Samaņas zudums, it īpaši gados vecākam cilvēkam, var būt nopietnas slimības simptoms.

Īslaicīgam samaņas zudumam, kas parasti ilgst no dažam sekundēm līdz dažām minūtēm, raksturīgs pilnīgs vai daļējs reakcijas trūkums uz apkārtējās pasaules kairinājumiem. To pavada bālums, palēnināta sirdsdarbība, auksti sviedri, vājums kājās.

Visbiežāk īslaicīga samaņas zuduma jeb ģīboņa iemesls ir arteriālā spiediena pazemināšanās, sirds sāk strādāt par lēnu, smadzenēm nepieplūst pietiekami daudz asiņu, un tās uz mirkli “atslēdzas”. Šāds ģībonis nereti piemeklē gados jaunus vai ļoti emocionālus cilvēkus, biežāk sievietes, un to var izraisīt arī bailes, piemēram, ieraugot asinis, spēcīgs pārdzīvojums, sāpes. Šie ģīboņi lielākoties rodas parasimpātiskās nervu sistēmas pārmērīgas aktivitātes dēļ. Tieši šī veģetatīvās nervu sistēmas daļa sagatavo organismu mieram un atpūtai, palēninot sirdsdarbību un elpošanu, sašaurinot elpvadus, samazinot muskuļu saspringumu.

Mēdz būt arī tā saucamie ortostatiskie ģīboņi, kas rodas, strauji mainot ķermeņa pozu, piemēram, no guļus stāvokļa pielecot sēdus vai stāvus, jo organisms nespēj tik ātri pielāgoties un smadzenēm asinis nepieplūst tik lielā daudzumā, cik vajadzētu. Pēc mirkļa organisms pats tiek galā ar problēmu, un paģībušais atkal atgūstas.

Tomēr samaņas zuduma iemesls var būt arī mazasinība vai cukura līmeņa asinīs svārstības.

Ja vienlaikus ar īslaicīgu samaņas zudumu parādās arī sirds ritma traucējumi (ne tikai palēnināta sirdsdarbība), sāpes sirds apvidū, galvassāpes, reibonis, notirpums vai vājums kādā ķermeņa daļā, asimetriska seja vai acu zīlītes, krampji vai ļoti ātra un dziļa elpošana, tam par iemeslu var būt sirds-asinsvadu slimības – aritmija (ja sirdsdarbības biežums ir mazāks par 30 vai lielāks par 150 – 180 sitieniem minūtē), miokarda infarkts, stenokardija, pārejoši vai nepārejoši galvas smadzeņu asinsrites traucējumi, piemēram, insults, epilepsija vai galvas trauma. Šādos gadījumos vispareizāk saukt ātro palīdzību, kas pacientu nogādās slimnīcā.

Pacientam, kam bijusi viena vai vairākas samaņas zuduma epizodes, nepieciešama terapeita, kardiologa vai neirologa konsultācija, kas veiks visu nepieciešamo izmeklēšanu cēloņa noskaidrošanai un ārstēšanai.