Mutes dobuma higiēna ir viens no visefektīvākajiem veidiem, lai pasargātu zobus un veicinātu minerālvielu dabisko atjaunošanās procesu.

Tā ir zobu un smaganu saslimšanu profilakses procedūra, kas sevī ietver zobakmens un mīkstā zobu aplikuma noņemšanu, zobu pulēšanu ar sodas strūklu un profesionālo pastu, kā arī zobu pārklāšanu ar fluora aplikāciju vai citiem zobus stiprinošiem līdzekļiem.

Rīgas 1.slimnīcas Zobārstniecības nodaļa piedāvā zobu higiēnas pakalpojumus pieaugušajiem un bērniem

Mutes dobuma higiēnas laikā zobu higiēnists izmanto gan rokas instrumentus, gan ultraskaņas skeileri, gan abrazīvas pastas un sodas strūklas aparātu. Procedūras beigās uz zobiem tiek uzlikts fluoru saturošs gēls vai putas, kuras turpmāk pasargās zobu emalju un stiprinās zobus.

Zobu higiēnists arī iedrošina bērnu turpmākajai vizītei pie zobārsta, radina pie manipulācijām mutes dobumā. 

Lai cik rūpīgi mājas apstākļos tiek tīrīti zobi, grūti aizsniedzamās vietās uzkrājas aplikums, kas izraisa:

  • zobakmens veidošanos, kalpo kā labvēlīga vide baktērijām
  • kariesa attīstību, kas var komplicēties ar zobu nerva iekaisumu
  • smaganu iekaisumu, 
  • kaula daudzuma samazināšanos ap sakni, kas var novest pie zoba priekšlaicīga zuduma. 

Zobus tīrīt ar fluoru saturošām pastām jāsāk līdzko parādās pirmais piena zobs. Pirmajai higiēnista vizītei nav konkrēta vecuma ierobežojuma – svarīgi tikai, lai bērns būtu gatavs sadarbībai. Valsts zobu higiēnista apmeklējuma apmaksā bērniem no 2 līdz 17 gadu vecumam. Tā ir pieejama vienu reizi dzīves gadā. Izņēmums ir bērni 7, 11, 12 gadu vecumā, kad zobu higiēnu par valsts budžeta līdzekļiem var veikt divas reizes dzīves gadā. 

SVARĪGI: netiek apmaksāta silantu un tifanfluorīda(dziļā fluorizēšana) aplikācija.

DER ZINĀT, KA

Smēķēšana negatīvi ietekmē visu organismu, arī mutes dobuma higiēnas procedūru rezultāts nav tik noturīgs kā nesmēķētājiem un higiēnists jāapmeklē biežāk nekā parasti, lai noņemtu pigmentu no zobu virsmas, aplikumu un zobakmeni, kā arī kontrolētu smaganu stāvokli.

Ja attīstās zobu balstošo struktūru iekaisums, higiēnists pacientu nosūta uz turpmāku ārstēšanu pie ārsta-periodontologa.