz statīva 20-28 cm no pacientes, nepieskaroties ķermenim.

Kolposkopija ir izmeklējums dzemdes kakla vēža diagnostikai.

Kolposkopijas izmeklējums tiek nozīmēts, ja:

  • ginekologs apskates laikā redz dzemdes kakla izmaiņas vai asiņojumu,
  • pacientei ir sūdzības par sāpēm vai asiņainiem izdalījumiem,  īpaši pēc dzimumattiecībām,
  • uz dzemdes kakla ir papilomas vai veidojumi,
  • ir pirmsvēža izmaiņas dzemdes kakla šūnās (CIN) onkocitoloģiskajā analīzē un pozitīvs cilvēka papilomas vīrusa tests (HPV).

Kolposkopija ļauj identificēt izmainītos apvidus, kā arī precizēt bojājuma robežas.

SVARĪGI:

  • pirms izmeklēšanas 24 stundas jāatturas no dzimumattiecībām,
  • nedrīkst lietot tamponus, medikamentus, lubrikantus.
  • ja izmeklējuma dienā ir menstruācija un asiņošana ir spēcīga, izmeklējumu labāk pārcelt.

Kolposkopijas laikā tiek izmantoti speciālie šķīdumi: 3% etiķskābe un Lugola šķīdums, kuri tiek aplicēti uz dzemdes kakla, lai labāk redzētu izmainītos apvidus. Pacientes makstī tiks ievadīts ginekoloģiskais spogulis un ar kolposkopa palīdzību ārsts skata dzemdes kaklu dažādos palielinājumos. Ja izmeklējot, tiek atrasti apvidi ar izmaiņām, tad tiek veikta biopsija – tiek paņemts mazs audu gabaliņš no dzemdes kakla virsmas padziļinātai analīzei.

Ja tiek ir ņemta biopsija, pēc tās varētu būt nelieli asiņaini izdalījumi. Lai biopsijas vieta labāk sadzītu, 4-5 dienas rekomendē atturēties no dzimumdzīves, kā arī neapmeklēt pirti, baseinu, mazgāties vanna, lietot tamponus. Par galīgo diagnozi var spriest tikai pēc tam, kad saņemts biopsijas analīzes rezultāts no laboratorijas, kas parasti ir 2-3 nedēļu laikā.

Kolposkopijas kontrolē ņemtā biopsija sniedz informāciju par to, cik izteiktas ir izmaiņas un ārsts var lemt, vai ir nepieciešama speciāla ārstēšana vai tikai novērošanas kontrole.

Kolposkopijas izmeklējumu droši var veikt grūtniecēm, tā absolūti neietekmē gaidāmo mazuli, kā arī neietekmēs iespēju palikt stāvoklī nākotnē.

Rīgas 1.slimnīcas speciālisti izmanto mūsdienīgu Olympus kolposkopa mikroskopu, kas ginekologam palīdz apskatīt dzemdes kakla izmaiņas daudz precīzāk un skaidrāk.