Sagatavošanās gastroskopijai, kas pazīstama arī kā augšējā endoskopija, ietver vairākus svarīgus soļus. Sniegsim vispārīgus norādījumus, kā sagatavoties procedūrai:

Pirms procedūras

Iepriekšējā vakarā vēlams paēst vieglas vakariņas, bet ne vēlāk kā plkst.19. Pēc vakariņām drīkst dzert negāzētu ūdeni un tēju. Nedrīkst dzert pienu! Izmeklējuma dienā nedrīkst ēst, dzert un smēķēt. Ir ļoti svarīgi ievērot šos norādījumus, jo tukšs vēders ļauj labāk vizualizēt augšējo gremošanas traktu:

  • 8 stundas nedrīkst ēst un dzert krāsainus dzērienus (kafiju, tēju, sulas). Nelielos daudzumos var lietot negāzētu ūdeni, pārtraucot tā lietošanu 2 stundas pirms procedūras, ja to plānots veikt bez narkozes un 4 stundas, ja procedūru plānots veikt narkozē,
  • pacientam jāsniedz informācija, aizpildot veidlapu “Pacientu aptauja pirms endoskopijas un informētā piekrišana endoskopijai”, par slimībām ar kurām pacients slimo vai ir slimojis, pārciestajām operācijām, zināmām medikamentu blakusparādībām un medikamentiem, kuri tiek lietoti regulāri. Ja jums ir kādas alerģijas, veselības traucējumi vai iepriekšējas komplikācijas, kas saistītas ar anestēziju vai sedāciju, noteikti iepriekš informējiet medicīnas personālu.

SVARĪGI: 

izvaicājiet ārstu, kurš Jūs nozīmē uz izmeklējumu, par tā mērķi un īpašiem norādījumiem vai bažām. Ja jums ir kādas šaubas par sagatavošanos vai izmeklējumu, droši jautājiet ārstam vai medicīnas personālam. Viņi sniegts jums nepieciešamo informāciju un atbalstu.

Izstāstiet savam ārstam par visām zālēm, kuras pašlaik lietojat, ieskaitot bezrecepšu medikamentus, uztura bagātinātājus un augu izcelsmes līdzekļus. Ārsts var pielāgot vai uz laiku pārtraukt noteiktu zāļu lietošanu, kas var traucēt gastroskopijas laikā  vai sedācijai.

Lai izmeklējums sagādātu mazāk raizes, gastroskopiju bieži veic sedācijas režīmā.  Pacientam jāsniedz informācija, aizpildot veidlapu “Pacienta informēta piekrišana anaestēzijai”  Ir svarīgi noorganizēt, lai kāds
jūs pavada uz procedūru un no tās, jo pats nevarēsiet vadīt transportlīdzekli noteiktu laiku pēc anestēzijas.

Dažus medikamentus, kuri novērš trombu veidošanos, vēlams pārtraukt lietot noteiktu laiku pirms procedūras, konsultējoties ar ārstu, kurš Jums tās ieteicis lietot.

Lai mazinātu kakla jutīgumu un vemšanas refleksu, pirms gastroskopijas pacientam veiks lokālo anestēziju, uzsmidzinot Lidokaīna šķīdumu rīkles gļotādai.

Pēc procedūras

12 stundas pēc medikamenta ievadīšanas nav ieteicams vadīt transporta līdzekļi vai strādāt ar mehānismiem, kas prasa koncentrēšanos un precizitāti, jo var rasties miegainība, uzmanības trūkums, samazināta koncentrēšanās spēja.

Apmēram 30 minūtes pēc gastroskopijas var atkal ēst un dzert, jo tad ir atjaunojusies spēja normāli norīt.

Atcerieties, ka šīs ir vispārīgas vadlīnijas, pacientam jānoskaidro un jāievēro detalizētie norādījumi, kas pielāgoti Jūsu vajadzībām.