Oftamologs vai optometrists – pie kā vērsties?

Nereti pacientiem nav skaidrības, pie kura no šiem speciālistiem vērsties ar savām sūdzībām – pie oftamologa vai optometrista? Tad nu lūk, skaidrojam:

Oftalmologs ir ārsts, kurš specializējas acu un redzes sistēmas medicīniskajā un ķirurģiskajā aprūpē. Viņš diagnosticē un ārstē acu slimības, kā arī pārzina faktorus, kas ietekmē redzes sistēmu. Ja jums ir jebkādas sūdzības par acīm, piemēram, neskaidru redzi, sāpēm acīs vai citiem redzes traucējumiem, ir svarīgi konsultēties ar oftalmologu. Viņš veiks padziļinātu pārbaudi un nepieciešamos ārstēšanas pasākumus.

Optometrists ir redzes aprūpes speciālists, kurš nosaka redzes asumu, veic krāsu redzes testus un konstatē acu struktūras problēmas. Viņš arī izraksta receptes brillēm un kontaktlēcām, lai uzlabotu pacienta redzi. Tomēr optometrists veic tikai profilaktiskas pārbaudes. Ja jums ir aizdomas par acu slimību vai nopietniem redzes traucējumiem, optometrists nosūtīs jūs pie oftalmologa.

Svarīgi pieminēt, ka redzes pārbaudi veic gan optometrists, gan oftalmologs!

Konsultācijas laikā oftamologs:

• nosaka redzes lauku,
  • veic sonogrāfisko izmeklēšanu,
  • veic šķielēšanas diagnostiku un ārstēšanu,
  • veic asaru ceļu skalošanu,
  • veic intravitreālas injekcijas,
  • izraksta brilles,
  • veic tuvredzības un tālredzības korekciju ar briļļu vai kontaktlēcu palīdzību.

Glaukoma un cukura diabēts

Svarīgi ir atcerēties, ka pacientiem ar acu slimībām, piemēram, glaukomu vai cukura diabētu, ir nepieciešama īpaša uzmanība.

Glaukoma ir hroniska acu slimība, kas var iznīcināt redzes nervu un izraisīt pilnīgu, neatgriezenisku aklumu. Lai konstatētu glaukomu, ir svarīgi regulāri sekot līdzi acu spiedienam.

Tāpat arī cukura diabēts var ietekmēt acu veselību, tāpēc, lai novērstu iespējamās acu komplikācijas, ir svarīgi regulāri konsultēties ar oftamologu.

Ārstēšana Rīgas 1. slimnīcā

Ja kataraktas, glaukomas, tīklenes un radzenes saslimšanu gadījumā nepieciešama operatīva terapija, pacients tiek nozīmēts uz ķirurģisku operāciju stacionārā. Stacionāra pacientu ērtībām pieejamas divvietīgas un vienvietīgas palātas, tāpat nodaļā pieejama paaugstināta komforta palāta, kā arī speciāli aprīkota palāta pacientiem ar īpašām vajadzībām.

Bērnu oftamologs: acu slimību un pataloģiju diagnostika bērniem

Bērna redzes sistēma pilnībā attīstās līdz 7-8 gadu vecumam. Ja tieši šajā periodā ir kādi traucējumi, kas neļauj informācijai no acs nonākt centrālās nervu sistēmas galvas smadzenēs, tad redzes attīstība nenotiek vai ir nepilnīga. Tieši tāpēc, ja rodas jebkādas sūdzības vai aizdomas par redzes problēmām bērnam, ir obligāti jāapmeklē bērnu oftamologs

Jāņem vērā, ka mazi bērni parasti nesūdzas par redzes problēmām, jo viņiem nav ar ko salīdzināt, tāpēc nereti pieaugušie uzreiz var nepamanīt, ka bērnam ir redzes problēmas.

Aicinām iepazīties ar simptomiem, kas liecina, ka bērnam varētu būt redzes problēmas

• Bērns izvairās no darbiem tuvumā,
  • tur slīpi galvu,
  • skatoties aizver vienu actiņu,
  • miedz acis, skatoties tālumā vai tuvumā,
  • sūdzas par biežam galvassāpēm, īpaši pēc darba tuvumā,
  • žēlojas par redzes miglošanos, dubultošanos u.tml.