Kolonoskopijae-pieraksts

 

Kolonoskopija ir visas resnās zarnas vai tās daļas izmeklēšana ar endoskopu. Procedūra notiek vispārējā anestēzijā. Ja izmeklējuma laikā tiek atklātas audu izmaiņas vai arī ir aizdomas par tādām, var tikt paņemta biopsija mikroskopiskai izmeklēšanai. Dažos gadījumos atrastās sīkās audu izmaiņas (polipi) var tikt likvidētas ar speciālas metāla cilpas un elektriskās strāvas pielietošanu.

Kolonoskopiju veic ar ārsta nosūtījumu endoskopijas speciālists. Procedūrā piedalās anesteziologs un medicīnas māsa.

Izmeklējums ilgst 20-30 minūtes.

Pirms kolonoskopijas

2-5 dienas uzturā jāsamazina produkti, kas satur daudz šķiedrvielas – rupja maluma maize, produkti ar sēklām, augļi, dārzeņi, saknes, rieksti. Vairāk lietot šķidru ēdienu, tumi. Pēdējā ēdienreize ir 24 stundas pirms izmeklējuma.

Regulāri lietojamos medikamentus drīkst lietot līdz izmeklējuma dienai, izņemot dzelzs preparātus, kuru lietošana jāpārtrauc 5 dienas ātrāk.

Lai sagatavotos kolonoskopijai, jālieto ārsta izrakstītie vēdera izeju veicinošie līdzekļi atbilstoši to lietošanas shēmai.Kā sagatavoties kolonoskopijai, lasīt šeit:

Procedūras norise

Kolonoskopija notiek īpaši aprīkotā telpā, kur atrodas kolonoskopijas iekārta un speciāls ekrāns. Kolonoskops ir speciāla lokana caurule, kurai galā ir videokamera un gaismas avots. Kolonoskopam ir vadības pults ar kuru var veikt dažādas manipulācijas, piemēram, paņemt audu gabaliņu biopsijai.

Lai kolonoskopiju veiktu kvalitatīvi, un lai pacients justos komfortabli, pacientam vēnā tiek ievadīti medikamenti vispārējai narkozei.

Pēc procedūras

Pēc pamošanās no narkozes var būt diskomforts vai gāzes vēderā, kas parasti ātri izzūd. Medicīniskais personāls pacientu novēro apmēram 30 minūtes pēc procedūras. Parastajā ēšanas režīmā var atgriezties uzreiz pēc kolonoskopijas. Ārsta slēdzienu pacients saņem uzreiz pēc izmeklējuma.

12 stundas pēc narkozes nedrīkst vadīt transporta līdzekli, tāpēc vēlams, ja ir kāds pavadonis, kas palīdz nokļūt mājās

Ņemot vērā tehnoloģiju attīstību un ārstu pieredzi, sarežģījumi procedūras laikā ir reti. Iespējamās komplikācijas ir asiņošana, zarnas sienas plīsums vai neparedzēta alerģiska reakcija uz medikamentiem.