Kardioloģija ir medicīnas nozare, kas pēta sirds un asinsvadu sistēmas darbību, uzbūvi, attīstību un izstrādā iedarbīgas diagnostikas un ārstēšanas metodes, kā arī nodarbojas ar sirds un asinsvadu slimnieku medicīnisko rehabilitāciju. Ja Tev ir sūdzības, kas var liecināt par sirds asinsvadu slimībām – negaidi, piesaki vizīti pie kardiologa Rīgas 1. slimnīcā!

Kādi ir galvenie sirds asinsvadu slimību riska faktori?

Riska faktori ir sirds mazspēja, arteriālā hipertensija, vecums virs 75 gadiem, cukura diabēts, anamnēzē miokarda infarkts, perifēro artēriju slimība vai panga aortā, kā arī dzimums. Sievietēm risks ir lielāks – to ietekmē hormonālais faktors.

Simptomi, kas liecina, ka nevajag atlikt vizīti pie kardiologa, ir:

• slikta pašsajūta;
  • galvassāpes, sāpes krūtīs, vēderā;
  • spiediena sajūta sirds apvidū;
  • samaņas zudums;
  • paaugstināta ķermeņa temperatūra, drudzis;
  • elpas trūkums, klepus, tūska;
  • ēstgribas trūkumus, svarā krišanās vai pārmērīga pieņemšanās svarā;
  • slikta dūša un vemšana, atraugas;
  • caureja, aizcietējumi;
  • nespēks, nemiers, nospiestības sajūta;
  • bezmiegs, dažādas lēkmes u.c.

Kardiologs Rīgas 1. slimnīcā

Ārsts kardiologs Rīgas 1. slimnīcā diagnosticē un ārstē sirds slimības, tai skaitā sirds vainagartēriju, sirds muskuļa un vārstuļu slimības, kā arī sirds ritma traucējumus.

Rīgas 1. slimnīcas kardioloģijas un internās medicīnas klīnikas speciālisti piedāvā diagnostiku un  ārstēšanu pacientiem ar:

• sirds ritma traucējumiem;
  • sirds asinsvadu slimībām;
  • paaugstinātu asinsspiedienu;
  • sirdskaitēm u.c. sirds slimībām;
  • paaugstināta holesterīna problēmām;
  • samaņas zudumiem.

Konsultācijas norise

Kardiologs parasti izklausa sirdi un plaušas, izmēra asinsspiedienu, pārbauda, vai nav apakšstilbu tūska, kā arī izpalpē vēderu, pārbaudot, vai nav palielinātas aknas. Kardiologs diagnozes noteikšanai var nosūtīt pacientu veikt elektrokardiogrammu (EKG), nodot asins un urīna analīzes. Nereti nepieciešamas papildu asinsanalīzes ar vairogdziedzera hormonu, dzelzs līmeņa u.c. analīzi.

Pirms došanās pie kardiologa ieteicams ņemt līdzi visus iepriekš veiktos sirds izmeklējumus.

Kardioloģisko izmeklējumu vizuālās diagnostikas veidi

Rīgas 1. slimnīcā pieejami visi kardioloģisko izmeklējumu vizuālās diagnostikas veidi.

1. Viena no sirds pamatizmeklēšanas metodēm ir Elektrokardiogramma (EKG) jeb sirds elektrisko biopotenciālu grafisks attēls.
  2. Holtera monitorēšana ir EKG ilgstošs pieraksts, parasti 24 vai 48 stundas, lai atklātu sirds bojājuma pazīmes, ritma un vadīšanas traucējumus ilgākā laika posmā. Asinsspiediena diennakts monitorēšana sniedz iespēju reģistrēt asinsspiediena diennakts svārstības un izvēlēties racionālāko ārstēšanas taktiku.
  3. Padziļināta izmeklēšana tiek veikta ar ehokardiogrammas (EHO) izmeklējumu. Ehokardiogrāfija ir ultraskaņas metode, ar kuras palīdzību nosaka sirds izmērus, vārstuļu un sieniņu stāvokli un sirds funkcionālo stāvokli.
  4. Tāpat padziļinātai izmeklēšanai izmanto arī veloergometriju jeb fiziskās slodzes testu. Tā laikā tiek analizēta pacienta elektrokardiogramma un mērīts asinsspiediens, noteikti skābekļa apgādes traucējumi sirdī un citi sirds funkcijas parametri.
  5. Ja ir aizdomas par koronāro sirds slimību (sirds vainagartēriju sašaurināšanos vai slēgumu), jāveic koronārā angiogrāfija. Koronārā angiogrāfija ir sirds vainagartēriju izmeklēšanas metode.

Pēc veiktajiem izmeklējumiem pacients atkārtoti nāk uz konsultāciju. Pamatojoties uz izmeklējumu rezultātiem, kardiologs nosaka diagnozi un  terapiju.

Ieteikumi no kardiologa!

Veselība ir mūsu dzīves pamats. Lai sevi saudzētu un nodrošinātu labsajūtu, ir svarīgi izrādīt rūpes par sevi, Lūk, daži ieteikumi no kardiologa!

• Ārsts spēj pilnvērtīgi palīdzēt tikai tiem pacientiem, kuri paši vēlas izveseļoties!
  • Vislabākā ārstēšana ir aktīvs dzīvesveids un veselīgs uzturs!
  • Nost ar kaitīgiem ieradumiem – tādiem kā smēķēšana un pārmērīga alkohola lietošana!

Akūts infarkts – kas par to liecina?

Svarīgi atcerēties! Akūts miokarda infarkts var noritēt arī bez izteiktām sāpēm! Ja sajūti pēkšņas sāpes krūtīs – dedzinošas, žņaudzošas, plēsošas, izstarojošas uz ķermeņa kreiso pusi) –, pēkšņas sirdsklauves, elpas trūkumu, svīšanu, trauksmi, nāves bailes, galvas reiboni, pārmērīgu nogurumu, sliktu dūšu, vemšanu, negaidi – nekavējoties sauc neatliekamo medicīnisko palīdzībum zvanot 113!

Ja vēlies pārbaudīt savas sirds veselību vai veikt sirds slimību ārstēšanu – negaidi, veic pierakstu pie kardiologa Rīgas 1. slimnīcā! Pie mums pieejams ne tikai kardiologs pieaugušajiem – arī bērniem no dzimšanas līdz 18 gadiem iedzimtu un iegūtu sirds patoloģiju diagnostikai un ārstēšanai piedāvājam augsti kvalificēta bērnu kardiologa konsultācijas!