Doplerogrāfija ir neinvazīva metode, kuras mērķis ir izmeklēt asinsvadus, izmantojot ultraskaņas tehnoloģiju. Šī izmeklēšana sniedz pilnvērtīgu informāciju par asinsrites ātrumu un virzību asinsvados, ļaujot diagnosticēt izmaiņas. Doplerogrāfija var palīdzēt noteikt asinsvadu sašaurinājumu, paplašinājumu, kā arī iedzimtas kaites.

Doplerogrāfija nerada komplikācijas un to var veikt arī grūtniecības laikā.

Ar doplerogrāfiju var izmeklēt asinsvadu stāvokli, ja ir:

  • Dažādas iedzimtas attīstības īpatnības, piemēram, maza diametra asinsvadi, asinsvadu izlocījumi, cilpas, papildus asinsvadu sazarojumi
  • Dzīves laikā iegūtas asinsvadu izmaiņas, piemēram, artēriju sieniņas sabiezējumi, aterosklerotiskas pangas, aterosklerotiski asinsvadu sašaurinājumi vai slēgumi

Kad nepieciešama galvas un kakla doplerogrāfija?

Galvas un kakla asinsvadu diagnostika ir ieteicama pacientiem, kuri novērojuši šādus simptomus:

  • Galvassāpes, reiboņi un nelabums,
  • Troksnis ausīs, nestabilitāte,
  • Galvassāpes pēc fiziskas slodzes,
  • Asinsspiediena svārstības,
  • Asinīs konstatēts paaugstināts holesterīns.

Galvas un kakla asinvadu doplerogrāfijas laikā ar ultrasonogrāfijas iekārtu iegūst asinsvadu attēlus, reģistrē asins plūsmas virzienu un ātrumu asinsvada diametrā. Doplerogrāfija tiek rekomendēta visa organisma artēriju stāvokļa primārai izvērtēšanai.

Rīgas 1.slimnīcas diagnostiskās radioloģijas klīnikā pieejama galvas un kakla asinsvadu duplex skenēšana ar krāsu kodētu doplerogrāfiju.

Izmeklēšanas metode, kas palīdz identificēt asinsvadu problēmas agrīnā stadijā

Mūsdienās sirds un asinsvadu slimības, it īpaši insults, ir vieni no biežāk sastopamajiem veselības apdraudējumiem. Galvenais insulta cēlonis ir kakla un smadzeņu asinsvadu ateroskleroze, kas rodas, kad asinsvadi aizsērē ar holesterīna nogulsnēm. To ir grūti pamanīt agrīnā stadijā, jo parasti problēma attīstās nemanāmi. Tomēr tā var radīt nopietnas sekas, piemēram, paralīzi, runas, intelektuālo spēju un citus traucējumus.

Lai pilnvērtīgi veiktu galvas smadzeņu asinsrites novērtēšanu, doplerogrāfija tiek veikta gan kakla, gan galvas asinsvadiem, jo tieši kakla asinsvados, kuri tālāk sazarojas un apasiņo galvas smadzenes, bieži tiek konstatētas būtiskas izmaiņas.

Kakla brahiocefālajā doplerogrāfijā noskaidro kakla artēriju anatomiju un konstatē iespējamās aterosklerotiskās izmaiņas artēriju sieniņās, kā arī asins plūsmas izmaiņas. Ņemot vērā vieglo piekļuvi kakla artērijām, tas ir ļoti informatīvs un svarīgs izmeklējums visiem pacientiem, kuriem ir aizdomas par sirds asinsvadu aterosklerotiskām izmaiņām.

Kas ir ateroskleroze, un kā tā ietekmē veselību?

Ateroskleroze ir slimība, kuras ietekmē asinsvadu sienas sabiezē un zaudē elastību. Tas notiek, kad tauki uzkrājas asinsvadu iekšienē, veidojot aterosklerozes panges. Šīs panges sašaurina asinsvadus un traucē asins plūsmu, palielinot insulta risku. Tādēļ to ir svarīgi agrīni diagnosticēt un ārstēt kardiologa, neirologa, ģimenes ārsta vai asinsvadu ķirurga uzraudzībā.

Doplerogrāfijas laikā var tik atrastas izmaiņas, kas prasa tālāku un padziļinātāku izmeklēšanu, izmantojot angiogrāfijas metodes (CTA, MRA, DSA). Šo izmeklējumu laikā tiek lietota kontrastviela un rentgena starojums vai magnētiskais lauks.

Svarīgi ieteikumi veselības uzlabošanai

Lai samazinātu insulta risku, ir svarīgi ievērot veselīgu dzīvesveidu un rūpēties par asinsvadu veselību. Arī bērniem jau no mazotnes jāiemācās ēst veselīgi un nodarboties ar fiziskām aktivitātēm. Tas palīdzēs novērst asinsvadu problēmas nākotnē.

Ja ir aizdomas par asinsvadu problēmām, konsultējieties ar speciālistu un veiciet doplerogrāfijas izmeklējumu. Šis solis palīdzēs laicīgi atklāt un novērst problēmas, samazinot insulta risku.

Aicinām veikt doplerogrāfiju pacientiem, kuri plāno nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, lai izslēgtu riskus, kas var radīties no straujām galvas kustībām.