Doplerogrāfijae-pieraksts

Galvas un kakla asinsvadu duplex skenēšana ar krāsu kodētu doplerogrāfiju  ir neinvazīva metode, ar kuras palīdzību var izvērtēt asinsvadu stāvokli:

dažādas iedzimtas attīstības īpatnības (maza diametra asinsvadi, asinsvadu izlocījumi, cilpas, papildus asinsvadu sazarojumi) un dzīves laikā iegūtas asinsvadu izmaiņas (artēriju sieniņas sabiezējumu, aterosklerotiskas pangas, aterosklerotiskus asinsvadu sašaurinājumus vai asinsvada slēgumu). Iepriekšminētās, dzīves laikā iegūtās, izmaiņas paaugstina insulta iespējamību, tādēļ svarīgi tās agrīni diagnosticēt un ārstēt (kardiologa, neirologa, ģimenes ārsta vai asinsvadu ķirurga uzraudzībā).

Būtiski saprast, ka pilnvērtīgai galvas smadzeņu asinsrites novērtēšanai nepieciešama gan kakla, gan galvas asinsvadu izmeklēšana. Bieži vien būtikas izmaiņas atrod tieši kakla asinsvados, kuri tālāk sazarojas un apasiņo galvas smadzenes.
Iespējams, ka izmeklējuma laikā tiek atrastas izmaiņas, kuras prasa tālāku un padziļinātu izmeklēšanu pielietojot tā sauktās angiogrāfijas metodes (CTA, MRA, DSA). Šo izmeklējumu gadījumā tiek pielietota kontrastviela un rentgena starojums vai magnētiskais lauks.

Izmeklējumu vajadzētu veikt, ja ir sūdzības par galvassāpēm, reiboni, asinsspiediena svārstībām, troksni ausīs vai galvā, ģīboni, samaņas zudumu, asinīs konstatēts paaugstināts holesterīns, to var veikt arī grūtniecības laikā.

Izmeklējums ir pieejams par Valsts finansējumu (tikai ar atsevišķām slimību diagnozēm) vai kā maksas pakalpojums.

Rīgas 1.slimnīcas speciālistu e-kalendārs: